Rośliny trujące dla psa – poznaj trujące rośliny dla naszych pupili!

Biorąc w opiekę psa lub kota, powinniśmy czuć za niego odpowiedzialność. Aby nasz pupil rósł zdrowo i był zadowolony powinniśmy uważać na to, gdzie się bawi, oraz co spożywa. Niestety nie zawsze zauważymy podczas zabaw czy spaceru w parku, co akurat zje nasz pies przez zwykły przypadek. Podczas szaleństw wśród liści lub hasania po łące, psy mogą zjeść rośliny, które są dla nich trujące. Które rośliny są trujące dla psa?

Rośliny trujące dla psów i kotów w ogrodzie

Istnieje wiele gatunków roślin, które mogą negatywnie wpłynąć na organizm naszego pupila. Mogą to być zarówno rośliny ogrodowe np. tamaryszek francuski, jak i te na łące, czy w parku. Warto przyjrzeć się tym roślinom, aby uniknąć niestrawności, bólów brzucha albo co gorsza silnych zatruć organizmu. Takie trujące rośliny można spotkać przypadkiem, nawet podczas prac ogrodowych, a jak wiemy, nasze psy uwielbiają kopać dołki i zakopywać w nich różne rzeczy, albo po prostu grzebią w ziemi. Zatem do spotkania trującej rośliny dla psa może dojść w naszym własnym ogrodzie. Do gatunków roślin trujących dla psa należą:

  • surowe ziemniaki – surowe bulwy ziemniaków są roślinami ogrodowymi szkodliwymi dla psa. Nawet ich zielone liście i łodygi są toksyczne. Nie możemy pozwolić, by pies zjadł taką bulwę, ponieważ zawarta w niej solanina, może doprowadzić do poważnych kłopotów z układem pokarmowym.
  • Hiacynt – kontakt z hiacyntem może wywołać zapalenie skóry i kłopoty z układem pokarmowym, biegunka, wymioty.
  • Krokus – konsekwencją spożycia przez psa cebul krokusa może wywołać silny ślinotok, a także biegunkę czy wymioty.
  • Narcyz – ma umiarkowany stopień toksyczności, lecz zjedzenie przez psa tej trującej rośliny może spowodować arytmię serca, spadek ciśnienia krwi, a nawet zgon.
  • Tulipany – to kwiaty, które powodują podrażnienie jamy ustnej, nadmierny ślinotok, a także niestrawność.
  • Drzewa i krzewy – to rośliny, które możemy znaleźć we własnym ogrodzie, bo tworzą chociażby żywopłot, a do trujących roślin dla psa należą:
  • Ostrokrzew – który działa bardzo niekorzystnie na układ pokarmowy naszego psa,
  • Bukszpan – zjedzenie przez psa liści bukszpanu może skutkować wymiotami i biegunką.
  • Czarny bez – najbardziej szkodliwe dla psa są owoce czarnego bzu, mogą prowadzić do rozstroju układu pokarmowego, a nawet do śpiączki.
  • Bardzo popularny w ogrodach Cis – jest trującą rośliną dla psa w całości. Może skutkować nie tylko biegunką, ale również podrażnia śluzówki i stanowi zagrożenie dla układu oddechowego naszego psa.

To podstawowe rośliny, które może spotkać nasz pies w ogrodzie i z łakomstwem je zjeść. Niestety nie zawsze mamy wpływ na to co akurat połknie nasz pies, ale jeśli przymierzamy się do prac ogrodowych, warto pamiętać które rośliny mogą być niebezpieczne i czuwać nad naszym pupilem. Warto znać również objawy zatrucia cisem, by móc szybko zareagować.

rośliny trujące dla kota

Rośliny doniczkowe również bywają trujące

Nie mamy wątpliwości, co do tego, że kwiaty w domu są niezwykłą jego ozdobą, ale niestety musimy się liczyć z tym, że i rośliny doniczkowe mogą być trujące zarówno dla psów jak i kotów. Jeśli mamy w domu kota, lub psa, to warto zwrócić uwagę na to, jakie rośliny w doniczkach posiadamy, ponieważ niektóre z nich mogą być trujące i poważnie zaszkodzić naszym pupilom.

Co prawda, wiele starszych psów unika w ogóle zjadania roślin, ale co innego na przykład młode i niedoświadczone szczenięta. Przykładem są paprocie trujące dla zwierząt, ale również kwiaty doniczkowe trujące dla kota. Do innych niebezpiecznych roślin doniczkowych należą:

  • Aloes- miąższ tej rośliny niestety jest trujący dla psa. Powoduje biegunki, wymioty, ale także stany depresyjne. Pies po zjedzeniu aloesu jest apatyczny i ospały.
  • Trującą rośliną dla psa jest również bluszcz – to kolejna roślina zawierająca saponiny, które poważnie mogą uszkodzić układ pokarmowy, ale powoduje również podrażnienie skóry i spojówek. Jeśli pies zje bardzo dużo bluszczu, może mieć halucynacje i bezdechy.
  • Pelargonia – zawiera groźne toksyny, w tym linalol i geraniol. Wystarczy niewielka ilość pelargonii, by pies doznał wymiotów, braku apetytu i zapalenia skóry.
  • Juka- to bardzo ładny kwiat, ale zjedzenie go przez psa może mieć poważne skutki, szczególnie jeśli pies jest już stary i osłabiony. Szkodliwe są głównie liście.
  • Monstera – to kwiat bardzo popularny i modny, ale jeśli mamy w domu psa, lepiej nie dopuścić do zjedzenia jej przez naszego pieska. Niebezpieczny dla niego może być sok Monstery. Dochodzi tu do obrzęków jamy ustnej i gardła, powoduje wymioty i zapalenie błony śluzowej.

rośliny trujące dla psa

Jak rozpoznać zatrucie u zwierzaka?

Większość trujących roślin dla psa lub kota, daje bardzo podobne objawy. Właściciel czworonoga może je bardzo szybko rozpoznać, ponieważ do głównych objawów należą biegunka, wymioty, bladość dziąseł, niespokojny oddech, opuchlizny i ogólne osłabienie. To dla nas jasny sygnał, że pis mógł zjeść którąś z naszych roślin.

Ponad to, jeśli zauważmy w domu obgryzioną Monsterę, lub paproć trującą dla zwierząt, to również znak dla nas, że czas udać się z psem do weterynarza. Pamiętajmy, że im szybsza reakcja, tym lepiej. Jeśli podejrzewamy, że nasz pies, zajadał się przed chwilą trującą rośliną, lub mamy w domu rośliny trujące dla kota i nie są one tylko przewrócone, a obgryzione, to najwyższy czas zareagować. Możemy też jak najszybciej zareagować samodzielnie, a najlepszym sposobem będzie spowodowanie wymiotów u psa lub kota, by szybko usunąć treść żołądka z trującą rośliną. Można to zrobić za pomocą roztworu wody z wodą utlenioną.

Przeczytaj również: Jak wykorzystać skórki od banana?

trujące kwiaty

Lista trujących gatunków roślin ogrodowych

Hodując w ogrodzie rośliny doniczkowe, czy zioła i rośliny trujące, nie mamy na celu otrucie kota, czy psa, lecz ich hodowla może przyczynić się do zatruć organizmu pupila, gdy spożyje te rośliny przez przypadek. Istnieje wiele roślin, które mogą zaszkodzić naszemu psu, a oto główne z nich drzewa trujące i inne rośliny, które mogą zagrażać psom i kotom:

  • trzmielina
  • różanecznik
  • wiciokrzew
  • wrzos trujący dla kota
  • Zimowit
  • ostróżka
  • konwalia

Warto zatem, pamiętać, że nie wolno nam jako opiekunom dopuścić do zjedzenia przez psa powyższych wymienionych roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *