Jak nauczyć małego kota korzystania z kuwety?

Jeśli jesteś dumnym rodzicem nowego kota, pytanie o to, jak wytresować kociaka w kuwecie jest prawdopodobnie najważniejsze w Twojej głowie. Z ulgą przyjmiesz wiadomość, że nauka korzystania z kuwety jest zazwyczaj dość prosta. Wiele kociąt przybywa do swoich nowych domów, które już nauczyły się korzystać z kuwety od swoich matek, a nawet tym, które tego nie zrobiły, pomaga silny instynkt zakopywania dowodów po dokonaniu czynu. Jeśli jednak Twój nowy kotek potrzebuje kilku wskazówek, poniższe porady powinny pomóc.

Materiały, których będziesz potrzebować do nauki

Aby Twój kociak nabrał dobrych nawyków łazienkowych, będziesz potrzebował kilku rzeczy:

  • Pojemniki na śmieci: Dobrym pomysłem jest posiadanie o jedną kuwet więcej niż liczba kotów, które będą z nich korzystać, więc jeśli jest to Twój pierwszy kot, zacznij od dwóch. Umieść je w miejscach, do których łatwo się dostać, a jednocześnie zapewniających prywatność. Jeśli są one zbyt odsłonięte, Twój kot może nie czuć się wystarczająco bezpiecznie, aby z nich korzystać.
  • Żwirek dla kota: Znajdziesz wiele opcji, począwszy od niedrogiego, niezbrylającego się żwirku glinianego, po wysokiej klasy, ekologiczne opcje wykonane z materiałów takich jak granulki sosnowe, gazety z recyklingu, a nawet pszenica. Wiele kotów nie jest zbyt wybrednych, jeśli chodzi o rodzaj stosowanego żwirku, jednak niektóre z nich są bardzo wybredne i nie chcą używać żwirku, jeśli nie odpowiada im jego konsystencja lub zapach. Najlepiej jest zacząć od standardowego, bezzapachowego żwirku zbrylającego, a następnie, jeśli chcesz użyć czegoś innego, możesz eksperymentować, gdy Twój kot będzie już w pełni wyszkolony.
  • Przysmaki i zabawki: Kiedy zobaczysz, że Twój futrzak korzysta z kuwety, nagródź go smakołykiem lub kawałkiem suchej karmy dla kota. Możesz również używać zabawek i pochwał, aby pomóc w tworzeniu pozytywnych skojarzeń z korzystaniem z kuwety. W końcu będziesz musiał odzwyczaić je od oczekiwania smakołyków za każdym razem, gdy będą korzystać z kuwety.

jak nauczyć małego kota korzystania z kuwety

Jak wyszkolić kota aby korzystał z kuwety?

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, jak wyszkolić kociaka:

  • Pokaż im kuwetę, jak tylko się pojawią, ustawiając w nich kota i pozwalając mu je obwąchać i zbadać. Pamiętaj, aby nie ruszać pudełek po ich pokazaniu, aby nie zdezorientować swojego futrzanego przyjaciela.
  • Umieść kota w jednej z kuwet zaraz po posiłku i po przebudzeniu z drzemki. Jeśli zauważysz, że kot zachowuje się tak, jakby musiał iść, co może wyglądać jak obwąchiwanie lub kucanie w określonym miejscu, podnieś go i włóż do jego kuwety.
  • Nagradzaj je za każdym razem, gdy zauważysz, że z niej korzystają. Pochwal je i daj im smakołyk lub zabawkę.
  • Nie karz kota ani nie besztaj go za wypadki. Doprowadzi to jedynie do stresu i niepokoju, co może pogłębić problem i utrudnić szkolenie. Koty nie kojarzą kary z danym incydentem, więc nie pomoże im ona w nauce, aby nie robić tego w przyszłości.

korzystanie z kuwety

Czyszczenie i konserwacja kuwety

Ważne jest, aby odpowiednio dbać o kuwetę. Pomoże to nie tylko wyeliminować z domu okropny „koci zapach”, ale również sprawi, że korzystanie z kuwety będzie dla kota przyjemniejszym doświadczeniem.

  1. Codziennie opróżniaj kuwetę, aby usunąć z niej kocie kupy. Wymieniaj zabrudzony żwirek w razie potrzeby – zazwyczaj wtedy, gdy żwirek przestaje kontrolować zapach.
  2. Czyść i dezynfekuj kuwetę po wymianie żwirku. Używaj delikatnego mydła i wody lub roztworu wody i białego octu. Nie używaj wybielaczy, komercyjnych środków dezynfekujących ani innych silnych chemikaliów, które mogą być szkodliwe dla kota.
  3. Użyj enzymatycznego środka czyszczącego do czyszczenia miejsc poza pudełkiem, w których Twój kotek miał wypadki. Ten rodzaj środka czyszczącego wyeliminuje zapach, który pozostawiony bez leczenia może zachęcić kota do dalszego załatwiania się w tym miejscu.

kot w kuwecie

Szkolenie starszych kotów w zakresie korzystania z kuwety

Zazwyczaj starsze koty są już starymi wyjadaczami w korzystaniu z kuwety, kiedy zamieszkają z Tobą, ale możesz napotkać wyzwanie związane z nauką korzystania z kuwety, jeśli dany kot był wcześniej kotem wychodzącym.

Nawet wtedy koty posiadają wszystkie instynkty, które pozwalają im szybko nauczyć się, do czego służy kuweta. Przyzwyczajenie ich do żwirku może być największym wyzwaniem. W takich przypadkach sugerujemy, aby na początek wypełnić kuwetę ziemią z zewnątrz. Gdy kot przyzwyczai się do wchodzenia do kuwety, stopniowo zastępuj coraz więcej ziemi żwirkiem dla kotów, aby dać im szansę na oswojenie się z nową powierzchnią.

Rozwiązywanie problemów z kotem

Niektóre koty, jak wspomniano wcześniej, mogą być dość wybredne w kwestii warunków, w jakich chcą załatwiać swoje potrzeby. Jeżeli Twój kot nie czuje się na siłach, aby korzystać z kuwety, może to być spowodowane tym, że nie odpowiada mu jej rozmiar lub kształt, zapach lub faktura żwirku.

Jeżeli kuweta jest zakryta, może być zbyt ciasna – lub może być tak, że czuje się zbyt odsłonięta i wolałaby kuwetę zakrytą. Może też nie podobać im się lokalizacja kuwety lub może się okazać, że po prostu trzeba ją częściej opróżniać. Być może będziesz musiał eksperymentować, aż znajdziesz odpowiednią kombinację czynników, która sprawi, że kot będzie czuł się wystarczająco komfortowo, aby korzystać z swojej „toalety”.

Jeśli masz starszego kota, może on zmagać się z bólem lub sztywnością stawów, które utrudniają mu dostęp do kuwety. Zastanów się, czy boki kuwety nie są zbyt wysokie, aby kot mógł się do niej wygodnie wspiąć, czy nie musi wchodzić po schodach lub wskakiwać na coś, aby się do niej dostać.

Koty, które nie zostały jeszcze wykastrowane lub wysterylizowane, mogą rozpylać mocz w całym domu, aby zaznaczyć swoje terytorium, nawet jeśli są w pełni wytrenowane w korzystaniu z kuwety. Często bycie wykastrowanym lub wykastrowanym eliminuje to zachowanie.

Jeśli Twój kot konsekwentnie korzysta z kuwety przez jakiś czas, a potem nagle przestaje lub robi to niekonsekwentnie, może to oznaczać, że istnieje jakiś problem. Stres i niepokój mogą spowodować, że kot przestanie korzystać z kuwety, dlatego zastanów się, czy nie zaszły jakieś poważne zmiany w jego otoczeniu i porozmawiaj z lekarzem weterynarii. Często, zaprzestanie korzystania z kuwety może być oznaką ukrytego problemu medycznego, takiego jak infekcja dróg moczowych, która może stać się poważna, jeśli pozostanie nieleczona.

Teraz, kiedy jesteś uzbrojony we wszystko, czego potrzebujesz, aby wytresować swojego małego kota, jesteś na dobrej drodze do szczęśliwego i harmonijnego związku z najnowszym członkiem Twojej rodziny. Po wykluczeniu stresu lub problemów zdrowotnych i wypróbowaniu wszystkich innych metod, jeśli Twój kot nadal nie potrafi się załatwić, być może będziesz musiał ograniczyć go do małego pomieszczenia z kuwetą, takiego jak łazienka lub pralnia, dopóki nie zacznie z niej korzystać.

One thought on “Jak nauczyć małego kota korzystania z kuwety?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *