Do czego służą kręgi betonowe?

Kręgi betonowe służą przede wszystkim do budowy studni kanalizacyjnych oraz różnego rodzaju zbiorników wodno-kanalizacyjnych. Współcześnie produkowane kręgi wyróżniają się wysoką szczelnością i bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, dzięki czemu gotowa konstrukcja sprawdzi się nawet w wyjątkowo trudnych warunkach.

Czym są prefabrykaty?

Prefabrykat to inaczej półprodukt albo element konstrukcyjny. Prefabrykatem mogą być płyty stropowe, schody albo właśnie kręgi betonowe, czyli moduły, z których montuje się większą konstrukcję. Prefabrykaty mają wiele zalet, dlatego inwestorzy chętnie z nich korzystają – nie traci się czasu na mokre prace na placu budowy, tylko szybko montuje gotowe, betonowe elementy. Budowa trwa więc krócej, a do tego nie trzeba się przejmować warunkami pogodowymi jak wtedy, gdy betonowanie przygotowuje się bezpośrednio na placu budowy.

Prefabrykowane kręgi betonowe mają jeszcze ten plus, że są identyczne. Prefabrykaty robi się bowiem z jednej formy, przez co znika ryzyko, że poszczególne elementy studni kanalizacyjnej będą mieć nieco inne wymiary, co oczywiście oznaczałoby gorszą szczelność konstrukcji oraz konieczność wykonywania kosztownych poprawek.

Kręgi betonowe występują w różnych rozmiarach, a w firmie Sienkiewicz można zlecić wykonanie prefabrykatów według indywidualnego projektu. Kręgi są z wysokiej jakości betonu, który jest odporny na wilgoć oraz niekorzystne warunki zewnętrzne, spełniają też wszystkie wymagane przepisami normy.

Jak budowane są studnie kanalizacyjne?

Prefabrykowane kręgi betonowe mogą być stosowane w systemach kanalizacji sanitarnej, przemysłowej, deszczowej i ogólnospławnej. Budowa studni kanalizacyjnej, właśnie dzięki betonowym prefabrykatom, trwa krócej i jest mniej skomplikowana, możliwe jest także zastosowanie metody bezwykopowej.

Kręgi betonowe dostępne są w dwóch rodzajach tj. łączone na zaprawę lub z użyciem specjalnej uszczelki gumowej, a ich dobór zależy od postawionych wymagań szczelności budowanej studni.

W studniach kaskadowych wykorzystuje się kręgi betonowe z nawiercanymi otworami, a w ścianie kręgu montowane są stopnie złazowe. Prefabrykowane kręgi betonowe można łączyć z rurami z dowolnego materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *