Kiedy najlepiej pić kawę? Przed, w trakcie czy po jedzeniu?

Kawa przez wiele osób nazywana jest napojem bogów. Stanowi obowiązkowy element poranka, przerw w pracy i popołudniowych spotkań towarzyskich. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej funkcjonowania w ciągu dnia. Zdaje się, że jej smak i aromat to doskonałe uzupełnienie każdego dnia. Naukowcy ustalili, że jednak są lepsze i gorsze momenty na wypicie kawy. Kiedy warto sięgnąć po pierwszą, a kiedy po ostatnią filiżankę?

Kiedy wypić pierwszą kawę w ciągu dnia?

Poranna filiżanka kawy to dla wielu osób pierwsza rzecz, po którą sięgają od razu po przebudzeniu. Już sam zapach ziaren działa pobudzająco i uprzyjemnia poranek. Czy jednak picie kawy przed śniadaniem i w biegu jest dobrym pomysłem?

Pora wypicia porannej filiżanki kawy powinna zostać wybrana po uwzględnieniu czasu, w którym wytwarza się kortyzol. Nazywany jest on potocznie hormonem stresu. Jego stężenie zaraz po przebudzeniu jest wysokie i organizm nie potrzebuje dodatkowego pobudzenia w postaci kofeiny. Picie filiżanki kawy od razu po przebudzeniu nie tylko nie przyniesie oczekiwanych efektów pobudzenia, ale może również zwiększyć tolerancję organizmu na kofeinę.

Zatem, pierwszą kawę dobrze jest odłożyć nieco w czasie. Nie powinna być spożywana również przed śniadaniem, ponieważ choć zadziała pobudzająco, to spotęguje głód. Efektem tego będzie spożycie znacznie większej ilości śniadania niż pierwotnie planowano. Pojawienie się tzw. „wilczego głodu” zwiększy również ochotę na produkty niezdrowe.

Dokładną porę na pierwszą filiżankę kawy należy dostosować do własnego trybu dnia, biorąc pod uwagę, że nie powinna być wypijana od razu po przebudzeniu i przed śniadaniem. Gdy po posiłku nie ma wiele czasu na zrobienie kawy, można sięgnąć po kapsułki Nespresso, dzięki którym napój przygotowuje się praktycznie sam i można wrócić do szykowania się do pracy. Jest to szybkie rozwiązanie, dzięki któremu codziennie można cieszyć się głębokim smakiem kawy.

O której godzinie wypić ostatnią kawę w ciągu dnia?

Podobnie jak w przypadku wypicia pierwszej filiżanki, na ostatnią również trzeba znaleźć dobrą porę. Spożycie jej zbyt późno będzie miało przede wszystkim niekorzystny wpływ na sen. Kofeina dostarczona do organizmu utrzymuje się w nim w czasie od trzech do pięciu godzin. Najlepszą wybraną porą na ostatnią filiżankę kawy jest odstęp sześciu godzin od położenia się spać.  Picie tego napoju po godzinie 18 może prowadzić do bezsenności ze względu na zaburzenie zegara biologicznego.

Od godziny 17:30 do około 18:30 ponownie wytwarzany jest kortyzol, dlatego tak jak w przypadku porannej pory, to również nie jest dobry czas na picie kawy. Jej pozytywne działanie nie będzie odczuwalne, a wzrost kortyzolu może prowadzić do odczuwania negatywnych skutków zdrowotnych.

Wybierając idealną porę na wypicie filiżanki kawy, lepiej jest zrezygnować z niej podczas posiłków. W jej składzie zawarte są szczawiany, które hamują wchłanianie się żelaza, magnezu, wapnia i wielu innych składników mineralnych. Po posiłku najlepiej jest odczekać około godziny i dopiero wtedy sięgnąć po filiżankę kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *