Jak poukładać w szafkach kuchennych?


👉🏻Aktualizacja artykułu 16.12.2021

👉🏻Pierwsza publikacja artykułu 4.10.2021


Kuchnia to miejsce, w którym każdego dnia najwięcej się dzieje, w związku z tym trudno utrzymać generalny wymarzony porządek rodem z programu o perfekcyjnej pani domu. Są jednak osoby, którym bardzo na tym zależy, ale czy jest jakiś konkretny sposób, który powie nam jak utrzymać taki porządek? Jak poukładać w szafkach kuchennych, by kuchnia lśniła i zachęcała do przebywania w niej?

szafki w kuchni

Optymalne rozplanowanie mebli kuchennych

W naszej kuchni spotykamy się z wieloma urządzeniami, które usprawniają nam pracę nad przygotowaniem posiłków, mamy również lodówkę i bardzo często zmywarkę, ale nieodłącznym elementem każdej kuchni są szafki w kuchni. To właśnie one odpowiadają za całokształt wyglądu kuchni, ale również za to gdzie, co mieścimy i jak bardzo wygodne jest sięganie po różne, niezbędne w kuchni rzeczy.

Na blacie w kuchni wykonujemy różne czynności związane z przygotowaniem posiłków i dobrze byłoby, aby był on przestrzenny i wygodny, a także ustawiony na odpowiedniej dla nas wysokości. Ma to nie tylko związek z wygodą, ale również z naszym zdrowiem. Na blacie kroimy, mieszamy, lepimy pierogi, wałkujemy ciasta, ogólnie mówiąc gotujemy. Musimy zwrócić, zatem uwagę, by naszej kuchni, prócz wysuwanych szuflad, pojemnych szafek, blat był ustawiony na odpowiedniej wysokości. Jak rozplanować kuchnię, aby była ona ergonomiczna, czyli wygodna i bezpieczna? Jak poukładać w szafkach i ustawić lodówkę, by nasza kuchnia była idealna?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie funkcjonalnych szafek kuchennych i sprzętu AGD, zaprojektujmy kuchnie i zapoznajmy się z zasadami urządzania wnętrz. Najbardziej optymalną opcją dla układu w kuchni jest trójkąt, a więc zachowanie odpowiednich odległości między blatami, szafkami, lodówką i odpowiednie umiejscowienie zlewozmywaka i okapem. Najlepszą odległością, by zmieścić wszystkie potrzebne sprzęty i odpowiednio rozmieścić szafki w kuchni jest długość 4-6 metrów.

organizacja szuflad w kuchni

Rozmiar i rodzaje szafek kuchennych

Każda kuchnia będzie wyglądała inaczej, ponieważ pomieszczenia przeznaczone na kuchnię będzie innej wielkości, w innym rozkładnie architektonicznym, a także w różnych rozmiarach. Rozplanowanie kuchni nie wymaga zmysłu wnętrzarskiego, ale warto pomyśleć nad dobrym układem samodzielnie lub zaczerpnąć pomocy projektanta, by dopasował idealnie meble do naszych potrzeb, a także zastosował praktyczne rozwiązania kuchenne.

Podczas planowania rozkładu szafek kuchennych, powinniśmy brać pod uwagę w szczególności ich rozmiar, ale również rozmiar sprzętów AGD. Organizację szuflad w kuchni i to jak poukładać w szafkach kuchennych zostawmy sobie na koniec. Przed zakupem każdego sprzętu i mebli, powinniśmy zapoznać się z ich wymiarami. Oto podstawowe wymiary sprzętów dedykowanych dla kuchni:

  • zlewozmywaki – 45x50x60x80 producenci proponują zlewozmywaki jednokomorowe, półtora komorowe, lub dwukomorowe w różnych kształtach i wykonane z różnych materiałów,
  • standardowy wymiar lodówki – to 60cm szerokość, wysokość dowolna w zależności od modelu,
  • piekarnik – o szerokości 60 cm lub 90 cm,
  • zmywarka – tutaj mamy wybór szerokości większej, czyli 60 cm lub mniejszej 45cm

Jeśli chodzi o wymiary szafek kuchennych, to warto zwrócić uwagę na szerokości, ale należy mieć na uwadze, że można je modyfikować. Szafki kuchenne, nawet te kupione w marketach budowlanych lub sklepach, mają szeroki wybór wariantów, aby móc utrzymać porządek w kuchni, ale również wygodnie w niej funkcjonować. Możliwość indywidualnej kuchni da nam projekt kuchni i wykonanie mebli u stolarza.

Najpopularniejszym wymiarem szafek jest 60cm, ale można założyć, że typowe szerokości szafek to także 30 cm, 40 cm, 100 cm i 120cm. Bardzo ważnym elementem w kuchni są szuflady, ale również szuflady typu cargo, które mogą mieć 15cm i są bardzo przydatne funkcjonalne i praktyczne.

Zobacz nasz inny artykuł: Jak wykonać fundament punktowy pod domek?

porządek w szafkach kuchennych

Funkcjonalne organizery do szuflad kuchennych

Szafki w kuchni, a zwłaszcza szuflady kuchenne, to miejsce, gdzie najczęściej musimy się zmagać z ciągłym bałaganem. Istnieją, jednakże sposoby, by uniknąć wiecznego nieporządku w szufladach, do których tak często zaglądamy po nóż, szpatułki czy praskę do czosnku, czy ziemniaków. Jak poukładać w szafkach kuchennych, byśmy mieli możliwość trwałego utrzymania porządku w kuchni?

Dobrym sposobem jest zastosowanie na przykład wkładów do szafek i szuflad kuchennych. Dzięki nim zadbamy i prawidłowe przechowywanie sztućców, zastawy stołowej i garnków. Dzięki funkcjonalnej szufladzie cargo, możemy z kolei utrzymać porządek w kuchni wśród przypraw i słoików z podręcznymi zapasami. Warto również zaopatrzyć się na organizery na sztućce i szpatułki. A także listwy na noże, które możemy przykleić do ściany i mieć noże, których często używamy, pod ręką.

rozplanowanie kuchni

Co jeszcze pomoże Ci utrzymać porządek w kuchni?

Porządek w kuchni jest bardzo istotną kwestią, zwłaszcza, kiedy mamy kuchnię otwartą na salon. Niestety wówczas nie da się zamknąć drzwi i ukryć niechlujnego bałaganu. Pomóc nam mogą wówczas dodatkowe półeczki i relingi, które nie dość, że mogą być ozdobą kuchni, to jeszcze stanowią dodatkowe miejsce na przyprawy, czy inne przedmioty, takie jak kubeczki, szklanki talerzyki. Ponad to, aby utrzymać porządek w kuchni, ważne jest regularne sprzątanie, to jak poukładamy w szafkach kuchennych będzie miało znaczenie dla porządku i codziennego funkcjonowania.

Wnętrza szafek kuchennych nie zawsze są przystosowane do przechowania przetworów lub przypraw, ale za pomocą dodatkowych organizerów możemy utrzymać ład. Dodatkowo, można przełożyć sypkie produkty, takie jak mąka, cukier czy płatki owsiane do zamkniętych szczelnie pojemników. Mogą być one plastikowe lub metalowe, a także drewniane i szklane.

Pamiętajmy też, że nie warto z jakichś powodów wyrzucić zepsutych nożyczek, przypalonego permanentnie rondelka, czy zużytej deski do krojenia. Ponad to ważne jest również to, by regularnie wyrzucać śmieci i opróżniać kosze, jeśli trzymamy je w domu. Pozwoli nam to na utrzymanie higieny i czystości, a także uniknięcia rozwoju bakterii. Organizacja kuchni wcale nie musi być trudna, jeśli dobrze rozplanujemy działania i szafki kuchenne.

4 thoughts on “Jak poukładać w szafkach kuchennych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *