Poradnik: Jak pić yerba mate? Parzenie, zalewanie i ile pić dziennie?

Przypuśćmy, że zasmakowałeś się w piciu yerba mate. Jest to napój o ciekawym smaku, więc nietrudno się w nim zakochać, ale czy nie zastanawiasz się, ile pić yerba mate, by była to optymalna ilość? Wiemy, ile pić wody w ciągu dnia, ile pić kawy? Ale czy wiemy, ile pić właśnie ten wspaniały napój, jakim jest yerba mate? Dowiedz się z poniższych informacji.

Yerba mate – co to takiego?

Yerba mate, to nic innego jak wysuszone liście i patyczki ostrokrzewu paragwajskiego. Jest to roślina uprawiana w Ameryce Południowej i wtej chwili jest popularna na całym świecie właśnie przez ten niezwykły napar. Napar ten ma głęboki smak, a w swoim składzie posiada między innymi kofeinę, teobrominę i teofilinę. Ten słynny napar przygotowuje się z zebranych i wysuszonych liści ostrokrzewu, a przy się go w specjalnym naczyniu zwanym matero. Jak pić yerba mate z matero?

Potrzebna jest tutaj specjalna słomka, która posiada filtr, zwany bombillą. Napój yerba mate ma ciekawą historię pochodzącą od jezuitów, gdzie początkowo nazywany był naparem pokoju. Picie yerby w Polsce natomiast sięga już XX wieku. Napój z yerba mate ma ogromną rolę w zdrowym odżywianiu, co jeszcze bardziej zwiększyło popularność picia yerby.

susz yerba mate

Jak prawidłowo parzyć yerba mate?

Jak wcześniej wspomniano, do picia yerby potrzebne jest naczynie matero i słomka bombilla. Ale pytanie jak parzyć yerba mate, aby była ona odpowiednia w smaku i działaniu? Aby dobrze przeprowadzić parzenie yerba mate, powinniśmy zwrócić uwagę na naczynie, w którym będzie parzona yerba mate i aby parzyć ją w odpowiednich proporcjach, a także trzeba odpowiedniej temperatury, aby yerbę zaparzyć.

Matero jest najczęściej owalne, produkowane z różnego rodzaju tworzyw i materiałów, podobnie jak bombilla. Najbardziej popularne są metalowe, ale prawidłowe naczynie do parzenia yerby są wykonane z argentyńskiej tykwy lub innego palonego drewna, lub mile widziane są również metero ceramiczne. Wiemy już w czym pić yerba mate, ale jeśli chodzi o bombillę, to jest to rurka metalowa, zakończona sitkiem, nietypowa słomka ma specydiczną budowę, ponieważ parzenie yerba mate, to zalewanie liści i gałązek, które pływają po powierzchni matero. Aby liście i gałązki nie dostawały się to naszych ust, potrzebne są słomki z filtrem.

Oczywiście, aby zacząć pić yerbę możemy zaczerpnąć wiedzy jak pić yerba mate, ale nie musimy od razu posiadać specjalnych kubków czy słomki. Jeśli nie przeszkadzają nam listki, możemy parzyć yerba mate bez matero i bombilli. Zatem, jak zaparzyć yerbe? Oto jak zrobić yerba mate w kilku krokach:

  • po pierwsze – zastanówmy się, ile yerby sypać? Wystarczy około od 1/3 do ¾ kubka metro. Jeśli chcemy poczuć mocniejszy smak yerby, powinniśmy wsypać jej trochę więcej.
  • Po drugie – yerbę należy zalać wodą. Temperatura do parzenia yerby, to między 70, a 80 stopni. Ważne, by nie zaleważ yerby wrzątkiem. Woda musi mieć poniżej 100 stopni. Zbyt wysoka temperatura parzenia yaerba mate, może spowodować dużą gorycz.
  • Następnie należy włożyć bombillę i odczekać 5 minut.
  • Podczas parzenia yerba mate nie powinno się mieszać, ponieważ może to zatkać słomkę.
  • Jeśli zastanawiamy się ile razy można zaparzyć yerbę, to tą samą ilość możemy parzyć jeszcze kilka razy.

yerba mate ile pić

Ile yerby sypać (ile łyżek, ile gramów)

Odpowiedzią na to pytanie jest: to zależy. Ponieważ, yerba ma intensywny smak i lekką goryczkę, nasypanie zbyt dużej ilości yerby może skutecznie zniechęcić do dalszego jej spożywania. Zwłaszcza osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z yerba mate.

Jeśli dopiero zaczynamy pić yerbę, warto zwiększać ilość suszu stopniowo. Na początek wystarczy od 2-4 łyżeczek na 200 ml wody, natomiast jeśli już przyzwyczaimy się do jej gorzkiego smaku, możemy zwiększać ilość suszu do zaparzenia yerba mate. Jeśli chcemy, by yerba była mocniejsza, powinniśmy wsypać więcej suszu do naparu.

yerba mate jak często pić

Ile razy dziennie pić yerba mate?

Zastanawiamy się, ile pić yerba mate, by była to optymalna ilość. I w ogóle, ile razy dziennie można pic yerba mate i czy może nam ona w ogóle zaszkodzić? Yerba ma wiele właściwości leczniczych, dlatego picie jej, jest bardzo polecane.

Zaleca się picie od jednego do dwóch kubków yerba mate dziennie. Oczywiście, mamy tu na myśli, że jeden kubek można zalać nawet 5 razy. Można spożywać yerbę w takich ilościach na zimno i na ciepło. Więc przynajmniej jedna yerba dziennie to już korzyść dla naszego organizmu.

Optymalna dzienna dawka yerba mate? Ile pić?

To, ile pić yerba mate w ciągu dnia zależy od nas. Jeśli czujemy się po wypiciu jednego kubka dziennie świetnie, to znaczy, że ma ona na nas bardzo pozytywny wpływ. Ale można pić jej również więcej. Zależy to od naszej diety i codziennego trybu życia. Yerba polecana jest również dla osób, które pracują w biurze, działa pobudzająco i dodaje energii.

Przy spożyciu yerby należy wziąć również pod uwagę makro składniki, które zawiera, wiele z nich jest przydatne w naszej diecie i to, ile wypijemy yerby zależy od nas, ale wiemy, że na pewno warto. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Yerba ma w sobie również wiele kofein, więc w zależności od tego jak czujemy możemy osądzić, znając swój organizm, ile pić yerby w ciągu dnia, by wpływała na nas pozytywnie.

zestaw do yerba mate

Picie yerba mate ma właściwości prozdrowotne!

W żadnym wypadku yerba mate nie należy kojarzyć z narkotykiem. Mimo, że jest to aromatyczny susz, który się zalewa i zawiera on sporą ilość kofeiny, to nie jest narkotykiem. Yerba mate ma zdecydowanie właściwości prozdrowotne, dzięki niej jesteśmy pobudzeni i mamy więcej energii.

Yerba ma za zadanie pobudzać nasze ciało i umysł nie tylko do działania, ale również do skupienia. Ponad to, yerba wspomaganie artretyzmu, cholesterolu, depresji, a także nadwagi. Potrafi również korzystnie działać w leczeniu nadciśnienia.

One thought on “Poradnik: Jak pić yerba mate? Parzenie, zalewanie i ile pić dziennie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *