Postępujące zmiany klimatyczne spowodowały, że idea recyklingu opakowań i segregowania śmieci na dobre wpisała się w zwyczaje i świadomość ludzi niemal na całym świecie. Obecnie, gdy większość przedmiotów pochodzących z handlu detalicznego lub usług opakowana jest w plastik pojawiła się potrzeba stworzenia alternatywnych rozwiązań przyjaznych środowisku. Jakie opakowanie nadaje się do recyklingu? Co podlega recyklingowi? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Recykling jest jedną z metod ochrony środowiska, której celem jest zmniejszenie ilości śmieci oraz ochrona środowiska naturalnego. Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez jednorazowych opakowań, które zrobione są z różnego rodzaju materiałów. Ich recykling jest ściśle powiązany z segregacją śmieci. Opakowania recyklingowe powstają dzięki odzyskaniu surowców z odpadów i wykorzystaniu ich do produkcji nowych opakowań. Opakowanie nadające się do ponownego recyklingu oznaczone jest trzema zielonymi strzałkami.
Jaki plastik nadaje się do recyklingu?
Plastik uważany jest za jeden z najbardziej szkodliwych materiałów, jeżeli chodzi o tworzywa sztuczne. Wszystko ze względu na potencjalny toksyczny wpływ dla środowiska i fakt, że może rozkładać się nawet kilkaset lat. Przykładowo, zwykła plastikowa torebka rozkłada się nawet 400 lat. Całe szczęście, opakowanie plastikowe również może zostać poddane recyklingowi. Gdyby nie recykling, świat mógłby być jednym wielkim wysypiskiem śmieci. Jednak który plastik nadaje się do recyklingu? Właściwie każdy. Wyjątek stanowi tutaj bardzo trudny lub wręcz niemożliwym do recyklingu np. plastik PET oznaczany kolorem czarnym. Plastikowe opakowanie z recyklingu może zostać przetworzone w ten sposób nawet kilkukrotnie.
Opakowania do recyklingu – jakie?
Do produkcji opakowań przeznaczonych do recyklingu używa się różnego rodzaju materiałów. Hurtownie opakowań, m.in Ika Albrecht oferują jednorazowe produkty wytworzone z trzciny cukrowej, bambusa, liści palmowych, drewna czy plastiku poddanemu recyklingowi. Zdecydowana większość z nich nadaje się do kontaktu z żywnością. Mogą być więc z powodzeniem wykorzystywane w gastronomii, cateringach dietetycznych, czy w użytku prywatnym podczas imprez okolicznościowych. Naturalne materiały i opakowania z nich wytworzone będą odpowiednie zarówno do dań ciepłych i zimnych. Co ciekawe, w ofertach coraz częściej pojawiają się naczynia i pojemniki wytworzone z otrąb pszennych, które ulegają szybkiej biodegradacji.
Opakowanie do recyklingu warto wykorzystać również w handlu detalicznym bądź dystrybucji różnego rodzaju produktów. Takie ekologiczne rozwiązania z pewnością przypadną do gustu świadomym konsumentom i mogą być czynnikiem decydującym w wyborze. Podobnie wszelkiego rodzaju dekoracje, środki czystości, woreczki foliowe czy produkty czyszczące wytworzone naturalnie lub posiadające opakowanie nadające się do recyklingu coraz częściej wskazywane są przez konsumentów jako najbardziej pożądane produkty. Warto wówczas zainteresować się hurtownią oferującą tego typu ekologiczne rozwiązania.