Dąb błotny Green Pillar – Opis, uprawa, pielęgnacja, sadzonki

Nazwa botaniczna: Quercus palustris Green Pillar

Inne nazwy: Dąb błotny Green Pillar, Dąb bagienny Green Pillar, Quercus palustris Pringreen

Rodzaj: Quercus

Opis: Green Pillar jest wyprostowanym, wąsko kolumnowym drzewem liściastym o błyszczących, średnio- lub ciemnozielonych liściach podzielonych na pięć, szczeciniasto zakończonych klap, jesienią całe liście przebarwiają się na kolor szkarłatny do intensywnie czerwonego. Wiosną pojawiają się niewielkie kotki z drobnymi, zielonymi kwiatami, a następnie owalne, brązowe owoce.

Ulistnienie: Liściaste

Pokrój: Wąsko kolumnowy

Toksyczność: Połknięcie może spowodować silny dyskomfort.

Specyficzne choroby: Zamieranie dębu, mączniak rzekomy

Pielęgnacja ogólna: Przycinanie

Metody rozmnażania: Szczepienie, Nasiona

Gdzie uprawiać: Quercus palustris Green Pillar (Dąb błotny Green Pillar) osiąga wysokość 20 m i rozłożystość 5 m po 20-50 latach.

Proponowane zastosowania: Architektura, rabaty i obwódki, domki letniskowe, niskie wymagania, drzewa okazałe.

Uprawa: Preferuje kwaśne, żyzne, dobrze zdrenowane gleby gliniaste w pełnym słońcu. Nie toleruje gleb alkalicznych. Toleruje półcień. Unika wilgotnych, słabo zdrenowanych miejsc. Ma tendencję do zrzucania starych liści na wiosnę.

Typ gleby: gliniasta, ilasta, piaszczysta

Odwodnienie gleby: Wilgotna, ale dobrze zdrenowana, Dobrze zdrenowana

pH gleby: Kwaśny, Neutralny

Światło: Częściowy cień, pełne słońce

dąb green pillar liście

Dąb błotny green pillar – opis i charakterystyka

Łatwa w uprawie na przeciętnych, średnich do wilgotnych, kwaśnych glebach, w pełnym słońcu. Preferuje wilgotne gleby gliniaste. Toleruje gleby słabo zdrenowane. Toleruje niewielkie zalewanie. Pierwszy zbiór żołędzi może pojawić się dopiero po 15-20 latach.

Quercus palustris potocznie nazywany dębem błotnym jest średniej wielkości dębem liściastym z grupy dębów czerwonych, dorastającym zwykle do 50-70 (rzadziej do 100) wysokości z szeroką piramidalną koroną.

Górne gałęzie są wznoszące się, środkowe nieco poziome, a dolne opadające. W naturze dolne gałęzie tego drzewa są często zacienione przez inne drzewa, w końcu obumierają i odłamują się pozostawiając uporczywe, przypominające szpilki pędy, stąd nazwa zwyczajowa.

Średnica pnia do 3. Kora gładka, szarobrązowa, z wiekiem pojawia się grzbiet. Dąb błotny Green Pillar to drzewo z nizin i terenów podmokłych, które pochodzi głównie z Midwestu i środkowego Atlantyku.

W Polsce, zwykle występuje w dolinach, na terenach zalewowych i obrzeżach strumieni, ale jest rzadko spotykany w suchszych obszarach wyżynnych. Niewielkie, jednopienne, żółtawo-zielone kwiaty w oddzielnych kotkach męskich i żeńskich pojawiają się wiosną, gdy pojawiają się liście.

Quercus palustris Green Pillar charakteryzuje się wysokim, kolumnowym lub szybko rosnącym pokrojem, który zawdzięcza pionowemu wzrostowi gałęzi. Jest to wspaniały walor architektoniczny w niektórych sytuacjach projektowych w ogrodzie, szczególnie jako parawan lub bariera wizualna, a także jako pojedyncza roślina okazowa.

Odmiana Green Pillar doskonale czuje się w pełnym słońcu i na suchej glebie, dlatego jest idealnym drzewem cienistym. Może być szczególnie przydatna jako drzewo uliczne zapewniające atrakcyjną wizualnie aleję, a także cień dla pieszych. Drzewo jest wysokie i bardzo smukłe w młodości, a w późniejszych latach nieco bardziej rozłożyste, co daje nieco inny efekt wizualny.

Liście tego gatunku są latem ciemnozielone, a jesienią jaskrawo, żywo czerwone. Zapewnia to długotrwałą atrakcyjność przez wszystkie pory roku. Drzewo Green Pillar jest liściaste, więc zrzuca liście na zimę. Drzewo to ma tendencję do pozostawiania tylko kilku liści na zimę, tworząc specyficzny efekt wizualny, który jest szczególnie ceniony przez niektórych. Należy wziąć to pod uwagę przy wyborze odmiany.

Quercus palustris Green Pillar jest drzewem średnio szybko rosnącym, osiąga około 15 m wysokości i 4 m szerokości, preferuje gleby kwaśne lub obojętne. Na glebach zasadowych z powodu niedoboru żelaza na liściach pojawia się chloroza.

dąb kolumnowy green pillar

Dąb błotny Green Pillar – żołdzenie

Owoce to zaokrąglone żołędzie (do 1/2″ długości), z płytkimi, spodeczkowatymi miseczkami żołędziowymi, które ledwo zakrywają podstawę żołędzia. Żołędzie są ważnym źródłem pożywienia dla dzikich zwierząt.

Dąb błotny Green Pilar Liście

Błyszczące, ciemnozielone liście (do 5 cali długości) mają zazwyczaj 5 szczeciniastych klap z głęboko wyciętymi zatokami sięgającymi blisko środkowej bruzdy. Liście dębu Green Pilar jesienią przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor. Dąb błotny Green pilar jest być może najpopularniejszym dębem użytkowym w Polsce, powszechnie sadzonym zarówno jako drzewo przyuliczne, jak i krajobrazowe.

Jak powstała odmiana dębu Green Pillar?

Epitet szczególny pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego bagno (palus), w odniesieniu do częstego siedliska tego drzewa. „Pringreen”, powszechnie sprzedawany pod nazwą handlową GREEN PILLAR, został odkryty przez Williama Flemera III z Newplant Associates w masowym sadzeniu sadzonek Quercus palustris Crownright w 1994 roku.

Jest to wyprostowane, bardzo wąskie, kolumnowe drzewo z prawie pionowymi gałęziami i silnym centralnym przewodnikiem. Pringreen ma niewielkie zielone kotki, z których wyrastają owalne żołędzie o średnicy 1/2 cala. Liście ciemnozielone, jesienią przebarwiają się na kolor od czerwonego do szkarłatnoczerwonego. Wysokość od 50 do 60 stóp, szerokość od 12 do 15 stóp.

Problemy i chorobowy drzewa

Chloroza (żółknięcie liści) jest powszechna na glebach alkalicznych i może poważnie uszkodzić to drzewo. Dąb błotny Green Pilar jest rzadko atakowany przez choroby powszechnie występujące na dębach, takie jak: więdnięcie dębu, zaraza kasztanowca, zgnilizna korzeni, antraknoza, pęcherznica dębowa, kłykciny kończyste, plamistość liści i mączniak rzekomy. Potencjalne szkodniki owadzie to: zgorzel podstawy źdźbła, szkieletowiec dębu, minóg dębowy, opieńki, koronczarka dębowa, omacnica prosowianka, gąsienice i chrząszcze.

One thought on “Dąb błotny Green Pillar – Opis, uprawa, pielęgnacja, sadzonki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *