Dach płaski a montaż paneli fotowoltaicznych

Jednym z bardzo popularnych elementów obiektów architektonicznych są dachy płaskie. W szczególności mają swoje zastosowanie przy okazji wielkogabarytowych budynków. W ich przypadku tworzy się konstrukcję wsporczą dachową, dzięki której panele będą zamontowane pod kątem. Z przyczyn praktycznych dach płaski sprawdza się doskonale, również do montażu paneli fotowoltaicznych.

Montaż fotowoltaiki na dachu płaskim

Dachy płaskie spotykamy na wielu budynkach mieszkalnych. Taki dach wieńczy niemalże wszystkie bloki, oferując tym samym dużą powierzchnię, która umożliwia montaż paneli fotowoltaicznych. Dlaczego warto wykorzystać dach płaski na montaż fotowoltaiki? Można by ogniwa fotowoltaiczne umieścić na rusztowaniu w wolnym miejscu ogrodu, ale po co zabierać sobie miejsce relaksu, kiedy płaski dach pozostaje niewykorzystany?

Fotowoltaika bazuje ona na odnawialnych źródłach energii, w tym przypadku na energii słonecznej, coraz częściej jest więc stosowana jako alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnego źródła energii, którym są elektrownie. Wszystko dlatego, że wiele z nich to w dalszym ciągu elektrownie cieplne zasilane węglem. Ogromne zużycie energii elektrycznej w miastach wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na tę energię. Praktyczne każdy sprzęt domowy wymaga, przynajmniej chwilowego podłączenia do sieci elektrycznej. Dlatego rewolucja w sektorze energetycznym sięga coraz dalej.

Fotowoltaika na dachu płaskim

Dachy płaskie występują też na innych obiektach, takich jak hale produkcyjne. To również przestrzenie, gdzie zużycie energii elektrycznej jest wysokie, podobnie jak w blokach mieszkalnych. Dlatego może się okazać, że montaż paneli wymagał będzie dużej ilości wolnego miejsca, którego może brakować wokół konkretnych budynków. Dachy płaskie sprawdzają się jako powierzchnie umożliwiające montaż paneli. Dzięki temu można ograniczyć zużycie terenu wokół poszczególnych obiektów i zagospodarować je w zupełnie inny sposób. Co więcej, poprzez montaż paneli na dachu, o wiele łatwiej jest połączyć panele z siecią elektryczną, do której przekazują energię, ponieważ nie ma potrzeby przekopywania działki i niszczenia zagospodarowanego terenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *