Alarm w samochodzie sam się włącza – Co robić?


👉🏻Aktualizacja artykułu 16.12.2021

👉🏻Pierwsza publikacja artykułu 1.10.2021


Gdy w naszym samochodzie zawodzi elektronika, denerwujemy się, że dojść mogło do poważnej awarii, a tym samym możemy przypuszczać, że czeka nas spory koszt naprawy samochodu. I tak rzeczywiście bardzo często bywa, natomiast warto zachować spokój, bo równie dobrze, awaria nie musi być na tyle poważna. Jak to jest, w przypadku, gdy alarm w samochodzie sam się włącza?

Jak działa alarm samochodowy?

Alarm samochodowy ma jedną podstawową funkcję – ma ostrzegać nas przed kradzieżą naszego auta. Alarmuje nas, że ktoś próbuje się włamać do naszego samochodu, lub dotyka go osoba niepożądana. Możemy korzystać z alarmu, który został nam fabrycznie wmontowany w auto, ale można też alarm dokupić.

Niegdyś zamiast alarmu używano blokady mechanicznej na koła, lub na kierownicę, ale obecnie tego typu zabezpieczenia odchodzą w niepamięć. Obecne alarmy samochodowe to nic innego, jak cała, bogata seria czujników połączonych oprogramowaniem. A są to między innymi takie czujniki jak:

  • czujniki wykrycia zbicia szyby,
  • czujniki ruchu zainstalowane wewnątrz pojazdu,
  • warte uwagi są również funkcje domykania szyb,
  • samouzbrojenie, działa, gdy po odblokowaniu alarmu nie otworzymy drzwi, wówczas alarm sam się znów uruchamia,
  • funkcja „panic” – odstrasza potencjalnego złodzieja, głośno sygnalizuje alarm światłami i dźwiękiem,
  • szyfrowanie transmisji, co w znacznym stopniu ograniczy przechwycenie sygnału i możliwość podrobienia kodu do kluczyków czy pilota.

Za działanie alarmu w samochodzie odpowiada procesor. Cel alarmu w samochodzie jest jasny, ma za zadanie uniemożliwić osobom niepowołanym dostanie się do wnętrza samochodu, a także unieruchomienie auta. Prosty alarm samochodowy jest zasilany z akumulatora. Droższe modele posiadają oddzielne zasilanie, które pochodzi z kolei z baterii niklowo – kadmowej. Podtrzymuje ona pracę systemu nawet w przypadku odcięcia zasilania.

Czujniki wspomniane wyżej, są bardzo ważne dla alarmu, ponieważ jego działanie jest ściśle z nimi związane, to dlatego powinny być one zamontowane prawidłowo i działać bez szwanku. W innym wypadku może dojść do sytuacji, gdzie alarm w samochodzie sam się włączy. Ważne, by czujniki było w odpowiednich miejscach i skonfigurowane, ponieważ ich złe ustawienie i umiejscowienie może powodować problem z autoalarmem. Jest to o tyle ważne, ponieważ w wypadku, gdy nie zamontujemy czujników w odpowiednim miejscu nawet skakanie po dachu samochodu, czy dostanie się niepożądanej osoby do środka samochodu nie zostanie nam zasygnalizowane.

alarm w samochodzie sam się włącza

Problem z alarmem samochodowym? – Co robić?

W jednym z ostatnich wpisów pisaliśmy o tym co robić jak auto szarpie na zimnym silniku, jednak dzisiaj sprawa nie jest taka prosta. Gdy pojawia się problem z alarmem samochodowym zastanawiamy się co robić, szukamy najlepszych rozwiązań, ponieważ trzeba przyznać, że gdy alarm w samochodzie sam się włącza, to przyprawić nas to może o złość, ale przede wszystkim naraża nas to na niepotrzebny stres. Jest kilka sposobów na to, by wyłączyć alarm nawet gdy pilot nie reaguje.

Należy wówczas wprowadzić alarm samochodowy w tryb awaryjny, który wykonuje się często za pomocą kodu PIN. Kluczowe jest znalezienie przycisku VALET. Przycisk ten sygnalizuje całej instalacji, że został włączony tryb awaryjny. Następnie należy przycisnąć wraz z przyciskiem VALET jeden z pedałów, sprzęgła, hamulcu lub gazu. Tak trzymamy kilkanaście sekund, aż otrzymamy komunikat świetlny i dźwiękowy. Niestety, ale awarie alarmu samochodowego bywają różne, czasami niektóre czujniki zepsują się tak bardzo, że nie będziemy mieć innego wyjścia jak wypięcie systemu. Robi się to wyłączając bezpiecznik odpowiedzialny za zasilanie. Ostatecznie, jeśli będziemy zmuszeni, należy wypiąć akumulator i rozłączyć syreny. Następnie, ostatnim krokiem jest udanie się do serwisu naprawiającego alarmy, by ostatecznie pozbyć się usterki.

alarm samochodowy

Dlaczego alarm sam się włącza w samochodzie – Popularne usterki!

Przyczyn tego, że alarm w samochodzie sam się włącza jest kilka. Do głównych powodów należą awarie czujników, ale oto najważniejsze z nich:

  • Rozładowany akumulator w pilocie.
  • Rozładowany akumulator pojazdu.
  • Odnalezienie auta w obszarze dużych zakłóceń radiowych (lotnisko).
  • Złamanie bloku systemu antykradzieżowego.
  • Awaria czujników lub błędne zamontowanie czujników.

Może nam się wydawać, że alarm w samochodzie, to prosty, nieskomplikowany mechanizm. Ale gdy pojawiają się komplikacje, nie zawsze wiemy co robić. Możemy również posiłkować się instrukcją autoalarmu, to również potrzebny dokument, który wiele nam powie o autoalarmie. Jak widać rozbrajanie alarmu nie jest wcale takie proste jakby się mogło wydawać.

rozbrajanie alarmu

Co jeszcze można zrobić, gdy alarm w samochodzie sam się włącza?

Awaria systemu alarmowego najczęściej następuje w najmniej oczekiwanym momencie. Powinniśmy wiedzieć co wówczas robić. Można te metody opisać w kilku krokach, ponieważ istnieje kilka przyczyn, kilka modeli alarmu i w zależności od tego jaki alarm samochodowy posiadamy, tak możemy go zresetować. Chyba najprostszą metodą jest odłączenie od zasilania. Metoda polega na odłączeniu przewodów, a mianowicie:

  • należy znaleźć jednostkę torpedową, alarmową.
  • należy usunąć wszystkie przewody z bloków,
  • odpalamy auto,

Jeśli auto nie odpali, a może się tak zdarzyć, to znaczy, że alarm zablokować pompę paliwa i rozrusznik, a także inne jego elementy. Należy wówczas sprawdzić główny przewód i kable podłączone do niego. Po odłączeniu przewodów systemu bezpieczeństwa i przymocowaniu wyciętych części. Powinniśmy sprawdzić działanie silnika. Jeśli nie ma zmiany i auto nadal nie odpala, musimy sprawdzić również inne przewody.

Odblokowanie auta może nie nastąpić z powodu różnych awarii. Istnieją przeszkody, które uniemożliwiają dotarcie sygnału z pilota do urządzenia w samochodzie. Zakłócenia mogą wystąpić z różnych powodów. Mogą to być nawet alarmy innych samochodów, które znajdują się w pobliżu naszego auta. W pobliżu może się znajdować również pole o podobnej częstotliwości i wówczas alarm samochodowy może również szwankować. Wówczas najlepiej jest zbliżyć brelok jak najbliżej urządzenia w samochodzie i ponownie odblokować oryginalny system.

7 thoughts on “Alarm w samochodzie sam się włącza – Co robić?

  1. Alarm w samochodzie sam się włącza – również mam taki problem. Byłem u elektromechanika posprawdzał podstawowe rzeczy ale mówi, że to będzie grubsza naprawa, jutro się dowiem ile.

  2. Często przyczyną tego, że alarm w samochodzie sam się włącza jest awaria centralki. Wystarczy kupić nową na allegro za 100-150 zł wymienić i działa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 × pięć =