Kapusta z grzybami – poznajcie nasz wyjątkowy przepis i cieszcie się tym daniem

Kapusta z grzybami kojarzy się z daniem świątecznym. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by jeść je także poza okresem świąt. W końcu smakuje obłędnie. Można je spożywać choćby jako sałatkę do dania głównego, ale też jako danie główne. Dziś przedstawimy Wam wyjątkowy przepis na kapustę z grzybami, ale na kilka sposobów. Czas więc go poznać.

Kapusta z grzybami – nieco tradycji w lekko innej formie

Na początek trzeba wybrać suszone grzyby do kapusty. Można postawić na borowiki, które są obłędne i bardzo intensywne w smaku, a przy tym bardzo zdrowe. Warto wiedzieć, że borowiki są dobrym źródłem selenu, a także witamin z grupy B, choćby B1, B2 czy B12. Potrzebujemy około 10 dag suszonych grzybów, które zalewamy wodą na całą noc. Następnego dnia gotujemy je w lekko osolonej wodzie przez godzinę. Potem czekamy aż ostygną. Czas wziąć się za przygotowanie kapusty. Potrzebujemy 500 gram kapusty kiszonej z marchewką. Gotujemy ją również przez około godzinę. Teraz na dużej, głębokiej patelni rozgrzewamy dwie łyżki smalcu i dodajemy do niego pokrojoną w kostkę cebulę oraz 4 wyciśnięte ząbki czosnku. Całość przesmażamy przez około 4 minuty aż cebula się zeszkli. Wrzucamy na patelnie odcedzoną kapustę oraz grzyby, następnie zalewamy litrem bulionu i gotujemy przez około 30 minut. Pod koniec gotowania do składników dodajemy jeszcze garść pokrojonych na małe kawałki śliwek wędzonych. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, a na koniec doprawiamy pieprzem, majerankiem oraz odrobiną soli. To danie można jeść jako dodatek do ryby czy mięsa, ale też jako pożywną zupę. Jeżeli jesteście wege to wiadomo, że zamiast smalcu możecie użyć oleju, ale tutaj pamiętajcie, aby wybrać rzepakowy.

Smacznie i kolorowo

Czas poznać kolejny przepis. W tym przypadku dodamy sporo warzyw. Dzięki temu danie będzie kolorowe. Jednocześnie sprawdzi się nawet dla wegan. Czas wybrać grzyby suszone do kapusty takie jak prawdziwki. Potrzebujemy około 20 dag. Zalewamy je wodą na całą noc. A następnie w tej wodzie je gotujemy przez godzinę. W osobnym garnku gotujemy kapustę (około kilogram) z dodatkiem marchewki. Po tym czasie do jeszcze dotującej się kapusty dodajemy grzyby. Całość mieszamy. Dodajemy jeszcze łyżkę musztardy oraz łyżkę koncentratu. Na patelni smażymy przez dwie minuty pokrojone w kostkę papryki (czerwoną, zieloną oraz żółtą). Gdy lekko się przesmażą, wrzucamy je do wciąż gotującej się kapusty z grzybami i dusimy jeszcze przed dwie minuty. Doprawiamy pieprzem, czosnkiem niedźwiedzim oraz oregano. Na koniec dorzucamy jeszcze pomidorki koktajlowe w kolorze czerwonym i żółtym. Można przekroić je na połówki. Danie podajemy z dodatkiem pieczywa bądź też ziemniaków. Smakuje obłędnie i tak też się prezentuje.

grzyby

Kapusta z grzybami w wersji zupy

Oczywiście możemy przygotować kapustę z grzybami jako zupę. Grzyby do kapusty przydadzą się jak najbardziej. Tym razem potrzebujemy 10 dag suszonych grzybów oraz 25 dag świeżych. Polecamy Wam suszone borowiki i świeże kurki. Na kilka godzin zalewamy borowiki. Natomiast kurki oczyszczamy i kroimy na małe kawałki. Następnie przesmażamy je na rozgrzanej oliwie. Przyda się głęboka patelnia. Gdy kurki są przesmażone, dodajemy cebulę pokrojoną w kostkę oraz trzy ząbki czosnku, a także borowiki. Wszystko smażymy przez dwie minuty, a na koniec dorzucamy kapustę kiszoną – około 50 gram. Po przesmażeniu wszystkich składników przerzucamy je go garnka i zalewamy bulionem warzywnym. Gotujemy pod przykryciem przez 1,5 godziny. Po tym czasie dorzucamy do zupy dwie garści małych pomidorków i dusimy jeszcze przez 5 minut. A na koniec doprawiamy jeszcze pieprzem, solą, czosnkiem niedźwiedzim i łyżką koncentratu. Jeżeli chcecie jeszcze zintensyfikować smak, to możecie dodać świeżą bazylię.

Jak przyrządzić bulion?

Do kapusty z grzybami warto dodać bulion własnoręcznie przygotowany. Wystarczy tylko w dużym garnku umieścić 1 kg marchewki, tyle samo pietruszki i selera. A także pół kilograma opalanej cebuli oraz kilka ząbków czosnku. Całość zalewamy 3 litrami wody. Dodajemy sól, pieprz oraz pieprz czosnkowy i łyżkę curry. Gotujemy przez godzinę, a po tym czasie dodajemy dużego pora i gotujemy przez kolejną godzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 × trzy =