Na czym polega rozbiórka budynku?

Bardzo często rozbiórki bywają mylone z wyburzeniami. W rzeczywistości każdy z tych procesów przebiega inaczej i wymaga przeprowadzenia nieco innych etapów. Warto nieco bliżej przyjrzeć się tej kwestii. Zatem czym są rozbiórki i co warto wiedzieć o ich przeprowadzaniu?

Rozbiórki, czyli uważny demontaż

W przypadku wyburzenia dany obiekt jest tak naprawdę równany z ziemią. W tym przypadku nie myśli się o ponownym wykorzystaniu żadnej jego części. Wszystkie elementy są z zamysłem niszczone. Co innego rozbiórki, tutaj uważa się, aby nie uszkodzić elementów konstrukcji. Zasadniczo rozbiórką można nazwać demontaż budowli. Poszczególne części budynku są odłączane od konstrukcji z zachowaniem uważności, by nie doszło do uszkodzenia żadnego elementu.

Od czego zaczyna się rozbiórka?

Zarówno wyburzenie, jak i rozbiórka wymagają przejścia przez kilka etapów. Również w przypadku wyburzeń przeprowadza się pewne prace wstępne. Jednak są one zakrojone na niewielką skalę i ograniczają się w zasadzie do tego, aby upewnić się, że wyburzenie można przeprowadzić w bezpieczny sposób. W przypadku rozbiórki działania są o wiele bardziej rozbudowane.

Przede wszystkim ocenia się stan obiektu i jego poszczególnych części. Na tej podstawie określa się elementy, które mogą zostać ponownie oddane do użytku. Oczywiście również w tym przypadku identyfikuje się wszelkie potencjalne zagrożenia. Dopiero wtedy można przejść do planowania pracy. Powstaje projekt przeprowadzenia rozbiórki, określający które części obiektu trzeba zachować. W projekcie trzeba też wymienić maszyny i urządzenia niezbędne do przeprowadzenia procesu.

Czemu rozbiórka?

Dlaczego w niektórych przypadkach przeprowadza się wyburzenia, a w innych rozbiórki? Otóż wyburzenie to prostsze rozwiązanie, stosowane wtedy, gdy demontaż budynku nie jest opłacalny. Jeśli natomiast elementy danego obiektu są w całkiem dobrym stanie lub mają wysoką wartość, wybiera się rozbiórkę. Jej przeprowadzenie często jest droższe, a niemal zawsze trudniejsze, jednak w wielu sytuacjach okazuje się opłacalne.

Zapraszamy po więcej informacji: Rozbiórki Zabrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *