👉🏻Aktualizacja artykułu 16.12.2021
👉🏻Pierwsza publikacja artykułu 6.10.2021
Przymierzając się do budowy domku drewnianego lub altany często zastanawiamy się, od czego w ogóle zacząć. Zacząć należy oczywiście od projektu i odpowiedniego przygotowania, lecz następnym rozpoczynającym budowę, jest niewątpliwie stawianie fundamentu. Jednym z najczęściej wybieranych jest fundament punktowy. Jest on w zupełności wystarczający do budowy na nim domków letniskowych, drewnianych, czy altan i tarasów dobudowanych do posiadłości.
Co to takiego fundament punktowy?
Tradycyjne budownictwo najczęściej przewiduje fundamenty popularne. Oparte na ławach i ścianach fundamentowych. Dosyć znanym rozwiązaniem jest również płyta fundamentowa, która może opierać dom na dużej płaszczyźnie. Budowa dzięki niej jest łatwiejsza, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z trudnym terenem lub trudniejszymi warunkami glebowymi.
Płyta fundamentowa, tak jak fundament punktowy przeznaczona jest do lekkiej konstrukcji. Są to dosyć drogie rozwiązania, dlatego warto zainwestować w fundament punktowy, który jest o wiele tańszy, a równie skuteczny. Czym jest fundament punktowy i jak wykonać fundament punktowy pod domek drewniany? Co prawda nie jest to rozwiązanie tradycyjne i można powiedzieć dość specyficzne, ponieważ domek drewniany opiera się jedynie na wyznaczonych punktach, które to przenoszą ciężar budynku na grunt.
Jest to szczególnie ważne, dla przeprowadzenia ścian i podłogi. Fundament punktowy to nic innego jak fundament pod dom, na którym stawiamy domek drewniany, czy taras, lecz jest on stworzony najczęściej z betonowych bloczków i osadzany punktowo na działce. Jak każdy inny fundament jest on podstawą domu. Najczęściej wykorzystuje się go w miejscach, gdzie podłoże jest mokre i miękkie. Bardzo często wykonywane jest z bloczków betonowych lub rur wypełnionych betonem, a także płyt chodnikowych.
Fundament punktowy z betonowych bloczków
Beton i wszystkie konstrukcje wykonane z betonu dają poczucie bezpieczeństwa. Podobnie jest z fundamentem punktowym z betonowych bloczków. Uchodzą one za najlepsze fundamenty pod domek letniskowy. Dlaczego?
Ponieważ są one odporne na działanie wilgoci. Bloczki betonowe pod fundament pod domek letniskowy rozmieszcza się wzdłuż liniowych elementów konstrukcyjnych domku czy altany i dzięki temu równo rozkłada się ciężar całej konstrukcji. Ponad to, należy zauważyć, że bloczki betonowe nazywane są inaczej betonitami, które charakteryzują się dużą odpornością na ściskanie. Najbardziej popularne i najczęściej używane bloczki betonowe, to B15 i B20. Można je zakupić również w marketach budowlanych. Ile kosztuje bloczek fundamentowy?
Ich cena wynosi do 60 złotych za metr kwadratowy. Zanim jednak zdecydujemy się na postawienie domku na bloczkach, warto zaczerpnąć rady specjalisty. Nie każdy z nas jest przecież fachowcem i budowlańcem. Samo postawienie konstrukcji, czy zaplanowanie jej nie jest czynem trudnym, ale warto pomyśleć o pomocy fachowca, jeśli nie chcemy popełnić kardynalnych błędów. Zwiększa nam to co prawda całkowity koszt fundamentu, ale ważne jest, by konstrukcja była solidna. Ważne jest również przygotowanie odpowiedniego podłoża. Grunt powinien być odpowiednio przygotowany poprzez ubicie go lub wysypanie tłuczonego kamienia.
Inny wpis z tej kategorii: Jak poukładać w szafkach kuchennych?
Fundament punktowy z rur szalunkowych
Istnieją pewne alternatywy dla bloczków betonowych, o których wspomniano wcześniej, a są to rury szalunkowe. Fundament punktowy pod domek drewniany, nie musi być zbudowany wyłącznie z punktowych bloczków betonowych. Taki fundament z rur szalunkowych czy hydraulicznych jest równie prosty w wykonaniu, a jednocześnie bardzo solidny. Czego potrzebujemy do wykonania takiego fundamentu pod domek letniskowy? Potrzebne będą:
- tuleje szalunkowe, inaczej rury szalunkowe,
- zaprawa betonowa
- otwornica do wykonania otworów w ziemi,
- poziomica
Samo wykonanie fundamentu z rur szalunkowych, należy zacząć od wyznaczenia zagłębień i wykonaniu ich. W zależności od tego jakim sprzętem dysponujemy, możemy wykopać dołki lub wywiercić je otwornicą gruntową. Następnie umiejscowić należy rury szalunkowe w wywierconym dole. Ważne, by zwrócić uwagę na to, by były równe, nie przechylone i w równych, odpowiednich odległościach. Ku temu może nam się przydać poziomica laserowa, która zdecydowanie precyzyjnie wyznaczy odległości i wypoziomuje fundament pod domek letniskowy.
Pamiętajmy również, by z dołków wyjąć wszelkie korzenie i kamienie, które mogą nam się przytrafić podczas przekopywania działki, lub wiercenia. Następnie wylewa się masę, czyli zaprawę betonową. Wykonanie takiego fundamentu jest nieco trudniejsze niż z betonowych bloczków, dlatego warto poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego. Poleca się taki szalunek fundamentu na terenie, którego dobrze nie znamy, lub występują na nim widoczne nierówności.
Jak wykonać fundament pod domek drewniany krok po kroku
Jak już wiemy punktowy fundament pod domek letniskowy może być wykorzystany na podmokłym terenie lub do stawiania po prostu lekkich konstrukcji. Jak go wykonać krok po kroku? Wszystko w zależności od tego jaki model i rodzaj fundamentu punktowego wybierzemy. Sposób wykonania fundamentu z rur szalunkowych został przedstawiony powyżej, ale jak wykonać fundament punktowy pod domek drewniany z betonowych bloczków? Oto kilka wskazówek:
- wyrównujemy podłoże,
- sprawdzamy poziom poziomicą,
- kopiemy, lub wiercimy otwory w gruncie
- betonowe bloczki umieszczamy w obrysie
- umieszczamy gotowe bloczki betonowe w otworach w odstępach, co 1m
Pamiętajmy, że podczas przygotowań gruntu pod budowę domku letniskowego, bardzo ważną kwestią jest poziomowanie powierzchni. Nie można tego robić byle jak. Powinniśmy to robić przy pomocy poziomicy murarskiej, bardzo popularne i dokładne są poziomice laserowe.
Prawidłowe podłoże będzie miało wpływ na całą estetykę domu, ale również jego użyteczność. Przy zachowaniu surowej dokładności, możemy mieć pewność, że nasza budowla będzie solidna i długotrwała. Prawidłowe oczyszczenie, sumienne wyrównanie i utwardzenie terenu zapewnią nam idealny grunt pod domek letniskowy. Zazbrojenie terenu pod domek, które będzie solidne pozwoli na długoletnie użytkowanie budowli.
W takim fundamencie nie ma żadnej filozofii 😀 Po wypiciu 0,7 na głowę z szwagrem zrobiliśmy, wyszło dobrze.
No panowie, macie papiery na bycie prawdziwym majstrem 😀
z rur szalunkowych najłatwiej zrobić taki fundament.
No ja w tym sezonie będę próbował zrobić fundament punktowy z bloczków.
Fajna opcja pod mały letniskowy domek. Jednak pod duży dom fundament punktowy się nie sprawdzi jak na moje.