Działki rolne, działki budowlane, działki siedliskowe, leśne i rekreacyjne – ceny gruntów inwestycyjnych w ostatnich latach rosły w niespotykanym dotąd tempie. Dziś ceny nieco wyhamowały – nie oznacza to, że z dnia na dzień działki przestały być dobrą lokatą środków. Czy warto „inwestować w ziemię” w 2022 roku? Zapraszamy do dalszej lektury!
Lokata kapitału w 2022 roku
Obserwowany stały wzrost poziomu stóp procentowych NBP wpływa zarówno na oprocentowanie kredytów, jak i lokat bankowych. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego średnie oprocentowanie lokat wyniosło 1,02 % w styczniu 2022 i jeszcze rok temu wartość ta była dla większości banków nieosiągalnym wynikiem. Nie powinno więc dziwić zwiększone zainteresowanie tą formą lokowania kapitału. Prognozuje się, że kolejne dane NBP wykażą kolejne wzrosty opłacalności lokat – czy jednak te wartości będą gwarancją zabezpieczenia środków przed wciąż rosnącą inflacją?
Najprawdopodobniej nie – na znaczące wzrosty i korzystny stosunek wzrostu oprocentowania lokat do wartości inflacji, będziemy musieli jeszcze poczekać – ile? Tego nie da się niestety dokładnie przewidzieć. Nie wiemy również jaki poziom stóp procentowych jest granicą nieprzekraczalną dla NBP – sytuacja jest dynamiczna więc trudno przewidzieć jej dalszy rozwój. Wzrost stóp procentowych NBP wiąże się także z wyższym oprocentowaniem kredytów, a także z mniejszymi zdolnościami kredytowymi konsumentów. Efekty są już zauważalne – początek 2022 roku wiązał się dla większości banków z niższą sprzedażą kredytów, w tym hipotecznych, co z kolei wpływa na niższą sprzedaż nieruchomości i delikatne hamowanie wzrostu ich cen. Dochodzimy więc do punktu, w którym należy zadać sobie pytanie:
Czy wciąż warto „inwestować w ziemię”
Ziemia jest w dalszym ciągu dobrą lokatą środków. W porównaniu z możliwością 1-2 procentowego zarobku, jaką oferuje nam lokata bankowa, inwestycja w ziemię przyniesie nam od kilku, do kilkunastu % zysku w skali rocznej. Oczywiście, zysk ten może być dużo większy i uzależniony od wielu czynników.
Grunt jako lokata kapitału – lokalizacja ma znaczenie
Położenie terenu ma znaczenie – nawet jeśli dana działka ma być wyłącznie lokatą kapitału. Drogi dojazdowe, ciekawa okolica, dobre skomunikowanie z większymi ośrodkami miejskimi, plan zagospodarowania przestrzennego okolicy, dynamika wzrostu cen okolicznych działek – wszystko to ma wpływ na dalsze kształtowanie się ceny danego gruntu. Dlatego warto wybierać działki, które są atrakcyjnie położone dla ewentualnych przyszłych inwestorów. Taki grunt szybciej zyska na wartości oraz dużo łatwiej będzie znaleźć na niego kupca w przyszłości.
Zakup gruntów inwestycyjnych w 2022 – gdzie najtaniej?
Kujawsko-pomorskie, lubuskie i podkarpackie – to w tych województwach znajdziemy najtańsze działki w Polsce. Zakup taniej działki, wiąże się jednak z ryzykiem zakupu ziemi, której cena nie będzie znacząco zyskiwać na wartości. Dlatego warto zapoznać się z prognozami cenowymi dla danej okolicy – sprawdzony doradca, taki jak firma INWI, pomoże Ci w ocenie ryzyka danej inwestycji oraz przy dopełnieniu formalności związanych z zakupem.
Jak znaleźć działkę inwestycyjną w atrakcyjnej cenie?
Przysłowiowe „perełki” – znajdziesz na przykład na portalach ogłoszeniowych, wymaga to jednak stałego monitorowania i porównywania cen. Możesz też spróbować poszukać okazji pocztą pantoflową lub, jeśli masz taką możliwość – odwiedzić interesującą Cię okolicę i rozejrzeć się za banerami ogłoszeniowymi. Ważne są także negocjacje przy zakupie ziemi – warto się więc do nich dobrze przygotować.
Działki rolne kuszą inwestorów niższą ceną, a ich odrolnienie wpływa na zwiększenie wartości całej inwestycji. Procedura odrolnienia działki jest jednak czasochłonna i nie zawsze możliwa. Przy poszukiwaniach, zakupie, negocjacjach, ocenie opłacalności i ewentualnej procedurze odralniania najlepiej zapewnić sobie wsparcie w postaci rzetelnej firmy doradczej – pozwoli to zaoszczędzić czas, nerwy i znaleźć najlepszą lokatę kapitału.