Jak schłodzić wodę w akwarium?

Większość z nas cieszyć się ciepłem lata, ale jeśli jesteś właścicielem akwarium i nie mają klimatyzacji, przedłużające się okresy ekstremalnych upałów może być szkodliwe, jeśli nie katastrofalne. Skutki wzrostu temperatury dla ryb są inne dla każdego akwarium i różnią się w zależności od wielkości zbiornika, głębokości i powierzchni akwarium, populacji ryb, jakości wody, cyrkulacji i powierzchniowego wzburzenia oraz temperatury otoczenia. Krótkie okresy upałów nie są zazwyczaj powodem do paniki, ale im cieplejsza pogoda i im dłużej trwa, tym bardziej problematyczne może być. Dlatego dobrze jest wiedzieć jak schłodzić wodę w akwarium w sposób bezpieczny i kontrolowany o właśnie o tym ten wpis!

akwaria zimnowodne

Jak ryby reagują na zmiany temperatury wody

Podczas gdy niektóre ryby, takie jak dyskowce, bocje, bettas i ramirezki, rozwijają się w temperaturze od połowy do górnej granicy 80 stopni, większość ryb tropikalnych preferuje temperaturę od 74° do 80° F, zwykłe złote rybki radzą sobie najlepiej w temperaturze od 60° do 70°F. Wraz ze wzrostem temperatury wody wzrasta tempo przemiany materii i poziom aktywności ryb, co oznacza, że potrzebują one więcej tlenu. Z kolei zdolność wody do zatrzymywania rozpuszczonego tlenu spada wraz ze wzrostem temperatury, co stwarza podwójne zagrożenie dla naszych rybek. Problem ten jest jeszcze poważniejszy dla stworzeń morskich, ponieważ słona woda zawiera mniej tlenu niż słodka woda o tej samej temperaturze. Upewnij się, że masz dokładny termometr i regularnie kontroluj tempo nagrzewania się wody.

chłodnica do akwarium

Oznaki stresu ryb podczas gorącej pogody

Wzrost glonów może się zwiększyć, a woda może zacząć mętnieć z powodu zakwitu bakterii heterotroficznych. Kiedy ryby są zestresowane, ich układ odpornościowy jest osłabiony i istnieje większe prawdopodobieństwo, że zachorują. W ciężkich przypadkach, system filtracji może nie działać tak wydajnie i toksyczny poziom amoniaku i azotynów może zacząć rosnąć.

chłodzenie akwarium

Jak zapobiegać przegrzaniu akwarium

Istnieje kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec przegrzaniu akwarium lub ochłodzić wodę w akwarium w lecie.

  1. Zainstaluj napowietrzacz do poprawy wymiany gazu na powierzchni i zmaksymalizować zawartość rozpuszczonego tlenu w wodzie.
  2. Otwórz pokrywę akwarium i ustaw wentylator tak, aby dmuchał na powierzchnię wody. (Możesz chcieć obniżyć poziom wody o cal lub dwa, aby zapobiec wyskakiwaniu ryb). Jest to szczególnie skuteczne w połączeniu z użyciem napowietrzacza.
  3. Umieść worek z lodem lub zimną wodą w akwarium, aby delikatnie obniżyć temperaturę wody. (Uważaj, aby nie obniżyć temperatury o więcej niż 2 lub 3 stopnie F w ciągu 4 godzin). Unikaj wkładania kostek lodu bezpośrednio do akwarium, chyba że robisz je z odwróconej osmozy lub odchlorowanej wody.
  4. Wykonaj małe częściowe podmiany wody z nieco chłodniejszą wodą, upewniając się, że nie spadnie temperatura akwarium zbyt szybko.
  5. Niektórzy eksperci sugerują, aby odłączyć grzałkę, ale istnieje ryzyko, że temperatura otoczenia nagle spadnie i zapomnisz podłączyć ją z powrotem. Nagły drastyczny spadek temperatury w akwarium może spowodować pojawienie się ich lub innych pasożytów.
  6. Wyłącz światło w akwarium – lub w przypadku akwariów roślinnych i rafowych, ogranicz liczbę godzin, w których światło jest włączone – aby zmniejszyć wytwarzanie ciepła.
  7. Jeśli akwarium znajduje się w pobliżu okna, zamknij zasłony, aby zapobiec bezpośredniemu promieniowaniu słonecznemu z ogrzewania wody.
  8. Zainstaluj chłodziarkę na swoim akwarium w dobrze wentylowanym miejscu. Pomoże to utrzymać akwarium w stałej temperaturze, niezależnie od tego, jak gorąca jest pogoda!

Niezależnie od tego, jakie metody wybierzesz, aby zapobiec przegrzaniu akwarium, zawsze pamiętaj, aby zmiany temperatury ryb w akwarium były stopniowe.

chłodzenie akwarium

Jak nie chłodzić akwarium

Przed dostaniem się do najlepszych sposobów na bezpieczne chłodzenie akwarium, należy pamiętać, że nie wszystkie „popularne” metody są dobrym pomysłem. Chłodzenie powinno odbywać się stopniowo, aby uniknąć zszokowania ryb!

Nie dolewaj gwałtownie zimnej wody – szok wywołany zimniejszą wodą może spowodować ogromny stres, który sprawia, że ryby stają się podatne na choroby, a nawet może spowodować ich natychmiastową śmierć.

Nie dodawaj dużych ilości lodu – podobnie jak w przypadku zimnej wody, lód dodany nagle do przegrzanego akwarium powoduje zbyt szybki spadek temperatury, co prowadzi do szoku u ryb.

One thought on “Jak schłodzić wodę w akwarium?

  1. Dobrze wyjaśnione. Podwyższona temperatura w akwarium jest niebezpieczna. Najlepiej jest kupić chłodziarkę ale wiadomo… cena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 × trzy =