Jakie deski szalunkowe wybrać do wykonania szalunków? Podpowiadamy

Szalówka to konstrukcja tymczasowa, która ma nadać mieszance betonowej odpowiedniego kształtu. Element ten jest bardzo ważny, gdyż wpływa na trwałość wylewki, a także jej odporność na mróz. Z tego względu musi zostać przygotowany z dużą staranności oraz z zachowaniem odpowiednich zasad. Najczęściej do szalowania używa się drewnianych desek. Dlaczego? Tego dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu. Jednocześnie podpowiemy Ci również, jakie deski szalunkowe powinieneś wybrać.

Dlaczego warto zrobić szalunki z desek?

W większości przypadków szalunki robi się z desek. Dlaczego? Otóż jest to tani i łatwo dostępny materiał. Możesz go zakupić praktycznie w każdym miejscu. Deski są też praktyczne i doskonale pełnią swoją funkcję.

Chociaż wykonanie drewnianych szalunków jest pracochłonne, to nie należy do zbyt trudnych zadań. Co więcej, materiał ten nie chłonie wody. Masz więc pewność, że podczas deszczu nie spęcznieje i nie naruszy konstrukcji wylewki. Mogłoby to mieć miejsce np. w przypadku płyt OSB. Z pewnością zainteresuje Cię też fakt, że deski nie łączą się z betonem. Po wszystkim można więc je zdemontować i po oczyszczeniu wykorzystać ponownie. Najczęściej używa się ich do budowy innego deskowania. Jeśli jednak nie masz takiej potrzeby, to z pewnością będziesz je mógł bez problemu sprzedać.

Jakie deski szalunkowe wybrać?

Zastanawiasz się nad tym, jakie deski szalunkowe powinieneś wybrać? Inwestorzy zazwyczaj stawiają na deski sosnowe. Jest to spowodowane ich niską ceną, która w żaden sposób nie wpływa na jakość wykonanych szalunków. Najlepsze będą takie o grubości od 2,5 do 3,2 cm. Deski tego typu znajdziesz np. w e-sklepie https://woodrive.pl/pl/c/Budowlane/46. Dostępne są różne długości, dlatego będziesz mógł dobrać odpowiedni wariant pod kątem swoich potrzeb.

Jeśli zaś chodzi o ilość, to ta kwestia zależna będzie od wielkości danej wylewki. Pamiętaj jednak, aby podobnie jak w przypadku innych materiałów budowlanych, przyjąć pewien zapas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *