Pompy ciepła zdecydowanie podbijają Polskę – w samym 2021 roku zamontowano ich blisko 100 000. Te innowacyjne urządzenia grzewcze oparte na odnawialnych źródłach energii są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale też – a może przede wszystkim – miłe dla portfela. Przemyślany projekt i dobór rozwiązań pozwalają na znaczne obniżenie kosztów prowadzenia gospodarstwa domowego. Jaką rolę w takim systemie odgrywa ogrzewanie podłogowe? Przeczytaj i dowiedz się.
Pompa ciepła – jak to działa?
Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii – w tym wypadku energię termiczną wody, gruntu lub powietrza. System opiera się na czynniku roboczym, który ogrzewa się w tak zwanym dolnym źródle, a następnie trafia do sprężarki, gdzie jego temperatura i ciśnienie rosną. Po skropleniu oddaje swoje ciepło do instalacji grzewczej w budynku – najlepiej, gdy jest nią ogrzewanie podłogowe.
Urządzenia te są z samej swojej natury niskotemperaturowe. Zapewniają wysoki komfort termiczny, jednak słabo współpracują z tradycyjnymi grzejnikami, przy których mogą być już niewydajne – konieczny jest wówczas dobór wyższej mocy, co przekłada się na zużycie prądu, a w konsekwencji – na rachunki.
Ogrzewanie podłogowe w domu z pompą ciepła
Jeśli w budynku zastosowane jest ogrzewanie podłogowe, niskotemperaturowe pompy ciepła sprawdzają się znakomicie. Przy podłogówce bowiem niższa temperatura jest niezbędna, by uzyskać pełen komfort termiczny – ciepło znajduje się tam, gdzie jest najbardziej potrzebne, czyli przy stopach i nie ucieka pod sufit, co przy ogrzewaniu grzejnikowym zawsze powoduje jego straty. W okolicach głowy temperatura jest optymalna do dobrego samopoczucia i wigoru.
Z ekonomicznego punktu widzenia takie połączenie jest bardzo wskazane. Istnieją wysokotemperaturowe pompy ciepła, które dobrze współpracują z grzejnikami, jednak takie urządzenia wymagają większej mocy i większego poboru prądu przez sprężarkę. Wydajność systemu w ten sposób spada znacząco, choć nadal jest on bardziej opłacalny od ogrzewania elektrycznego. Nie będzie tu niestety już mowy o tak niskich rachunkach, jak w przypadku urządzeń niskotemperaturowych.
Zalety ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe przy pompie ciepła pozwala na cieszenie się sporymi oszczędnościami w skali roku – dobrze zaprojektowany system będzie generować rachunki na poziomie 1500-2500 złotych rocznie. Jednocześnie będziemy czerpać z innych korzyści z podłogówki. Jest ona przyjazna alergikom – ogrzewanie konwekcyjne sprawia, że podnosi się kurz i alergeny, w tym wypadku nie ma mowy o takich ruchach powietrza. Pozwala na inną aranżację przestrzeni, w której nie trzeba już dbać o to, by nie zastawiać kaloryferów. Jest bardzo korzystna dla samopoczucia – rozkład temperatur lepiej odpowiada potrzebom ludzkiego ciała i zarówno wspiera produktywność i wigor, jak i chroni przed dyskomfortem i zziębnięciem. Można swobodnie obniżyć temperaturę w budynku o 1-2 stopnie Celsjusza bez żadnych odczuwalnych skutków. Nie tracimy bowiem tak wiele ciepła jak przy konwekcji.
Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe – chłodzenie latem w pakiecie!
Co jednak ważne, takie rozwiązanie pozwala także na chłodzenie w upalne letnie dni. Może przebiegać w sposób aktywny lub pasywny. W pierwszym wypadku działanie pompy ciepła po prostu zostanie odwrócone. W drugim czynnik roboczy będzie pobierać nadmiar ciepła we wnętrzu, zbierając go przez podłogówkę, i oddawać w dolnym źródle. Jeśli więc szukasz rozwiązania bardziej przyjaznego dla środowiska i portfela niż klimatyzacja, taki mariaż na pewno Ci się spodoba.
Takie przedsięwzięcie warto zaplanować już na etapie projektowania budynku, ale można je przeprowadzić również później. Jeśli chcesz poznać inne zalety łączenia ogrzewania podłogowego z pompą ciepła, warto zapoznać się z treściami na stronie marki SATRONIK.