Układanie kostki brukowej – nie zapomnij o tych zasadach!

Budując dom, często na końcu, lub na samym początku wyposażamy podjazdy do posesji kostką brukową, aby wyglądała ona estetycznie i wkomponowała się w nasz ogród, lub stanowiła wygodny podjazd do naszego domu. Jak układać kostkę brukową? Czy można wykonać to działanie samodzielnie? Czy budowa podjazdu, lub alejki z kostki brukowej jest trudna? Na te nurtujące pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Dobieranie grubości kostki brukowej

Mogłoby się wydawać, że wystarczy wybrać kolor kostki brukowej, ale prawda jest taka, że to nie jedyny parametr. Wybierając kostkę brukową nie możemy zapomnieć o kilu ważnych kwestiach, mianowicie:

 • czy wybrać format tradycyjny, czy płyty xxl,
 • musimy wybrać odpowiedni rozmiar i grubość kostki brukowej,
 • musimy zmierzyć teren, by zaplanować ilość zakupionej kostki brukowej,
 • jakie odwodnienie liniowe kupić,

To kilka najważniejszych kwestii, o których nie wolno nam zapomnieć dobierając kostkę brukową. Jeśli chodzi natomiast o grubość kostki, to najważniejsze jest by wiedzieć, gdzie chcemy ją położyć i dobrać odpowiednie parametry.

Kostkę o grubości 4 cm kładzie się na chodnikach i alejkach. Kostkę 6 cm, idealnie sprawdzi się do położenia nawierzchni służącej do ruchu jezdnego. Jest gruba, więc mogą się po niej poruszać samochody. Istnieje również kostka 8cm, która pozwala na przejazd po niej samochodom o wadze nawet 50 ton. Najgrubsza to 10 cm, która przeznaczona jest dla placów manewrowych i parkingów dla TIRów.

Narzędzia niezbędne do układania kostki brukowej

Jakich narzędzi będziemy potrzebować do położenia kostki? Na pewno niezbędnikiem będzie zagęszczarka, jeśli mamy do czynienia z dużym terenem do przygotowania powierzchni potrzebna będzie koparka. Warto zaopatrzyć się również w chwytaki.

Do samego pomiaru powierzchni niezbędne są niewelatory, miary, a także grabie, łopaty i szpadle, taczki, poziomice. Jeśli decydujemy się na układanie kostki samodzielnie, warto wyposażyć się w dobrej jakości sprzęt, ponieważ umożliwi nam to precyzyjne pomiary. Chcemy przecież by nasza posesja wyglądała znakomicie. Dlatego warto wybrać sprzęt jak i samą kostkę brukową najlepszej jakości.

Układanie kostki brukowej w kilku prostych krokach

Układanie kostki brukowej to proces, który obejmuje następujące etapy:

 • wytyczanie powierzchni,
 • profilowanie terenu,
 • dobrze jest jeśli wykonamy podbudowę pod kostkę brukową,
 • wykonanie podsypki pod kostkę brukową,
 • układanie kostki brukowej,
 • spoinowanie kostki i zagęszczanie nawierzchni z kostki
 • impregnacja nawierzchni.

Należy więc, zacząć od wytyczenia terenu, czyli dobrego zaplanowania, gdzie ma być położona kostka. Następnie można przejść do kolejnych etapów. Kostkę można położyć samodzielnie lub jeśli nie czujemy się na siłach, możemy zatrudnić odpowiednią ekipę, która zajmuje się profesjonalnym położeniem kostki. Mamy wówczas pewność, że konstrukcja będzie nam służyła latami i nie spotkamy się z przykrymi niespodziankami podczas jej użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *