Największy samorodek złota w Polsce! – Gdzie w Polsce wydobywa się złoto?

Ileż to razy jako dzieci oglądaliśmy amerykańskie filmy i westerny, w których roiło się od poszukiwaczy złota. Tacy bohaterowie istnieją w rzeczywistości i choć obecna technologia zdobywania złota jest już bardziej zaawansowana, to nadal są takie osoby, które wyruszają w poszukiwaniu cennego kruszca i okazuje się, że nie brak ich również w Polsce. Okazuje się, że samorodki złota w Polsce znajdują się w pobliżu Sudetów. A więc, prócz podziwiana przepięknych gór, możemy również wybrać się na przygodę w celu poszukiwania złota w Polsce!

Wydobycie złota w Polsce

Złoto, które jest nadal bardzo cennym kruszcem poszukiwane jest nie tylko w krajach Ameryki, ale również w Europie, a początki poszukiwań złota w Polsce sięgają już średniowiecza. Co więcej w owym czasie, wydobycie złota w Polsce, stanowiło wówczas aż 8% wydobycia złota na świecie. Ciekawostką jest również to, że najwięcej kopalni złota znajdowało się wówczas na Dolnym Śląsku. Nasze rodzime kopalnie, były dość kluczowe, jeśli chodzi o ten kruszec.

W naszym kraju nadal nie brakuje osób, które wychodzą w poszukiwaniu polskiego złota i przeczesują tereny złotonośne w Polsce. Ponad to istnieje Bractwo Kopaczy Złota, które spotyka się i ma swą siedzibę w Złotoryi. Nadmienić tu trzeba, że ta miejscowość nosi swą nazwę, ponieważ niegdyś znajdowały się największe złoża złota w Polsce. Jest to ośrodek wydobycia złota w Polsce, podobnie jak Złote Stoki i okolice Karkonoszy. Poszukiwacze złota w Polsce, są w stanie, według statystyk wykopać około 0,5 kg złota w rok. Dziś to nie wiele, znacznie mniej niż przed laty, a zwłaszcza w czasach średniowiecznych.

Jednakże, nie jest kłamstwem, że istnieją samorodki złota w Polsce, które są dość okazałe i udało się je znaleźć poszukiwaczom złota w Polsce, czyli prawdziwym szczęściarzom. Mówi się, że znaleziono niegdyś największy samorodek złota w Polsce i waży on 4,5 kg. To największy samorodek złota w Polsce, jednakże istnieje jeszcze większy na świecie, który waży aż 92 kg. O największym samorodku złota w Polsce kilka słów poniżej.

poklady zlota w polsce

Największy samorodek złota ważył w Polsce 4,5 kg!

Istnieje legenda, że największy samorodek w Polsce ważył 4,5 kg. O ile to prawda, to musiało to być duże zaskoczenie dla osoby, która go znalazła i wydobyła. Jednakże i tak wydaje się to dość mało w porównaniu do znaleziska w Australii, gdzie samorodek ważył aż 92kg.

Mimo to, poszukiwacze złota w Polsce zainteresowali się tym. Poszukiwanie i wykopywanie złota na własną rękę ma swoje plusy, niektórym sprawia wielką frajdę, podobnie jak odszukiwanie diamentów na diamentowych polach. Aby zgłębić wiedzę na temat poszukiwania złota, powinniśmy szukać w internecie takich haseł jak kopalnie złota w Polsce, lub złoża złota w Polsce, a okaże się, że takie miejsca istnieją, można je obejrzeć i spróbować szczęścia w poszukiwaniu „gorączki złota”. Pokaże nam się również wiele map kopalni złota albo map kopalni kamieni szlachetnych w Polsce.

Na chwilę obecną poszukiwaczy złota w Polsce jest garstka, ale można zawsze je zaszczycić swoją obecnością i doświadczyć ciekawej przygody. Wiemy o tym, że samorodków w Polsce istnieje wiele, ale poszukiwanie ich jest czasochłonne i wymaga poświecenia dużej ilości energii i czasu. Warto się tym tematem zainteresować, ponieważ złoto ma nadal ogromną wartość, a ponadto jest to pasjonujące zajęcie.

Przeczytaj również: Kim jest Iwona Burnat?

samorodek złota

Gdzie znajdowały się kopalnie złota w Polsce?

Jak wcześniej wspomniano kopalnie złota w Polsce najczęściej osadzone były na Dolnym Śląsku. Tak samo historia miasta Złoty Stok jest związana z górnictwem złota. Rozkwit tego miasta właśnie związany był z górnictwem i miał swoje najlepsze lata w XVI w. Istniała ona przez wieki, a w XX w. kopalnia w Złotym Stoku została zmodernizowana. Obecnie znajduje się tam trasa turystyczna na dystansie 20 km, a sama kopalnia liczyła 320km.

Obecnie największe ośrodki wydobywające samorodki złota w Polsce, to okolice Złotoryi, tej samej, w której gromadzą się poszukiwacze złota z Bractwa Kopaczy Złota, a także z Legnickiego pola, Lwówka Śląskiego, jak i również w okolicach Karkonoszy. Ponad to słynne z samorodków złota jest także Pogórze Izerskie, rejon Złotego Stoku i Głuchołaz. Złoża złota w Polsce, można również znaleźć w okolicach polodowcowych, czyli Górach Świętokrzyskich, a także Karpatach.

Jak wydobywa się złoto w Polsce?

Dziś pod kątem przemysłowym złoto pozyskuje się dzisiaj przy okazji. Kopiąc na przykład miedź przez kopalnie grupy KGHM. Złoto wówczas pozyskuje się z tak zwanego szlamu anodowego. Ma miejsce wówczas płukanie złota w Polsce, by je wyłuskać. Rocznie, udaje się w ten sposób uzyskać około 3-4 tony złotego, cennego kruszca.

Co istotne, w 2002 r., czyli 19 lat temu zlokalizowano w okolicach kopalni Polkowicko- Sieroszowickiej złoża złota, które szacuje się na około 80 ton. Jednak musimy sobie wyobrazić sytuację, w której wydobycie tej ilości złota jest dla kraju nieopłacalne, ponieważ złoża znajdują się zbyt głęboko. Poszukiwacze złota w Polsce jednak nie odpuszczają i starają się penetrować złotonośne tereny, ale również złotonośne rzeki w Polsce, nie jest to jednakże wydobywanie przemysłowe, lecz bardziej hobbystyczne.

złoto w Polsce

Największe samorodki złota wydobyte na świecie

Największe samorodki na świecie, są naprawdę imponującymi bryłkami. Wprowadzają w zachwyt i są spektakularnym odkryciem dla poszukiwaczy, ale i dla obserwatorów. Niekiedy znajdowane one były całkiem przypadkiem, ale warto o nich wspomnieć, a są to:

  • Samorodek z Brazylii, ważący imponujące 60,82kg
  • Samorodek z Rosji – o wadze 36,2kg
  • Samorodek z Australii – jego waga to 27,66 kg,
  • Samorodek z Kaliforni – również warty uwagi, ponieważ ważył 16,4 kg

Powyższe bryłki złota są okazałe i spektakularne, niektóre z nich zostały znalezione przypadkowo i trafiły do muzeów, są wiele warte, ale ciekawe jest to, ile jeszcze takich samorodków znajduje się jeszcze na świcie. Aby zgłębić tą ciekawość, trzeba byłoby samemu wyruszyć w poszukiwaniu złota szukając map kopalni złota lub kopalni drogocennych kamieni. Niezwykle ciekawe jest to, ile takich samorodków nosi polska ziemia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − piętnaście =