Miskant chiński Ferner Osten (Miscanthus sinensis) – Opis, rozstawa i uprawa!

Miscanthus sinensis Ferner Osten to szeroka, wyprostowana, wdzięczna, ozdobna japońska srebrna trawa (sinensis=chińska) o kopcach wąskich liści przebarwiających się jesienią na jaskrawo miedziano-czerwono. W sierpniu tworzy spektakularne ciemnoczerwone i różowe pióropusze. Szczególnie dobrze wygląda w połączeniu z innymi roślinami interesującymi jesienią, takimi jak Eupatorium i Sedum.

Miskant chiński ferner osten – opis rośliny

Stanowisko: Pełne słońce, półcień

Gleba: Prawie każda gleba

Kwiaty: Lipiec, sierpień

Mrozoodporność: Całkowicie mrozoodporna

Pokrój: Tworzy kępy, kępiasty

Ulistnienie: Półzimozielony

Wysokość: 120 – 150 cm

Rozstawa: 60 – 90 cm

Czas osiągania pełni wzrostu: 2 do 5 lat

Typ rośliny: Bylina zielna, trawopodobna

Kolor: Zielony, żółty, biały

Dobrze komponuje się z: Helianthus, Echinacea, Coreopsis

trawa ozdobna ferner osten

Kilka słów o miskantach

Nazwa miskanta pochodzi od greckich słów oznaczających łodygę, miskos, i kwiat, anthos. Jest powszechnie znany jako trawa dziewicza. Jest znany z wszechstronności jako wysoka, wieloletnia trawa ozdobna. Nowe odmiany wprowadzone z Niemiec i Japonii poprawiły pokrój, kolor liści i kwiatów.

Wiele popularnych miskantów hybrydowych jest urozmaiconych (np. miskant 'Morning Light’), a wiele miskantów ma atrakcyjne główki kwiatowe. Wariegowe trawy ozdobne zapewniają kontrast kolorystyczny w ogrodzie oraz przyjemny pokrój.

Spróbujcie połączyć miskanta w pary z roślinami kwitnącymi, takimi jak Helianthus, Echinacea, Coreopsis lub Sedum. Mainden Grass wygląda również świetnie w dużych kępach, gdzie liście i kwiatostany można zobaczyć kołyszące się na wietrze. Jest to wytrzymała, niewymagająca roślina, dzięki czemu doskonale nadaje się do mokrych i suchych ogrodów w każdej sytuacji, z wyjątkiem pełnego cienia. Miskant jest wszechstronny z punktu widzenia projektowania; może być stosowany jako okaz, jako roślina maskująca lub ekranująca, w dużych skupiskach lub na brzegu stawu. Zalecam sadzenie tej trawy tam, gdzie można cieszyć się jej wspaniałą zimową atrakcyjnością!

miskant ferner osten

Jak wygląda Miskant Ferner Osten?

Miskant Ferner Osten tworzy łukowatą kępę smukłych, zielonych liści, które jesienią przebarwiają się na miedzianoczerwono, a następnie zamierają na zimę. Fajerwerki zaczynają się jednak jeszcze wcześniej, gdy latem pojawiają się podobne do piór wiechy kwiatowe. Początkowo mają one intensywny odcień czerwieni, ale w miarę dojrzewania w ciągu sezonu stają się różowawe, a następnie srebrzyste. Jest to efektowna trawa, która może być stosowana jako samodzielny okaz, ale także jako późny element dekoracyjny w ogrodzie.

Średniozielone liście są wąskie, łukowato wygięte i mają pionowy pasek na środku każdego liścia. Późną jesienią liście stają się bufiastobrązowe i utrzymują się na roślinie przez całą zimę. Ciemnoróżowe/szare kwiaty pojawiają się ponad liśćmi w wachlarzowatych wiechach. Kwiaty zmieniają kolor na srebrny i utrzymują się na roślinie przez cały okres zimowy.

miskant chiński ferner osten

Architekt krajobrazu może uznać Miscanthus sinensis 'Ferner Osten’ za przydatną jako niewymagającą, wysoką trawę. Dobrze wygląda posadzony masowo w miejscach wietrznych, gdyż jego liście i kwiaty kołyszą się na wietrze. Może również stanowić element składowy zadarnienia w stylu preriowym. Po zadarnieniu jest odporny na suszę.

Z ekologicznego punktu widzenia Miscanthus sinensis Ferner Osten może przyciągać różne gatunki ptaków, które będą go wykorzystywać jako osłonę przed drapieżnikami.

Royal Horticultural Society przyznało Miskantowi sinensis 'Ferner Osten’ prestiżową nagrodę Award of Garden Merit w 2001 roku. Miscanthus sinensis Ferner Osten preferuje gleby wilgotne, żyzne, dobrze zdrenowane. Toleruje większość pH gleby. Miscanthus sinensis Ferner Osten nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Późną zimą, przed pojawieniem się nowych liści, można go przyciąć do poziomu gruntu. Duże kępy można dzielić wiosną.

One thought on “Miskant chiński Ferner Osten (Miscanthus sinensis) – Opis, rozstawa i uprawa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *