Jak wyposażyć łazienkę dla osób niepełnosprawnych?

Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych to spore wyzwanie. Nie da się ukryć, że powinna być na tyle przystosowana, by chory mógł zachować możliwie największą samodzielność. Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji tego rodzaju pomieszczenia? Zapraszamy do lektury!

Łazienka dla osób niepełnosprawnych – zadbaj o komfort użytkowników

Wyposażenie łazienki dla osób starszych, zmagających się z ograniczeniami ruchowymi powinno spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Łazienka nie powinna posiadać utrudniających poruszanie progów, z kolei drzwi powinny być otwierane na zewnątrz o minimalnej szerokości 90 cm. Spore znaczenie będzie mieć również podłoga – warto zdecydować się na płytki antypoślizgowe, które pozwolą uniknąć kłopotliwych upadków oraz nad komfortowym ogrzewaniem podłogowym.

Łazienka, z której będzie korzystała osoba niepełnosprawna nie powinna być mniejsza niż 2,2×2 m. Zbyt mały metraż stanie się dla osoby poruszającej na wózku zupełnie niepraktyczny, wręcz uciążliwy. Jeśli pomieszczenie jest wyjątkowo małe, warto zadbać, by wyposażenie łazienki nie wpłynęło na zmniejszenie jej funkcjonalności

W tym przypadku świetnie sprawdzi się kabina prysznicowa bez brodzika lub z możliwie najniższym wariantem. Jeśli konieczna będzie instalacja brodzika, warto zdecydować się na wariant posiadający antypoślizgową powierzchnię. Interesującą propozycją są dostępne w sklepie ŁazienkiABC.pl bezpieczne dla użytkowników brodziki Roca. Wykonane z odpornych na uszkodzenia materiałów przez wiele lat zachowają atrakcyjny wygląd.

wyposażenie łazienki dla osób starszych

Wyposażenie łazienek dla niepełnosprawnych – na co zwrócić uwagę?

Nie da się ukryć, że w tego rodzaju łazience każdy detal odgrywa duże znaczenie. Należy pamiętać, by ceramika łazienkowa została zamontowana na odpowiedniej wysokości. Umywalka powinna znaleźć się ok. 70 cm od podłogi, z kolei przed nią warto zachować niezbędną przestrzeń o wymiarach 90×120 cm. Spore znaczenie będzie mieć również odpowiednio dopasowana armatura łazienkowa.

Świetnym wyborem będą baterie umywalkowe jednouchwytowe – łatwa obsługa nie sprawi trudności seniorom czy osobom z ograniczeniami ruchowymi. Coraz więcej osób decyduje się na baterie łazienkowe bezdotykowe – świetnie sprawdzą się nie tylko w firmach, czy placówkach użyteczności publicznej, ale również prywatnych domach lub mieszkaniach. W sklepie www.lazienkiabc.pl znajdziesz zarówno miski WC, baterie wannowe, prysznicowe, jak i wanny czy kabiny prysznicowe.

Interesującą propozycją są wanny marki Polimat wyposażone w wygodne i co równie ważne – bezpieczne drzwiczki. Występujące w wielu wariantach sprawdzą się zarówno w łazienkach z mniejszym, jak i większym metrażem.

Spore znaczenie będą również ogrywać meble łazienkowe. Warto decydować się na modele posiadające możliwość zamontowania na ścianie. Dzięki temu łazienka stanie się nie tylko zdecydowanie bardziej funkcjonalna, ale przede wszystkim wygodniejsza dla osób poruszających się na wózku lub o kulach. Meble do łazienki powinny posiadać wygodne półki na niezbędne dodatki łazienkowe – ręczniki, koszyki/ organizery, drobne kosmetyki. Warto pamiętać, by łazienki wyposażenie dla osób niepełnosprawnych było przede wszystkim łatwe w obsłudze.

Akcesoria łazienkowe dla niepełnosprawnych – przegląd oferty

W łazience dla niepełnosprawnych nie może zabraknąć różnego rodzaju akcesoriów podnoszących komfort korzystania z łazienki. Mowa w tym przypadku o uchwytach, poręczach i siedziskach, dzięki którym senior stanie się zdecydowanie bardziej samodzielny.

Główne wyposażenie łazienki to z pewnością uchylne siedzisko – dobrym rozwiązaniem będzie zakup wariantu z oparciem. Warto pamiętać, że powinno być zamontowane na tej samej wysokości co siedzisko wózka, czyli ok. 50 cm od poziomu posadzki i 45 cm od ściany bocznej.

Akcesoria łazienkowe dla osób borykających się z niepełnosprawnością powinny być wykonane z wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Niezbędne wyposażenie łazienek znajdziesz w popularnym sklepie ŁazienkiABC.pl – wybrane dodatki łazienkowe z łatwością dopasujesz do każdego wnętrza, które dzięki przemyślanym rozwiązaniom stanie się przyjazne użytkownikom. Wybierz wyposażenie łazienki dla osób starszych, które w znaczny sposób ułatwi ich codzienną higienę. Nie da się ukryć, że nawet niewielka samodzielność pozytywnie wpłynie na ich samopoczucie.