Pokonaj stres dzięki ziołom adaptogennym

Chroniczny stres w kombinacji ze zmęczeniem to jeden z najczęściej wymienianych przez specjalistów powodów rozwoju nowotworu i poważnych chorób prowadzących do przedwczesnego zgonu. Sięganie po naturalne metody, takie jak zioła adaptogenne, w znaczący sposób może pomóc organizmowi przezwyciężyć negatywne skutki stresu.

Czym są adaptogeny?

Adaptogeny to zbiorcza nazwa dla roślin o pewnych specyficznych właściwościach. Najważniejszą cechą adaptogenów jest zmniejszanie odczuwanego stresu i przystosowywanie (adaptowanie) organizmu do nie zawsze sprzyjających warunków. Aby roślina mogła zostać zaliczona w poczet adaptogenów, musi z punktu widzenia biologicznego spełniać trzy kryteria: być nietoksyczną, zapewniać niespecyficzną odpowiedź organizmu na stres i normalizująco wpływać na organizm.

Adaptogeny są ziołami, które towarzyszą ludzkości od wielu setek lat. Niektóre z nich, takie jak najbardziej znana ashwagandha wykorzystywane były przez władców pradawnych imperium w Indiach i Azji i do dzisiaj wykorzystywane są m.in. w medycynie chińskiej. Stosowanie adaptogenów, jeśli oczywiście nie występują indywidualne uczulenia (co zdarza się niebywale rzadko), pozbawione jest niemal skutków ubocznych. To naturalny sposób na wspomaganie organizmu, który nie ma w sobie nic z magii. W przeciwieństwie do wielu specyfików, które reklamowane są jako środki przyspieszające pracę mózgu, pozwalające schudnąć bez ćwiczeń i zyskać zdrowie bez wprowadzania jakichkolwiek zmian żywieniowych, adaptogeny mają bogate zaplecze naukowe. W serwisie PubMed można odnaleźć ponad 1400 publikacji medycznych na temat dobroczynnego wpływu ashwagandhy na ludzki organizm.

Jeśli do tej pory nie miałeś okazji poznać działania adaptogenów, zapoznaj się z licznymi opiniami osób, które je stosują. W internecie pojawia się coraz więcej recenzji sprawdzonych suplementów diety o właściwościach adaptogennych.

Jak to działa?

Adaptogeny, przyjmowane regularnie i w dopasowanej do naszych potrzeb dawce, w naturalny sposób blokują reakcje chemiczne, które zachodzą w ludzkim organizmie pod wpływem stresu. Przekłada się to na efektywne redukowanie stanów lękowych i niepokoju. Dzięki temu polepsza się nasze ogólne samopoczucie, a problemy z zasypianiem są stopniowo eliminowane.

Stosowanie adaptogenów ma udwodniony pozytywny wpływ na układ hormonalny: niweluje skutki nadmiernego wydzielania kortyzolu (hormonu stresu), jednocześnie wspierając procesy związane z wydzielaniem serotoniny. Ashwagandha może przyspieszyć poprawę stanu psychicznego osób leczących się na depresję (jeśli oczywiście są pod stałą opieką lekarską i terapeutyczną, a adaptogeny są traktowane jako wsparcie, a nie lekarstwo na tę chorobę).

Warto jednak wiedzieć, że adaptogeny nie wpływają na poszczególne układy w organizmie w sposób, który mógłby mu zaszkodzić. Np. ashwagandha jedynie normalizuje poziom kortyzolu, nie hamując całkowicie jego wydzielanie (co byłoby szkodliwe dla zdrowia).

Ponieważ adaptogeny wykazują również działanie normalizujące jeśli chodzi o poziom cukru we krwi, pomagają w zachowaniu zdrowego trybu życia. Zmniejszają łaknienie na niezdrowe przekąski, stabilizują poziom energii i zmniejszają poczucie zmęczenia, zazwyczaj związane ze spadkiem poziomu cukru we krwi. To z kolei również przekłada się na mniejsze odczuwanie stresu, związanego z codziennymi obowiązkami.

Gdzie kupować adaptogeny?

Przed wyborem adaptogenu, warto skonsultować się ze specjalistą mającym doświadczenie w dobieraniu odpowiednich preparatów i na wszelki wypadek odpowiedzialnie zapytać swojego lekarza, czy zioła te nie będą wchodzić w reakcje krzyżowe z przyjmowanymi lekami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *