Remediacja in-situ – na czym polega?

Aby przywrócić środowisku równowagę i pozbyć się zanieczyszczeń z gleby oraz wód, należy przeprowadzić skuteczne czynności remediacyjne. Remediacja polega na podjęciu odpowiednich działań, dzięki którym możliwe jest częściowe lub też całkowite usunięcie zanieczyszczeń z danego terenu. Istnieje kilka metod remediacji, które wykorzystywane są przez przedsiębiorstwa, zajmujące się tym procesem. Jedną z popularniejszych jest remediacja in-situ. Na czym polega? Z czyich usług skorzystać? Zachęcamy do lektury.

Remediacja – kilka istotnych informacji

Głównym założeniem procesu remediacji jest usunięcie z gleby oraz wód, znajdujących się na danym terenie, zanieczyszczeń, które wprowadzone zostały w wyniku działalności człowieka. Szkodliwe substancje znajdujące się na gruncie mogą niekorzystnie wpływać nie tylko na środowisko – faunę oraz florę, ale również organizm ludzki. Na skażonym terenie nie można postawić budynku, ani prowadzić jakiejkolwiek działalności gospodarczej.

Zgodnie z polskim prawem, każdy właściciel działki budowlanej, niezależnie od jej powierzchni, ma obowiązek przeprowadzenia remediacji tak, aby pozbyć się z niej szkodliwych zanieczyszczeń. Aby wykonać remediację na określonym obszarze, należy przygotować plan, który musi zostać zatwierdzony przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Remediacja in-situ – co to jest?

Można wyróżnić kilka metod remediacji. Do jednej z częściej wykonywanych należy remediacja in-situ. Polega na przeprowadzeniu procesu oczyszczania środowiska wodno-glebowego na miejscu zanieczyszczenia. Ziemi nie trzeba zastępować innym, czystym materiałem, jak w przypadku procesu ex-situ.

Podczas wykonywania remediacji in-situ można zdecydować się natomiast na użycie substancji biologicznych. Do gruntu wprowadzane są zatem mikroorganizmy, które pomogą w usunięciu niebezpiecznych substancji. Innymi sposobami oczyszczania gruntu i wód są metody typowo chemiczne lub fizyczne.

Remediacja in-situ – komu zlecić?

Warto pamiętać, że będąc właścicielem działki, nie trzeba samodzielnie przeprowadzać remediacji, można zlecić tę czynność profesjonalnej firmie zewnętrznej, takiej jak Remea. Przedsiębiorstwo to zajmuje się wykonywaniem szeroko rozumianej i skutecznej remediacji środowiska wodno-gruntowego, między innymi popularną w ostatnim czasie metodą in-situ. Firma Remea działa na rynku polskim od 2015 roku. Współpracuje zarówno z klientami indywidualnymi, jak i przedsiębiorstwami.

Remediacja to proces polegający na oczyszczeniu terenu budowlanego z wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji, które mogą potencjalnie znaleźć się na danej działce i zaszkodzić zwierzętom, roślinom oraz ludziom. Jedną z popularniejszych metod remediacji jest tak zwana metoda in-situ. Dzięki niej nie trzeba wywozić skażonych fragmentów wód lub gleby, w celu ich oczyszczenia. Wystarczy przeprowadzić czynności remediacyjne na miejscu, wykorzystując odpowiednie preparaty. Szczególnie polecamy usługi firmy Remea. W ramach oferty przedsiębiorstwo świadczy usługi remediacji środowiska wodno-glebowego metodami, między innymi ex-situ i in-situ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *