Umowa wynajmu mieszkania – najważniejsze kwestie

Decyzja o wynajęciu lokum i podpisaniu umowy wynajmu mieszkania dotyczy, i będzie dotyczyć, coraz większej liczby osób. Wynajęcie mieszkania jest wygodnym rozwiązaniem, szczególnie dla ludzi młodych, którzy nie wiedzą jeszcze, gdzie będą chcieli zamieszkać na stałe.

W ostatnich latach wielu Polaków potraktowało lokale do wynajęcia jako doskonały sposób na inwestycję kapitału oraz zgromadzenie dodatkowych środków, z tytułu najmu. Rozpatrując temat z punktu widzenia obu stron (najemców i wynajmujących) można więc śmiało stwierdzić, że dotyczy on sporej części Polaków.

Umowa wynajmu mieszkania a stan prawny lokalu

Niestety – nieuczciwi najemcy i wynajmujący wciąż się zdarzają. Specjaliści prawa nieruchomości wiedzą to doskonale, ponieważ obsługują poszkodowane przez nich osoby.

To, na co zdecydowanie należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy wynajmu mieszkania, to stan prawny nieruchomości. Zdarza się, że faktyczny stan prawny lokalu mieszkalnego wygląda zupełnie inaczej niż przedstawia to wynajmujący.

Jeżeli wynajmujący próbuje zataić jakiekolwiek fakty na temat danego lokalu, masz możliwość sam poznać te informacje. Najprostszą metodą jest samodzielne sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości. Zrobisz to nawet nie wychodząc z domu, ponieważ aktualnie księgi wieczyste są dostępne w formie elektronicznej. Wiedza w nich zawarta jest jawna i powszechna, a wszystko czego potrzebujesz to Internet i numer przypisany księdze.

Możesz uzyskać go od właściciela mieszkania, ale jeśli on nie pamięta numeru lub nie chce Ci go udostępnić znajdziesz go w odpowiednim urzędzie gminy lub urzędzie miasta – odpowiadających rejonowo położeniu nieruchomości. Jeśli po sprawdzeniu nic nie wzbudza Twoich wątpliwości, możesz zacząć śmielej myśleć o podpisaniu umowy.

Pamiętaj jednak, że księgi wieczyste to nie wszystko. Nie zawsze bowiem są one prowadzone w rzetelny sposób. Bywa, że nie są przez długi czas aktualizowane, stąd zawarte w nich informacje i tak nie są zgodne z rzeczywistością. Warte uwagi jest także to, że nadal nie dla każdej nieruchomości prowadzone są księgi wieczyste. Na prowincjach i wsiach wiele z nich nie posiada takiej ewidencji.

Ważne, by udać się do prawnika, jeśli jakiekolwiek informacje zawarte w księdze wieczystej wzbudzają Twoje wątpliwości lub po prostu nie rozumiesz do końca niektórych zapisów. Taki krok, wykonany przed podpisaniem umowy wynajmu mieszkania, może uchronić Cię przed bardzo niemiłymi niespodziankami.

Na co szczególnie zwrócić uwagę w umowie wynajmu mieszkania?

Zawierając umowę wynajmu mieszkania, przed podpisaniem należy zbadać jej treść przede wszystkim pod kątem niekorzystnych postanowień. Bywa tak, że któraś ze stron nie wie o tym, że działania drugiej są bezprawne i spełnia żądania zawarte w umowie, mimo, że godzą one w jej interesy.

Jakie jeszcze zapisy umowy najmu wymagają analizy?

Podpisując umowę najmu mieszkania należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • okres i warunki wypowiedzenia,

  • szczegółowy zakres praw i obowiązków, wynikający dla stron z podpisania umowy,

  • dokładny opis wynajmowanej powierzchni z możliwie jak największą liczbą detali (zgodny ze stanem faktycznym i potwierdzony przez najemcę stan na dzień podpisania umowy),

  • wysokość kaucji oraz opis okoliczności, w jakich zostanie zatrzymana przez wynajmującego,

  • wysokość czynszu i formę, a także termin regulowania należności z tytułu najmu,

  • i wiele innych.

Nie warto zbytnio stresować się podpisaniem umowy najmu. Pamiętaj jednak, że jeśli sporządzisz ją korzystnie masz pewność, że zadziała ona w odpowiedni sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

sześć − cztery =