Kocioł elektryczny. Czy i kiedy warto go zainstalować?

Kotły elektryczne to urządzenia, które często kojarzone są z nieekonomicznym ogrzewaniem. Czy jest to prawda? Jakie są ich zalety i w jakich przypadkach sprawdzają się najlepiej? Podpowiadamy!

Kocioł elektryczny to bezobsługowe urządzenie grzewcze, które wymaga jedynie corocznych przeglądów serwisowych. Nadaje się do zasilania grzejników i ogrzewania podłogowego, a na dodatek idealnie współpracuje z innymi rodzajami kotłów, kominkami z płaszczem wodnym czy panelami fotowoltaicznymi. Choć panuje powszechne przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie, nie jest ono do końca prawdziwe. Dlaczego?

Ogrzewanie elektryczne – kiedy się sprawdzi?

Rodzaj ogrzewania to kluczowa kwestia przy budowie czy modernizacji domu. Zdarza się, że na decyzję wpływa np. dostępność mediów. Zdarza się, że budynek nie ma dostępu do sieci gazowej. Ograniczenia może też wprowadzać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz uchwały antysmogowe poszczególnych sejmików wojewódzkich. Wówczas zakazane może być używanie paliw stałych takich jak węgiel czy pellet.

Ogrzewanie energią elektryczną ma sporo zalet. Przede wszystkim jest ona powszechnie dostępna i nie wymaga odrębnych przyłączy ani dodatkowego miejsca na składowanie czy zbiornik paliwa.

Ogrzewanie kotłem elektrycznym dobrze sprawdza się w domach energooszczędnych, czyli o niskim zapotrzebowaniu na ciepło. Standard energetyczny oraz wymogi prawne dotyczące budynków wciąż się zmieniają, a to oznacza, że do ich ogrzania potrzeba mniejszych ilości ciepła. Współcześnie budowane domy znacząco różnią się pod tym względem od budynków powstających jeszcze kilkanaście lat temu!

Kocioł elektryczny świetnie współpracuje z innymi rodzajami kotłów, a także fotowoltaiką. Co ciekawe, rozwiązuje on problem nadwyżki energii wytworzonej przez PV przez jej optymalne wykorzystanie! Obniżają się przy tym koszty eksploatacji. Nowoczesne kotły elektryczne dostępne są tutaj: https://www.defro.pl/k,88,kotly-elektryczne.html.

Zalety kotłów elektrycznych

Kocioł elektryczny jest przede wszystkim wygodny w użytkowaniu. To urządzenie bezobsługowe, które – raz uruchomione i zaprogramowane – działa zgodnie z ustalonymi schematami i zapewnia stabilne parametry pracy.

Kocioł można stosować w wielu konfiguracjach. Nadaje się nie tylko do nowych instalacji, ale także tych modernizowanych, które funkcjonują już jakiś czas.

Urządzenie to daje także dużą wygodę instalacji. Nie wymaga budowy komina, wykonywania przyłącza gazowego czy wygospodarowywania miejsca na opał.

Jest także bezpieczne w eksploatacji. Nie ma m.in. ryzyka wydobycia tlenku węgla.

Daje też dużą dowolność jeśli chodzi o lokalizację, a intuicyjne sterowanie, także za pomocą smartfona, znacząco ułatwia obsługę (gdy np. chcemy zmienić parametry pracy czy temperaturę w pomieszczeniach). Wreszcie, kocioł elektryczny to niski koszt inwestycji i ekologiczne rozwiązanie. Energia elektryczna nie generuje zanieczyszczeń w miejscu eksploatacji, a wytwarzające ją elektrownie są wyposażone w filtry, dzięki którym spaliny są skutecznie oczyszczane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *