Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
W życiu każdego człowieka może wydarzyć się coś, co drastycznie pogorszy sytuację finansową i uniemożliwi spłacanie zaciągniętych wcześniej zobowiązań. Dotyczyć to może pożyczek i kredytów, ale także opłacania czynszu czy rachunków za gaz i prąd. Brak terminowych spłat prowadzi do wszczęcia postępowania windykacyjnego. Z czasem długi stają się niemożliwe do spłacenia. Naszczepcie polskie prawo daje możliwość konsumentom którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej bezpiecznie „wyjść na prostą”. Sposobem na pozbycie się długów jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Czym jest upadłość konsumencka, kto może ją ogłosić i czy warto się o nią ubiegać? Gdzie szukać pomocy w całym postępowaniu upadłościowym? Odpowiedzi znajdują się poniżej.
Na czym polega ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to proces prawny, w którym dłużnik (osoba fizyczna) zgłasza swoją niewypłacalność. Jego celem jest umożliwienie upadłemu na spłacenie części zobowiązań w ramach możliwego do zrealizowania planu spłaty lub w uzasadnianych przypadkach nawet całkowite umorzenie zobowiązań. Procedura ta składa się z dwóch etapów. Rozpatrzenie przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości; postępowania właściwego prowadzonego przez syndyka kończącego się rozprawą sądową na której sąd może zatwierdzić plan spłaty lub całkowicie umorzyć zobowiązania.
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Prawo do ogłoszenia upadłości konsumenckiej ma osoba, która spełnia kilka warunków:
- jest osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej,
- co najmniej od trzech miesięcy nie jest wstanie regulować swoich zobowiązań.
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być złożony przez dłużnika osobiście lub przez pełnomocnika.
Po złożeniu wniosku, sąd przeprowadza postępowanie, w którym sprawdza, czy spełnione są warunki do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Jeśli tak, sąd wydaje orzeczenie o upadłości konsumenckiej i powołuje syndyka.
Czy warto ogłosić upadłość konsumencką?
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest bezpiecznym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą spłacać swoich długów. Może to pomóc w uwolnieniu od długów i umożliwić rozpoczęcie nowego etapu życia bez ciągłego stresu i presji ze strony wierzycieli. Jednak ogłoszenie upadłości ma wiąże się również z konsekwencjami, takimi jak utrata majątku.
Dlatego przed podjęciem decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, należy skonsultować się z adwokatem lub radcą prawnym, który pomoże ocenić indywidualną sytuację finansową i doradzić najlepsze rozwiązanie.
Upadłość konsumencka Wrocław
W celu ogłoszenia upadłości konsumenckiej warto zwrócić się po pomoc do specjalistów. Upadłość konsumencka to proces składający się z 2 etapów. Na każdym z nich można liczyć na fachową pomoc prawników. Postępowanie upadłościowe wiąże się z koniecznością skompletowania odpowiednich dokumentów. Podstawą jest wniosek, którego poprawne wypełnienie jest konieczne, by móc ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Korzystając z pomocy radcy prawnego, możecie Państwo liczyć na pomoc w skompletowaniu odpowiednich dokumentów, wypełnieniu wniosku i pomocy na etapie postępowania właściwego. Więcej informacji na temat tego, jak ogłosić upadłość konsumencką i gdzie szukać pomocy znajdziecie Państwo na stronie internetowej https://upadlosckonsumenta24.pl/