Szlifierka przelotowa, taśmowa, oscylacyjna, czy może jednak mimośrodowa? Wszystko to zależy od potrzeb i przeznaczenia. Warto dowiedzieć się, co oferują różne rodzaje szlifierek, aby poznać, która będzie najlepszą opcją w danym przypadku. To klucz do zadowolenia na długie lata!
Czym różnią się rodzaje szlifierek?
Zastanawiając się, jaka szlifierka do drewna będzie odpowiednia, należy przejrzeć jej najpopularniejsze rodzaje. Czym się od siebie różnią?
- Szlifierka taśmowa – jest to rodzaj, który przeznaczony jest do obrabiania dużych drewnianych powierzchni. Nada się zarówno do litego drewna, płyt okleinowych, jak i płyt lakierowanych. Charakteryzuje się wysoką wydajnością, jednak rzadko używana jest w warunkach domowych, co spowodowane jest potrzebą poprawiania narożników innymi urządzeniami.
- Szlifierka mimośrodowa – urządzenie to jest dużo bardziej uniwersalną opcją, które nada się do szlifowania zarówno wklęsłych, jak i wypukłych powierzchni. Sprawdzi się również przy polerowaniu, zdzierania farb, jak i ogólnej renowacji mebli. Mniejsza powierzchnia robocza sprawia, że opcja ta jest mniej wydajna na dużych obszarach. Jest jednak dużo dokładniejsza i pozwala na dotarcie do trudnych miejsc.
- Szlifierka oscylacyjna – służy do obrabiania płaskich i równych powierzchni, takich jak meble i blaty. Najlepiej wybrać opcje o prostokątnym kształcie stopy. Istnieją też specjalne rodzaje tych szlifierek, które nazywa się zbiorczo typem delta. Jest to bardzo niewielkie urządzenie, które pozwala na bardzo dokładne szlifowanie trudno dostępnych miejsc.
Wiedząc już, jakie rodzaje szlifierek do drewna odpowiadają danym potrzebom, warto przyjrzeć się również innym ważnym parametrom.
Jakie parametry są ważne przy wyborze?
Każda szlifierka do drewna będzie różnić się nie tylko typem, ale również wieloma innymi parametrami. Na jakie z nich warto zwracać uwagę?
- Moc znamionowa – im wyższa, tym szlifierka jest wydajniejsza i lepiej radzi sobie z twardymi rodzajami drewna. Niewielkie prace domowe z miękkim drewnem będą możliwe przy mocy zaledwie 200-500 W. W przypadku częstego szlifowania trudnych powierzchni zaleca się wybranie opcji z mocą powyżej 1000 W.
- Rodzaj zasilania – tutaj sprawa jest dość prosta – wersje kablowe są lżejsze, ale mają ograniczoną mobilność. Rozwiązania o dużej mocy powinny być zasilane przez kabel, gdyż mało który akumulator wytrzyma długotrwałą pracę w takim zakresie.
- Wymiary – im mniejsza szlifierka, tym łatwiej jest dostać się do niewielkich, trudno dostępnych miejsc. Opcje większe nadadzą się jednak do oszlifowania dużych powierzchni w krótkim czasie.
Dla wybrania odpowiedniej szlifierki trzeba zdać sobie sprawę z własnych potrzeb, a następnie przejrzeć oferowane możliwości i parametry, dopierając je pod nie. To prosty sposób na zadowolenie z jej użytkowania.