Rozmiar materaca – jaki wybrać?

W momencie wyposażania sypialni odpowiednio dobrany materac jest kwestią kluczową. W końcu podczas codziennego wypoczynku spędzamy na nim prawie połowę doby. Jeśli chcemy zapewnić sobie zdrowy i regeneracyjny sen każdej nocy, warto poświęcić więcej uwagi wyborowi najbardziej odpowiedniego produktu. Źle dobrany materac może przełożyć się na dolegliwości bólowe odczuwane zaraz po przebudzeniu oraz uczucie ciągłego zmęczenia pomimo odpowiedniej ilości snu. Poza stopniem twardości oraz rodzajem wypełnienia dobranym według indywidualnych potrzeb i preferencji należy zastanowić się także nad samym rozmiarem produktu. Jakie są optymalne wymiary materaca? Jaki rozmiar materaca będzie odpowiedni dla jednej, a jaki dla dwóch osób?

Jaki rozmiar powinien mieć materac?

Rozmiar materaca jest ściśle powiązany z wymiarami łóżka, w którym będzie zastosowany. Wymiary produktu określa się za pomocą jego długości oraz szerokości. Długość materaca powinna zostać dobrana na podstawie wzrostu osoby, która będzie korzystała z niego na co dzień. Aby zapewnić użytkownikowi wystarczający poziom komfortu, materac powinien być o ok. 15-20 cm dłuższy w stosunku do jego wzrostu. Z uwagi na to, najczęściej spotykaną długością materacy jest 200 cm lub 220 cm, przeznaczone dla nieco wyższych osób.

Poza długością materaca odpowiednio dobrana szerokość ma bezpośredni wpływ na jakość codziennego wypoczynku. Pod uwagę należy wziąć sylwetkę użytkownika oraz rodzaj łóżka, w którym będzie wykorzystany. Z oczywistych względów, materac przeznaczony do sypialni małżeńskiej powinien być znacznie szerszy od materaca do łóżka pojedynczego.

Materac pojedynczy – jakie wymiary?

Standardowym rozmiarem w przypadku materaca pojedynczego jest najczęściej 90×200 cm oraz 80×200 w przypadku użytkownika o drobnej budowie ciała. Osoby potrzebujące trochę więcej przestrzeni do spania powinny się zdecydować na nieco szersze materace 100×200 cm lub nawet 120×200 cm. Ostatni rozmiar może sprawdzić się także w przypadku łóżka dwuosobowego, choć nie zapewni on raczej wystarczającego poziomu komfortu wypoczynku.

Materac dla dwóch osób – jaki rozmiar wybrać?

Materac do łóżka dwuosobowego powinien przede wszystkim zapewniać odpowiednią ilość miejsca obojgu partnerom. Niektóre osoby decydują się na zakup materaca o rozmiarze 120×200 cm, który nie jest jednak zbyt komfortowym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepszym wyborem do sypialni dwuosobowej będzie szeroki materac 160×200 cm lub nieco węższy 140×200 cm. Modele o większej szerokości zagwarantują każdemu z użytkowników wystarczającą ilość przestrzeni do spania.

Odpowiednia wysokość materaca?

Poza długością oraz szerokością materaca warto także pamiętać o odpowiedniej wysokości powierzchni przeznaczonej do spania. Najczęściej wynosi ona od 18 cm do nawet 40 cm, w zależności od rodzaju wypełnienia wykorzystanego w materacu. Inną wysokość będzie miał materac wykonany z jednego rodzaju pianki lub jej kilku warstw, a inną model hybrydowy lub kieszeniowy. Wyróżnia się także materace nawierzchniowe oraz dziecięce, charakteryzujące się znacznie cieńszą powierzchnią.

Odpowiednio dobrany pod względem wymiarów materac jest gwarancją zdrowego i spokojnego snu każdej nocy. Zróżnicowane modele produktów zapewniane obecnie przez producentów, pozwalają na bezproblemowy wybór materaca w pełni dopasowanego do naszych potrzeb i preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *