Obecnie na niemal każdym kroku słyszysz o rozwiązaniach, które mogą wpływać na zwiększenie efektywności grzewczej Twojego domu. Należą do nich miedzy innymi pompy ciepła, a także instalacje fotowoltaiczne, czy też systemy rekuperacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła, przeczytaj poniższy artykuł. Zapraszamy do lektury.
Czym jest pompa ciepła?
Lodówka, klimatyzacja – na pewno znasz te przedmioty z życia codziennego. Otóż pompa ciepła działa w bardzo podobny sposób. Pobiera energię z zewnątrz i przekazuje ją do pomieszczenia/domu, który ogrzewa.
Rodzaje pomp ciepła
Istnieją różne rodzaje pomp ciepła. Zaliczają się do nich:
- gruntowa pompa ciepła,
- powietrzna pompa ciepła
- wodno – powietrzna pompa ciepła,
- wodna pompa ciepła
Gruntowa pompa ciepła – działa w oparciu o wkopane w grunt rury, które wypełnione są płynem niezamarzającym. Nagrzewane są przez energię z ziemi. Płyn za pośrednictwem rur przekazywany jest do wymiennika ciepła. Ten z kolei przekazuje ciepło do pompy. Ochłodzony wraca do wężownic, by z powrotem znaleźć się pod ziemią. Następnie cały cykl się powtarza.
Powietrzna pompa ciepła – może zarówno chłodzić jak i ogrzewać pomieszczenie. Powietrze z otoczenia jest ogrzewane przez czynnik chłodniczy znajdujący się w pompie. Para czynnika chłodniczego jest pobierana przez sprężarkę. Podnosi ona poziom temperatury czynnika chłodniczego. W efekcie jego temperatura wzrasta.
Wodno – powietrzna pompa ciepła – tego typu urządzenie wykorzystuje do ogrzewania powietrze na zewnątrz, jak i to pochodzące z budynku. Wodna pompa ciepła – tego typu urządzenie funkcjonuje dzięki dwóm wykopanym wokół domu studniom głębinowym, bądź znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych.
Zalety pomp ciepła
Najczęściej wymieniane zalty i mocne strony takiego rozwiązania to:
- brak konieczności wydzielenia miejsca na składowanie opału,
- brak konieczności kupna opału,
- wygoda,
- porządek w miejscu ustawienia pompy (przeciwnie niż w przypadku grzania za pomocą kotła na paliwo stałe),
- możliwość uzyskania dofinansowania, które zmniejsza całkowity koszt inwestycji.
Czy pompa ciepła to rozwiązanie dla mnie?
Jeśli nie chcesz dłużej palić w piecu na paliwo stałe, przygotowywać opału na ogrzewanie domu i wody użytkowej, a także cieszyć się czystą przestrzenią, rozważ instalację w Twoim domu pompy ciepła. Jest to spora inwestycja, jednak z pewnością opłacalna pod względem braku konieczności kupna opału na zimę, czy też oszczędności czasu. Jeśli nie posiadasz środków na tego typu inwestycję, rozważ wsparcie finansowaniem zewnętrznym. Na rynku istnieje wiele dostępnych form dofinansowania tego typu inwestycji.
Warto wiedzieć!
Decydując się na inwestycję, jaką jest pompa ciepła, warto rozważyć dostępne formy dofinansowania tego typu przedsięwzięć (czytaj więcej). Pierwsze z nich to środki, które można pozyskać w ramach programu „Czyste Powietrze”. Tutaj zakup pompy ciepła powinien być połączony wraz z usunięciem z domu tzw. „kocpiucha” oraz np. instalacji fotowoltaicznej. Istnieje jednak szereg warunków, które trzeba spełnić, by móc pozyskać środki. Warto zapytać o zasady przyznawania dofinansowania w firmie, z którą podpiszesz umowę o instalację pompy ciepła.
Kolejną formą wsparcia Twojego budżetu jest możliwość odliczenia wydatków na przedsięwzięcia typu zakup i montaż pompy ciepła to ulga termomodernizacyjna. Należy jednak pamiętać, że w jej ramach można odliczyć maksymalnie 50 tys. zł. Jeśli brak możliwości odliczenia tej kwoty w jednym rozliczeniu rocznym PIT, można je rozciągnąć na kilka lat. Maksymalny okres, w jakim można rozliczać wydatek związany z termomodernizacją jest podany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej, sprawdź ofertę na pompy ciepła Wrocław. Z pewnością Twoje wątpliwości zostaną rozwianie, tak byś mógł/mogła podjąć decyzję, czy zdecydować się na tego typu rozwiązanie w oparciu o rzetelne dane.