👉🏻Aktualizacja artykułu 16.12.2021
👉🏻Pierwsza publikacja artykułu 9.10.2021
Ileż to razy jako dzieci oglądaliśmy amerykańskie filmy i westerny, w których roiło się od poszukiwaczy złota. Tacy bohaterowie istnieją w rzeczywistości i choć obecna technologia zdobywania złota jest już bardziej zaawansowana, to nadal są takie osoby, które wyruszają w poszukiwaniu cennego kruszca i okazuje się, że nie brak ich również w Polsce. Okazuje się, że samorodki złota w Polsce znajdują się w pobliżu Sudetów. A więc, prócz podziwiana przepięknych gór, możemy również wybrać się na przygodę w celu poszukiwania złota w Polsce!
Wydobycie złota w Polsce
Złoto, które jest nadal bardzo cennym kruszcem poszukiwane jest nie tylko w krajach Ameryki, ale również w Europie, a początki poszukiwań złota w Polsce sięgają już średniowiecza. Co więcej w owym czasie, wydobycie złota w Polsce, stanowiło wówczas aż 8% wydobycia złota na świecie. Ciekawostką jest również to, że najwięcej kopalni złota znajdowało się wówczas na Dolnym Śląsku. Nasze rodzime kopalnie, były dość kluczowe, jeśli chodzi o ten kruszec.
W naszym kraju nadal nie brakuje osób, które wychodzą w poszukiwaniu polskiego złota i przeczesują tereny złotonośne w Polsce. Ponad to istnieje Bractwo Kopaczy Złota, które spotyka się i ma swą siedzibę w Złotoryi. Nadmienić tu trzeba, że ta miejscowość nosi swą nazwę, ponieważ niegdyś znajdowały się największe złoża złota w Polsce. Jest to ośrodek wydobycia złota w Polsce, podobnie jak Złote Stoki i okolice Karkonoszy. Poszukiwacze złota w Polsce, są w stanie, według statystyk wykopać około 0,5 kg złota w rok. Dziś to nie wiele, znacznie mniej niż przed laty, a zwłaszcza w czasach średniowiecznych.
Jednakże, nie jest kłamstwem, że istnieją samorodki złota w Polsce, które są dość okazałe i udało się je znaleźć poszukiwaczom złota w Polsce, czyli prawdziwym szczęściarzom. Mówi się, że znaleziono niegdyś największy samorodek złota w Polsce i waży on 4,5 kg. To największy samorodek złota w Polsce, jednakże istnieje jeszcze większy na świecie, który waży aż 92 kg. O największym samorodku złota w Polsce kilka słów poniżej.
Złoża złota w Polsce nie nalezą do tych najbardziej obfitych, chyba że złotem nazywamy węgiel lub sól kamienną wydobywaną w Wieliczce. Złoża w Polsce według literatury to przed wszystkim rejony dolnego Śląska, wspominane Złotoryje, Lwówek Śląski oraz okolice Głuchołazów. Należy pamiętać, że są to małe złoża i wydobywanie złota w Polsce nigdy nie było istotną gałęzią gospodarki.
Co jakiś czas do mediów trafiają informacje, że w Polsce zostało znalezione nowe, bogate złoże złota, jednak zazwyczaj na takim artykule się kończy. Wydobycie złota w Polsce jest marginalna i często na granicy opłacalności. Mimo to poszukiwacze złota w Polsce się nie poddają i próbują odkryć żyłę a może i odkopać największy samorodek złota w naszym kraju.
Największy samorodek złota ważył w Polsce 4,5 kg!
Istnieje legenda, że największy samorodek w Polsce ważył 4,5 kg. O ile to prawda, to musiało to być duże zaskoczenie dla osoby, która go znalazła i wydobyła. Jednakże i tak wydaje się to dość mało w porównaniu do znaleziska w Australii, gdzie samorodek ważył aż 92kg.
Mimo to, poszukiwacze złota w Polsce zainteresowali się tym. Poszukiwanie i wykopywanie złota na własną rękę ma swoje plusy, niektórym sprawia wielką frajdę, podobnie jak odszukiwanie diamentów na diamentowych polach. Aby zgłębić wiedzę na temat poszukiwania złota, powinniśmy szukać w internecie takich haseł jak kopalnie złota w Polsce, lub złoża złota w Polsce, a okaże się, że takie miejsca istnieją, można je obejrzeć i spróbować szczęścia w poszukiwaniu „gorączki złota”. Pokaże nam się również wiele map kopalni złota albo map kopalni kamieni szlachetnych w Polsce.
Na chwilę obecną poszukiwaczy złota w Polsce jest garstka, ale można zawsze je zaszczycić swoją obecnością i doświadczyć ciekawej przygody. Wiemy o tym, że samorodków w Polsce istnieje wiele, ale poszukiwanie ich jest czasochłonne i wymaga poświecenia dużej ilości energii i czasu. Warto się tym tematem zainteresować, ponieważ złoto ma nadal ogromną wartość, a ponadto jest to pasjonujące zajęcie.
Przeczytaj również: Kim jest Iwona Burnat?
Gdzie znajdowały się kopalnie złota w Polsce?
Jak wcześniej wspomniano kopalnie złota w Polsce najczęściej osadzone były na Dolnym Śląsku. Tak samo historia miasta Złoty Stok jest związana z górnictwem złota. Rozkwit tego miasta właśnie związany był z górnictwem i miał swoje najlepsze lata w XVI w. Istniała ona przez wieki, a w XX w. kopalnia w Złotym Stoku została zmodernizowana. Obecnie znajduje się tam trasa turystyczna na dystansie 20 km, a sama kopalnia liczyła 320km.
Obecnie największe ośrodki wydobywające samorodki złota w Polsce, to okolice Złotoryi, tej samej, w której gromadzą się poszukiwacze złota z Bractwa Kopaczy Złota, a także z Legnickiego pola, Lwówka Śląskiego, jak i również w okolicach Karkonoszy. Ponad to słynne z samorodków złota jest także Pogórze Izerskie, rejon Złotego Stoku i Głuchołaz. Złoża złota w Polsce, można również znaleźć w okolicach polodowcowych, czyli Górach Świętokrzyskich, a także Karpatach.
Jak wydobywa się złoto w Polsce?
Dziś pod kątem przemysłowym złoto pozyskuje się dzisiaj przy okazji. Kopiąc na przykład miedź przez kopalnie grupy KGHM. Złoto wówczas pozyskuje się z tak zwanego szlamu anodowego. Ma miejsce wówczas płukanie złota w Polsce, by je wyłuskać. Rocznie, udaje się w ten sposób uzyskać około 3-4 tony złotego, cennego kruszca.
Co istotne, w 2002 r., czyli 19 lat temu zlokalizowano w okolicach kopalni Polkowicko- Sieroszowickiej złoża złota, które szacuje się na około 80 ton. Jednak musimy sobie wyobrazić sytuację, w której wydobycie tej ilości złota jest dla kraju nieopłacalne, ponieważ złoża znajdują się zbyt głęboko. Poszukiwacze złota w Polsce jednak nie odpuszczają i starają się penetrować złotonośne tereny, ale również złotonośne rzeki w Polsce, nie jest to jednakże wydobywanie przemysłowe, lecz bardziej hobbystyczne.
Największe samorodki złota wydobyte na świecie
Największe samorodki na świecie, są naprawdę imponującymi bryłkami. Wprowadzają w zachwyt i są spektakularnym odkryciem dla poszukiwaczy, ale i dla obserwatorów. Niekiedy znajdowane one były całkiem przypadkiem, ale warto o nich wspomnieć, a są to:
- Samorodek z Brazylii, ważący imponujące 60,82kg
- Samorodek z Rosji – o wadze 36,2kg
- Samorodek z Australii – jego waga to 27,66 kg,
- Samorodek z Kaliforni – również warty uwagi, ponieważ ważył 16,4 kg
Powyższe bryłki złota są okazałe i spektakularne, niektóre z nich zostały znalezione przypadkowo i trafiły do muzeów, są wiele warte, ale ciekawe jest to, ile jeszcze takich samorodków znajduje się jeszcze na świcie. Aby zgłębić tą ciekawość, trzeba byłoby samemu wyruszyć w poszukiwaniu złota szukając map kopalni złota lub kopalni drogocennych kamieni. Niezwykle ciekawe jest to, ile takich samorodków nosi polska ziemia.
Polska nie podsiada dużych zasobów złota – taka jest prawda i mówi o tym otwarcie Adam Glapiński. Jednak miłośnicy, poszukiwacze i ludzie skuszeni ceną złota nie przestaną próbować go poszukiwać. Wydobycie złota z własnych, Polskich zasobów zdecydowanie pomogłoby w dalszym rozwoju naszego kraju.
Jak najlepiej magazynować fizyczne złoto?
Naszym zdaniem najlepiej magazynować złoto w monetach bulionowych. Alternatywą dla osób posiadających go bardzo dużo są sztabki złota. Monety bulionowe to dość rozległy temat jednak 5 najbardziej popularnych złotych monet to:
- Krugerrand (RPA)
- Amerykański Orzeł (USA)
- Liść Klonowy (Kanada)
- Australijski Kangur (Australia)
- Filharmonik Wiedeński (Austria)
Najbardziej popularną w Polsce złotą monetą jest „Krugerrand”. Złota moneta Krugerrand nie bez przyczyny uchodzi za „króla monet bulionowych”. W obrocie na rynku metali szlachetnych jest od 3 lipca 1967 roku – to właśnie wtedy została wybita poraz pierwszy. W innym wpisie na blogu Bandvan przygotujemy wpis o tym, jak ocenić czy złota moneta bulionowa jest prawdziwa czy podrobiona.
Magazynowanie złota w sztabkach
Jak już nadmieniliśmy alternatywą dla monet bulionowych są sztabki złota. Aktualne ceny sztabek można śledzić na oficjalnej stronie Mennicy Polskiej pod adresem https://inwestycje.mennica.com.pl/ Jak widać aktualne ceny sztabek wąchają od 350 zł za 1 gromową sztabkę złota do sztabki wartej 244 tysiące złotych i wadzę 1000g czystego złota. Zdaniem
Najpopularniejsza waga sztabek złota na świecie!
Jak się okazuje biorąc pod uwagę wszystkie złote sztabki na świecie. Najbardziej popularna jest złota sztabka o wadzę 400 uncji trojańskich. W przeliczeniu na gramy daje to 12,44 kg złota o próbie co najmniej 995. Warto wspomnieć, że taka sztabka spełnia specjalny standard wyznaczony przez London Bullion Market Association.
Największa sztabka złota wytopiona na świecie!
Na potrzeby tego artykułu postanowiliśmy znaleźć największy samorodek złota w Polsce, jednak chcemy spojrzeć na całą tematykę złota w Polsce z szerszego kąta. Jak udało się znam znaleźć na „Wikipedia sztabka złota” wytopiona n świecie ma wagę 250 kg. Największa sztabka na świecie została wytopiona w 2005 roku przez Mitsubishi Materials Corporation w roku 2005.
Wydobycie złota w Polskich rzekach!
Szukanie złota w Polsce pomimo swoich trudów cały czas zyskuje nowych adeptów. Dzieje się tak przez stale rosnącą cenę złota i chęć przygody lub szybkiego wzbogacenia się. Wydobycie złota oprócz tradycyjnych metod – „płukanie odkrywkowe” może mieć miejsce również w rzekach.
Przeszukiwanie złotonośnych rzek jest dużo bardziej trudniejsze i wymaga profesjonalnego sprzętu. Najczęściej jest to zespół minimum 3 osób, gdzie jedna jest nurkiem, druga pracuje przy przyrządach a trzecia osoba dba o bezpieczeństwo nurka. Dzięki silnikowi ssącemu nurek zasyła złotonośny materiał i transportuje go do maszyny płucząco filtrującej.
Wydobywanie złota z rzek nigdy nie było popularne. W kronikach ani starych pismach nikt nie wspomina o złotonośnych rzekach na terenie Polki. Największe samorodki złota były znalezione na dolnym Śląsku i kopalniach złota w Złotoryjach i Górach Opawskich.
Nic tylko zrobić własną odkrywkę i płukać 😀
Nie zapomnij zapłacić podatku, od tego co znajdziesz 😀
Szkoda, że nie mieszkamy na terenach złotonośnych 🙁
Zawsze możesz wyjechać do Australii 😀
Podobał mi się nagłówek o złotych monetach, również zbieram 😀 Moim zdaniem najładniej wygląda Amerykański Orzeł.
Szukam mapy terenów złotonośnych w Polsce – znajdę coś takiego u was?
też szukam mapy złota i nic nie znalazłem. Jedynie doczytałem o miejscowościach gdzie było wydobywane jest złoto.
A ja się pochwalę… Znalazłem samorodek 8.31 gr w Złotoryi.