Architekt budowlany – w czym może pomóc i czym się zajmuje

Wydaje się, że w zasadzie każdy wie, kim jest architekt. Jednak jeśli zagłębimy się w szczegóły, okazuje się, że mało kto wie, na czym konkretnie polega jego praca. Warto przybliżyć nieco kwestię tego, czym zajmuje się architekt budowlany i w jakich sytuacjach warto korzystać z jego pomocy.

Architekt, czyli tworzenie projektów

Najogólniej rzecz ujmując, architekt przygotowuje projekty. W przypadku architekta budowlanego są to projekty obiektów budowlanych. Mowa zarówno o budynkach mieszkalnych, jak i wszelkich innych obiektach. Przygotowanie projektu nie jest jednak prostą sprawą. Niektórym wydaje się, że architekt wykonuje po prostu rysunki, posługując się przy tym swoją wyobraźnią. W rzeczywistości jest to w dużej mierze praca rzemieślnicza, a tylko w pewnym obszarze twórcza i kreatywna.

Stworzenie projektu wymaga wykonania wcześniej szeregu czynności. Przede wszystkim architekt musi się zapoznać z wynikami analiz budowlanych. To konieczne, aby mógł stworzyć obiekt, który nie tylko zachwyci estetyką, ale też będzie funkcjonalny, i przede wszystkim, bezpieczny. Fachowiec musi posiadać wiedzę, która pozwoli mu określić zależności między poszczególnymi częściami obiektu, ale też między obiektem, a okoliczną infrastrukturą czy gruntem. Dopiero kiedy zostaną poznane wszystkie dane, architekt może przejść do myślenia nad oryginalnymi rozwiązaniami.

Funkcjonalność i estetyka

W każdej firmie, która opracowuje projekty budowlane, zatrudniony jest architekt. Jak wspomnieliśmy, wykonuje on w dużej mierze pracę rzemieślniczą, czyli pracując na konkretnych danych, opracowuje projekt, będący gwarancją bezpieczeństwa obiektu. Jednak to nie wszystko. Zadaniem architekta jest też zatroszczenie się o funkcjonalność obiektu. Zleceniodawca oczekuje zwykle, aby budynek czy inna budowla były dostosowane do pełnionej funkcji. Nie można zapominać też o estetyce. Jeśli zleceniodawcy zależy na tym, aby obiekt prezentował się ciekawie i oryginalnie, zatrudnia architekta, który nie tylko jest doskonałym fachowcem, ale też posiada wyobraźnię i jest człowiekiem kreatywnym.

Zapraszamy po więcej informacji: Architekt Katowice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *