Szczotki do czyszczenia dla konia – co musisz o nich wiedzieć?

Szczotki do czyszczenia koni muszą znaleźć się w każdej stajni. Bez nich, utrzymanie sierści wierzchowca w prawidłowym stanie jest praktycznie niemożliwe. Treningi na wybiegu czy długie trasy w terenie sprawiają, że na wierzchowcu osadza się wiele zanieczyszczeń, które mogą utrudnić mu prawidłowe funkcjonowanie. Co warto wiedzieć na temat szczotek, zanim zdecydujemy się na ich zakup?

Dlaczego prawidłowa pielęgnacja wierzchowca jest tak ważna?

Każde zwierze, które zdecydujemy się posiadać, zasługuje na jak najlepsze warunki życia. W szczególności, jeśli posiada tak duże ilości włosów jak koń. Grzywa oraz ogon lubią się kołtunić, dlatego do naszych zadań powinno należeć ich codzienne rozczesywanie. Aby utrzymać sierść konia w lśniącym stanie, również musimy korzystać z odpowiednich szczotek. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile zanieczyszczeń zbiera się wśród gęsto obrośniętej sierści. Niezwykle ważne są również kopyta. Zaschnięte błoto czy małe kamienie, których koń nie pozbył się sam, potrafią sprawiać ogromny dyskomfort, a w najgorszych przypadkach ból.

Jakie rodzaje szczotek do czyszczenia konia wyróżniamy?

Skoro wiemy już dlaczego szczotkowanie wierzchowca jest tak ważne, czas dowiedzieć się jakich szczotek będziemy do tego potrzebowali. Każda z nich, posiada bowiem zupełnie inną funkcję oraz materiał, z którego została wykonana. Pierwsza z nich to – kopystka. Jak sama nazwa wskazuje, korzystamy z niej w celu usunięcia zanieczyszczeń z kopyt. Kolejna nosi nazwę – zgrzebło. Z tej szczotki do czyszczenia dla konia korzystamy wtedy, gdy chcemy pozbyć się resztek zaschniętego błota. Posiada krótkie włosie, które ułatwia usuwanie drobinek osadzających się pośród poszczególnych włosków. Jeśli chodzi o pielęgnacje grzywy oraz ogona, warto zaopatrzyć się w specjalne grzebienie. Dzięki nim, cały proces przebiegnie o wiele szybciej. Bardzo ważne jest jednak aby czesać konia uważnie. Każde pociągniecie za nierozczesany włos jest bowiem bolesne oraz niekomfortowe. Na samym końcu zaleca się stosowanie specjalne szczotki, która usuwa pozostały kurz oraz nabłyszcza sierść wierzchowca. W ten sposób jesteśmy w stanie utrzymać jego wizerunek w nienagannym stanie. Jest to szczególnie ważne, jeśli czekają nas zawody bądź inne wydarzenie, na którym koń musi prezentować się idealnie.

Po co nam specjalna skrzynka do przechowywania szczotek?

Nie ukrywajmy, szczotki do czyszczenia dla konia lubią się gubić. Właśnie dlatego, najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w specjalną skrzynkę, która ułatwia ich przechowywanie. Dzięki niej, wszystkie szczotki będą miały swoje miejsce, w którym nie mają prawa zaginąć. Chcąc zakupić zestaw, warto skorzystać ze strony https://konik.com.pl/zestawy-szczotek. Wiele wariantów kolorystycznych oraz wersje zarówno dla młodszych, jak i starszych jeźdźców na pewno pozwolą znaleźć produkt, którego poszukujemy. Kompletowanie akcesorów, które podobają się nam wizualnie pozwoli jeszcze bardziej cieszyć się z wykonywanego sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *