Wstydliwe choroby mężczyzn, to temat, którego wielu Panów unika, często nie przyznając się do nich nawet przed lekarzem. Są one częstym powodem licznych kompleksów, z którymi się zmagają, jednak nie mają odwagi zwrócić się o pomoc do specjalisty. Warto jednak pamiętać, że większość zaburzeń, z jakimi się borykają można dość łatwo, szybko i skutecznie leczyć. Jakie zaburzenia najczęściej zawstydzają Panów?
Ginekomastia – powiększenie męskich piersi
Ginekomastia to choroba objawiająca się przerostem gruczołu piersiowego u mężczyzn. Może pojawić w różnym wieku w wyniku przerostu tkanki gruczołowej, tłuszczowej i włóknistej, które znajdują się w gruczole sutkowym. Zazwyczaj dochodzi do symetrycznego powiększenia obu piersi, bywają jednak wyjątki, kiedy to tylko jedna pierś jest większa.
Ginekomastia może być zjawiskiem fizjologicznym u chłopców w okresie dojrzewania. W wyniku zmian hormonalnych dochodzi do zwiększenia się poziomu żeńskiego hormonu płciowego, co powoduje rozrost gruczołów piersiowych. Jednak zmiany te przechodzą samoistnie w ciągu kilkunastu miesięcy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy dochodzi do utrwalenia się zmian i w takiej sytuacji potrzebna jest pomoc specjalisty. Ginekomastia patologiczna może się pojawić również u mężczyzn z otyłością oraz takimi chorobami jak zaburzenia tarczycy, czy nowotwory.
Zabieg na ginekomastie umożliwia usunięcie wstydliwych zmian, dzięki czemu pacjent szybko może poczuć się bardziej swobodnie i komfortowo.
Załupek i stulejka – czyli problemy natury intymnej
Załupek oraz stulejka to problemy związane z napletkiem. Załupek to choroba, w której niemożliwe jest odprowadzenie napletka na żołądź penisa. Towarzyszy temu ból i pieczenie. Nie leczony załupek prowadzi z czasem do zaburzeń krążenia krwi, obrzęku, a ostatecznie to martwicy napletka.
Stulejka to choroba, w której dochodzi do zwężenia otworu napletka i niemożności zsunięcia napletka z żołędzia prącia. Powoduj to nieprzyjemne uczucie, a nawet ból. Stulejka stanowi problem podczas kontaktów seksualnych, wywołując dyskomfort. Dodatkowo niemożność odsunięcia napletka z żołędzia uniemożliwia dokładną higienę stref intymnych, co z czasem może prowadzić do poważnych infekcji bakteryjnych. Może być też przyczyną problemów z oddawaniem moczu.
Zarówno załupek, jak i stulejkę można skutecznie leczyć, przeprowadzając prosty zabieg chirurgiczny w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu pacjent tego samego dnia może wrócić do domu.
Choroby weneryczne – problem nie tylko mężczyzn
Badania z ostatnich lat wykazuję, że ilość zachorowań na choroby weneryczne w tym kiłę i rzeżączkę zaczęła rosnąć. Choć choroby te dotykają zarówno kobiety, jak i mężczyzn jednak dane z NIZP-PZH wykazały, że dużo częściej przypadków tych chorób notuje się u mężczyzn w wieku 20-39 lat. Choroby weneryczne to dla większości osób niezwykle wstydliwy problem, przez co często zwlekają z wizytą u specjalisty. Zarówno kiłę, jak i rzeżączkę można obecnie skutecznie leczyć, stosując odpowiednią antybiotykoterapię.
Większy problem stanowi wzrost zakażeń wirusem HIV, który nieleczony prowadzi do AIDS, czyli zespołu nabytego niedoboru odporności. Do częstych chorób przenoszonych drogą płciową zalicza się również Chlamydię, wirus HPV, czy wirusowe zapalenie wątroby.
By zminimalizować ryzyko zakażenia, należy jedynie pamiętać o stosowaniu prezerwatyw przy kontaktach seksualnych również oralnych.
Choroby końcowego odcinka układu pokarmowego – czyli dlaczego tak trudno pójść do proktologa?
Pieczenie i swędzenie w okolicach odbytu, ból i krwawienie podczas wypróżniania, a także dyskomfort przy siedzeniu, to tylko niektóre objawy chorób końcowego odcinka układu pokarmowego. Są one dla wielu mężczyzn poważnym i wstydliwym problemem. Najczęstszą chorobą odbytu są hemoroidy, które pojawiają się u osób pomiędzy 45 a 65 rokiem życia. Nieleczone żylaki odbytu powodują krwawienia z odbytu i prowadzą do poważnych zaburzeń, nie należy więc ich lekceważyć.
To nie jedyne choroby, z którymi należy zwrócić się do proktologa: szczeliny odbytu, przetoki odbytu, infekcje okołoodbytnicze są przyczyną nie tylko wstydu pacjentów, lecz również wielu poważnych dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nie należy się więc krępować i jak najszybciej zgłaszać problem specjaliście.