Sprawdź, co zagraża Twojej uprawie ziemniaka!

Ziemniaki to jedne z najpopularniejszych roślin uprawnych. Są one jednak narażone na różne choroby oraz działanie szkodników, które mogą poważnie uszkodzić plony. Dowiedz się, co zagraża Twojej uprawie i jak rozpoznać zagrożenie.

Najpopularniejsze szkodniki zagrażające uprawom ziemniaków

Zdecydowanie największym problemem upraw ziemniaków jest stonka. Są to niewielkich rozmiarów owady o charakterystycznym ubarwieniu w paski. Zagrożeniem dla upraw są zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy. Wyróżnia je wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także to, że bardzo szybko się rozmnażają. Zjadają liście ziemniaków, przez co dochodzi do zahamowania wzrostu całej rośliny, jak i bulw.

Innymi szkodnikami, które mogą negatywnie wpłynąć na uprawy ziemniaków są pędraki i drutowce. Pierwsze z nich to głównie larwy chrząszcza majowego, a drugie – sprężyków. Uszkadzają one korzenie oraz bulwy ziemniaków. Stają się przez to niezdatne do spożycia. Więcej informacji na temat szkodników zagrażających ziemniakom znajdziesz w artykule pod adresem https://www.syngenta.pl/atlas-chorob-i-szkodnikow/atlas-szkodnikow/szkodniki-ziemniaka.

Choroby, które najczęściej dotykają ziemniaki

Choroby, które są największym zagrożeniem dla upraw ziemniaków, to bez wątpienia te o podłożu grzybiczym. Duża wilgotność gleby sprzyja bowiem rozwojowi różnego typu grzybów. Jedną z najczęściej występujących chorób jest zaraza ziemniaczana, która objawia się brunatnymi plamami na bulwach oraz białym nalotem na liściach. Ziemniaki nią dotknięte po pewnym czasie gniją i nie są zdatne do spożycia.

Inną chorobą o podłożu grzybiczym, która także pojawia się dość często, jest alternarioza. Atakuje ona uprawy bardzo wcześnie, bo już w połowie czerwca. Głównym jej objawem są brązowe, suche plamy na liściach, które szybko się rozprzestrzeniają.

Jeśli zauważysz na swoich ziemniakach niepokojące objawy, to koniecznie podejmij skuteczne kroki, aby zapobiec dalszemu rozwojowi chorób oraz szkodników. Pomoże to uchronić uprawy przed ich całkowitym zniszczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *