Zakwaszanie wody do podlewania borówki!

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Rośliny takie jak borówki, mają to do siebie, że świetnie czują się rosnąc w glebie o kwaśnym odczynie. Nie zawsze jednak uda nam się posadzić te pyszne jagody w takim środowisku. Odmiany takie jak „Sunshine Blue”, rozwijają się i najlepiej radzą sobie w glebie o pH pomiędzy 5,0, a 5,5. Aby borówki rosły zdrowo, możemy zastosować kilka cennych sposobów na zakwaszenie wody do podlewania borówek.

jak zakwasić glebę pod borówkę

Zakwaszanie wody do podlewania do podlewania borówek

Sprawdzonym i domowym sposobem na zakwaszenie wody do podlewania borówek jest ocet. Jest on silnie kwaśny, a jego pH sięga nawet 3,4, w zależności od tego jaki ocet stosujemy. Należy pamiętać, że musimy go stosować w odpowiednich proporcjach, ponieważ nierozcieńczony może łatwo spowodować poparzenia korzeni lub inne uszkodzenia krzewów jagodowych. Odpowiednią proporcją jest zatem roztwór octu i wody ½ do 2 łyżek stołowych, rozcieńczonego w 1 galonie wody. Taka substancja pozwoli na wzbogacenie gleby bez szkody dla pobliskich roślin zasadzonych w pobliżu borówki. Musimy również pamiętać, że ważne są proporcje, ale i rodzaj octu jaki zastosujemy. Wszystko po to, by nie stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt.

Stosowanie octu do zwiększenia kwasowości gleby

Stosując ocet do zakwaszenia wody, którą będziemy podlewać borówki, musimy pamiętać, by nie był on zbyt mocny. Mocny ocet może destrukcyjnie wpłynąć na krzewy borówki. Ocet kuchenny, albo jabłkowy, będzie idealny do zakwaszenia wody pod borówki. To dlatego, że nie przekracza 10% mocy i jest bezpieczny dla gleby i roślin. Przy wyborze octu należy unikać produktów oznaczonych jako ocet organiczny. Są to bowiem bardzo mocne substancje sięgające nawet 20% mocy. Mogą one być zbyt mocne do zakwaszenia gleby pod borówki. Poza tym mogą być również groźne dla zwierząt i innych roślin sąsiadujących z borówkami.

siarczan amonu borówka amerykańska

Borówki amerykańskie wymagania

Podsumowując można stwierdzić, że prawidłowe stosowanie wody z octem znacznie poprawia nie tylko wzrost borówek, ale również ich kondycję. Aby uniknąć problemów z innymi roślinami należy jedynie nie przesadzić z ilością octu w roztworze, a także nie pryskać na rośliny sąsiadujące. Może to znacznie zepsuć stan roślin i sprawić, że ich liście zaczną się zwijać i opadać. Jeśli zauważymy, że rośliny tracą wigor, ich liście są wątłe i niezdrowe, należy natychmiast zaprzestać podlewania wodą z octem i przepłukać glebę czystą wodą, aby zneutralizować jej odczyn.

zakwaszanie gleby pod borówkę

One thought on “Zakwaszanie wody do podlewania borówki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *