Salon w stylu skandynawskim – jak urządzić?

Najlepsze rzeczy w życiu są często najprostsze, a świadectwem tego jest czysta estetyka skandynawskiego wystroju wnętrz. Aranżacje utrzymane w tym klimacie są ciepłe, bardzo przytulne i nieustannie modne. Kluczem do ich tworzenia jest mieszkanka tekstur, odpowiednie farby do wnętrz oraz respektowanie kilku zasad hygge. Przeczytaj jak urządzić skandynawski salon.

Na czym polega styl skandynawski?

Możesz nie wiedzieć, czym jest styl skandynawski, ale prawdopodobnie już go doświadczyłaś. To miękka sofa z dużym kocem, dywan ze sztucznego futra przy kominku, to duży stos książek z filiżanką herbaty, ciepła drewniana podłoga… Krótko mówiąc, styl skandynawski wprowadza do Twojego życia coś, co nazywa się hygge. To nie styl projektowania ani nic, co można kupić – to poczucie przytulności, które Duńczycy udoskonalili. Ktoś, kto doświadcza hygge, cieszy się najprostszymi rzeczami. Chodzi w tym przede wszystkim o poszukiwanie wyjątkowych chwil każdego dnia i dostrzegania ich, gdy nadejdą. Nie trzeba wiele, by stworzyć wnętrza, które to ułatwiają.

Pozwól słońcu świecić

Oświetlenie w domu może wpływać na Twój nastrój, więc upewnij się, że jest odpowiednie. W ciągu dnia powinno dodawać Ci energii, a wieczorem ułatwiać odpoczynek. W salonach w stylu skandynawskim królują duże okna, wpuszczające do wnętrza mnóstwo promieni słońca i białe ściany, od których odbija się światło. W takiej aranżacji możesz również wykorzystać duże lustro, pełniące podobną rolę, co białe farby. Wieczorem zrelaksuj się, rzucając delikatną poświatę na pokój za pomocą lampy podłogowej. Pamiętaj o świecach – w skandynawskim wystroju zawsze zapewniają przyjemny, przytulny nastrój.

Ocieplaj aranżację teksturami

Poszukaj naturalnych elementów, które można w jak największym stopniu włączyć do wystroju swojego salonu. Drewno to podstawowy materiał w stylu skandynawskim. Pomyśl także o kamieniu, wiklinie czy zielonych roślinach. Korzystaj z odważnych, czasem surowych materiałów i zmiękczaj je prostymi akcentami – wełna, bawełna, tkaniny lniane i futro to świetne sposoby, aby Twój salon stał się miejscem, z którego nigdy nie będziesz chciała wychodzić. Jakie farby do wnętrz w tym przypadku wybrać? Zachowanie neutralnej palety kolorów jest idealne do stylu skandynawskiego. Królują w nim biele, jasne szarości, delikatne pastele i brązy.

Postaw na prostotę

Nie możesz odnaleźć hygge w zagraconym pokoju. Znajdź sposoby na uproszczenie umeblowania. Dodatkowe fotele i krzesła, zazwyczaj wypełniające pokój, można łatwo zastąpić np. poduszkami podłogowymi — schowaj je w kącie i wynoś tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Nie przesadzaj z dekoracyjnymi dodatkami. Styl skandynawski lubi przemyślaną prostotę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *