Banany to słodkie owoce lubiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Oczywiście nie każdy przepada za tym egzotycznym owocem, ale wiele osób lubi banany pod różną postacią jako mus, w kawałkach dodając do owsianki czy placuszków, banany również uwielbiają dzieci zamiast słodkiej przekąski. Lubimy jeść jednak to, co w środku, a co ze skórką od banana? Czy jest ona tylko niepotrzebnym bio – odpadem? Czy można ją jeszcze jakoś wykorzystać? Otóż okazuje się, że tak, ponieważ skórka od banana, jako nawóz sprawdzi się idealnie!
Zastosowanie skórki z banana jako nawozu
Dzięki zastosowaniu skórki od banana jako nawozu, można być eko i wykorzystać ją jako nawóz do kwiatów. Skórki bananowe znajdą swoje zastosowanie właśnie jako naturalny, bio nawóz. Zazwyczaj nie zastanawiamy się długo, tylko obieramy banana ze skóry i wyrzucamy ją, ponieważ jesteśmy zainteresowani najbardziej zawartością owocu.
Uważamy, że skórki są najmniej przydatne. Ale okazuje się, że skórki od banana, jako nawóz mogą przynieść sporo dobrego. Jeśli mamy rośliny w domu, lub ogrodzie, to możemy wykonać samodzielnie nawóz do naszych roślin. Skórki od banana są dużo cenniejsze niż myślimy. Jak się okazuje są źródłem wielu witamin i minerałów. W skórce od banana znaleźć możemy potas, wapń, fosfor, kwas krzemowy, wapń, a także magnez i siarkę. Te substancje świetnie działają na korzenie naszych roślin, a następnie przekłada się to również na ich zakwitanie i proces kwitnięcia.
Nawóz ze skórki banana może również skutecznie odstraszyć niektóre szkodniki, które niejednokrotnie chcą zaatakować nasze roślinki. Zanim, więc, wyrzucimy skórkę od banan dobrze się zastanówmy, czy jest to opłacalne.
Jak zrobić nawóz ze skórki od bananów?
Nawóz ze skórki od bananów można zrobić na kilka sposobów i są one nieskomplikowane. Nawóz z banana może być przeznaczony również do różnego rodzaju roślin. Ale pamiętajmy, że rośliny uwielbiają wszelkiego rodzaju komposty i nawozy. Dzięki nim rosną szybkiej, nie atakują och choroby i skutecznie zwalczają szkodniki, są silniejsze i zdrowsze. A zatem, jak zrobić nawóz ze skórki od banana i jakie są rodzaje nawozów z banana:
- Pierwszym sposobem na nawóz z banana jest wysuszenie skórki pociętej na małe kawałeczki. Aby przyspieszyć proces suszenia skórki od banana, możemy włożyć ją do piekarnika, ponieważ skórka może schnąć dość długo, gdyż jest mięsista i dość gruba. Wysuszone skórki od banana następnie kruszymy wysypując je do wody. Powstanie roztwór przypominające zawiesinę, którą możemy podlewać nasze rośliny. Taki nawóz szczególnie dobrze działa na rośliny, które hodujemy na tarasie i balkonie.
- Gnojówka ze skórek bananowych – to drugi sposób na naturalny nawóz ze skórek od bananów. Jest to dość specyficzny roztwór, ponieważ przygotowuje się go w około dwa tygodnie. Skórki od banana zalewa się wodą i odstawia na powyższy czas. Tworzy się wówczas gnojówka o nieprzyjemnych zapachu, dlatego warto przygotować ją z dala od domu. Roztwór należy zamieszać raz dziennie i trzymać pod przykryciem do 14 dni. Tak wykonany nawóz działa jak koncentrat, jest silny i najlepiej do podlewania rozcieńczyć go z wodą.
- Trzecim sposobem jest nawóz ze skórki bananów mieszany z glebą – mianowicie, skórki należy pociąć na drobne kawałki i umieścić w glebie. Można to również zrobić przed sadzeniem roślin, ponieważ świetnie one działają na wzrost roślin. Skórki z banana ulegają powolnemu rozkładowi i uwalniają składniki odżywcze dla roślin.
Jak widać, skórki od banana nie są bezużyteczne, można je wykorzystać do wspaniałego wzrostu i odżywienia roślin. Niekiedy, jako początkujący hodowcy roślin nie wiemy, że skórki z banana, jako nawóz mogą nam tak bardzo pomóc w hodowli.
Naturalny nawóz ze skórki banana do storczyków
Odżywka z banana do kwiatów jest stosowana już od lat, ale nie wszyscy wiedzą jak ona się ma do hodowli storczyków. W sklepach ogrodniczych i marketach znajdziemy wiele odzywek do storczyków, specjalistycznych nawozów, ale można również taką odzywkę wykonać tanim i co najważniejsze, naturalnym kosztem. Skórki banana do storczyków są stosowane jako naturalny nawóz, który z pewnością postawi kwiat na nogi, ale również wspomoże jego kwitnięcie.
Działa jak zbawienny lek na storczyki, które są delikatne i bywają wymagające w hodowli. Storczyki, to piękne kwiaty, nie da się ukryć, ale ich pielęgnacja niekiedy wymaga wielu zabiegów.W przypadku roślin takich jak tamaryszek francuski czy storczyk aby kwiaty były nadal piękne, zadziwiające i interesujące do ich hodowli nie wystarczy sama woda. Skórki od banana jako nawóz idealnie nadadzą się do regeneracji i pielęgnacji storczyków.
Storczyk, jest rośliną pochodzącą z terenów bagiennych i potrzebują do życia niezbędnych mikroelementów, który dostarczy nawóz ze skórki banana do storczyków. Dla storczyków, najlepszy będzie, więc nawóz w postaci roztworu, który można przygotować w łatwy sposób:
- wystarczy wysuszyć skórki od banana i zaparzyć w 200 ml wody, poczekać do pełnego wystygnięcia, a następnie takim roztworem można podlewać kwiatka. Jeśli chodzi o proporcje to 200ml wystarcza na jedną skórę od banana.
Tak przygotowany roztwór potrafi postawić na nogi nasz delikatny kwiat, a jednocześnie odżywić i wspomóc wzrost.
Do jakich kwiatów stosować nawóz z banana oprócz storczyka?
Wiele dobrego mówi się o skórkach banana jako nawozie, ale czy do wszystkich roślin można go stosować i który typ nawozu jest najlepszy dla danego typu roślin? Powiedzieliśmy już, że nawóz z banana świetnie sprawdzi się dla storczyków, ale będzie idealny również do hodowli róż, paproci i draceny.
Co ważne nawóz lub odżywka ze skórki banana będzie również dobrze służył roślinom z krótkim okresem wegetacji, ale wówczas warzyw nie należy podlewać, lecz wkopać skórki od banana do ziemi przed zasianiem warzyw. Ma to za zadanie użyźnić glebę, w której będą rosły rośliny, a także wzbogacić ją w wapń i potas. Są to składniki bardzo cenne dla pomidorów i innych warzyw. Nawóz z bananów świetnie się sprawdzi w ogrodach, ponieważ odstrasza mszyce, a jest ich bardzo wiele właśnie w ogrodach.
Zachęcamy do sprawdzenia naszego wpisu o trujących roślinach dla psów i kotów!