Poznaj różne rodzaje drukarek i ich właściwości

Jeśli poszukujesz drukarki, to do wyboru masz wiele opcji. Drukarki różnią się ze względu na budowę, działanie oraz parametry. Znaczenie ma także, jak często zamierzasz używać urządzenia drukującego. Poznaj różne rodzaje drukarek oraz ich właściwości.

Drukarki igłowe

Drukarka igłowa to urządzenie mozaikowe i niegdyś najbardziej popularny rodzaj drukarki. Ich cechą charakterystyczną jest niski koszt zakupu oraz eksploatacji. Drukarki tego typu do pracy używają taśmy barwiącej, co przypomina mechanizm stosowany w maszynach do pisania. Drukarka igłowa obecnie znajduje zastosowanie w druku paragonów lub faktur. Drukarka igłowa ma zazwyczaj głowice 9- lub 24-igłowe, ale można spotkać też urządzenia wielogłowicowe.

Drukarki igłowe są dość głośne w trakcie swojej pracy. Pracują szybko, ale jakość wydruku nie jest najwyższa. Doskonale sprawdzają się do wystawiania dokumentów sprzedaży, na których perfekcyjna jakość druku nie jest wymagana.

Drukarki atramentowe

Kolejnym rodzajem urządzeń drukujących jest drukarka atramentowa. To też najbardziej popularny sprzęt do drukowania. Do pracy potrzebuje tuszu, który może być umieszczony w kilku wkładach atramentowych.

Drukarka atramentowa oferuje wysoką jakość wydruku, również w kolorze. Drukarka tego typu jest idealna do użytku domowego, również dla osób, które chcą drukować grafiki i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Przy intensywnym użytkowaniu drukarki atramentowej koszty wydruku mogą być jednak zbyt wysokie. Problemem, który może pojawiać się w przypadku urządzeń atramentowych, jest zasychający tusz. Z tego powodu posiadacze drukarek atramentowych powinni regularnie drukować przynajmniej 1-2 strony.

Drukarki laserowe

Popularnym rodzajem urządzeń drukujących zwłaszcza w firmach jest również drukarka laserowa. Sprzęt tego typu do pracy wykorzystuje światło lasera lub diody LED. Promień lasera najpierw odbija się od lustra i soczewek, a następnie odwzorowuje obraz na bębnie światłoczułym naładowanym dodatnio lub ujemnie. To powoduje, że powstaje utajony obraz wydruku. Następnie proszek pochodzący z tonera jest przyciągany do miejsc utajonego obrazu wydruku. Ten z kolei nanoszony jest na papier. Po tym kartka przechodzi jeszcze przez utrwalacz termiczny, w którym temperatura osiąga nawet 200 stopni. Wszystkie te procesy trwają bardzo krótko, bo drukarka laserowa drukuje około 20 stron na minutę.

Drukarka laserowa to urządzenie dużych rozmiarów, dlatego też sprawdzi się w przestrzeniach biurowych, gdzie wydzielone ma osobne miejsce. Wyróżnia ją ekonomiczny charakter – toner jest bardziej opłacalny przy intensywnym drukowaniu niż tusz w drukarce atramentowej. Drukuje bardzo szybko, ale jakość wydruków w kolorze (np. grafik czy zdjęć) jest wyższa przy użytkowaniu drukarki atramentowej.

Urządzenia wielofunkcyjne

Jeszcze jednym typem urządzeń stosowanych w przestrzeniach biurowych są urządzenia wielofunkcyjne. Przeważają dwa rodzaje – atramentowe oraz laserowe. Wielofunkcyjne urządzenia atramentowe są wyposażone w skaner i ksero. Na rynku dostępne są także laserowe urządzenia wielofunkcyjne. Również posiadają skaner i ksero. Choć materiały eksploatacyjne używane do drukarek laserowych są droższe w zakupie, to pozwalają wykonać o wiele więcej wydruków. Dlatego dla osób intensywnie drukujących, wskazane jest użycie urządzenia laserowego. Dla drukujących sporadycznie oraz osób, którym zależy na najwyżej jakości wydruków, lepszym wyborem będzie urządzenie atramentowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *