Jakie opony do ciągnika wybrać?

Ciągnik to najważniejsza maszyna w gospodarstwie rolnym, wykorzystywana do szeregu różnorodnych prac. Dlatego ważne jest, aby był w pełni sprawny i umożliwiał komfortowe wykonywanie poszczególnych czynności. W tym celu trzeba skompletować odpowiedni osprzęt ciągnika. Należy do niego również ogumienie. Jakie opony do ciągnika oferuje sklep rolniczy? Jak dostosować wybór do swoich potrzeb?

Podstawowa oferta sklepu rolniczego

W zasadzie każdy sklep rolniczy posiada w swojej ofercie opony diagonalne i radialne. Te pierwsze to opony dwuwarstwowe, stworzone na bazie sztywnej i wyjątkowo odpornej gumy. Ich wymiary są nieco większe niż opon radialnych. Innymi słowy, ogumienie diagonalne jest przystosowanie do pracy w najtrudniejszych warunkach. Stosuje się je w ciągnikach, pokonujących na co dzień trudny teren. Niemniej trzeba pamiętać o pewnych ograniczeniach tego typu opon. Otóż są one zdecydowanie mniej zwrotne, przez co pokonywanie zakrętów stanowi w tym przypadku nieco większe wyzwanie.

Opony radialne są stosunkowo cienkie. Są mniej wytrzymałe od swoich diagonalnych odpowiedników. Ponadto nie tłumią wibracji aż tak skutecznie. Jednocześnie zapewniają lepszą zwrotność, umożliwiają osiąganie wyższych prędkości i ograniczają spalanie. To częściej wybierane modele, które w użytku w normalnych warunkach sprawdzają się lepiej niż ogumienie diagonalne.

Sklep rolniczy czy opony używane?

Zakup opon do ciągnika wymaga dosyć dużego wydatku. Dlatego niektórzy rolnicy skłaniają się ku zakupowi ogumienia używanego. Jednak czy to dobry pomysł? Niestety nie. W przypadku opon używanych nigdy nie możemy mieć pewności co do tego, jak bardzo są już wyeksploatowane. Przeważnie najpóźniej po 2-3 sezonach będzie trzeba kupować nowe opony. Zdecydowanie lepiej wybrać sklep rolniczy i opony dobrej marki. Dzięki temu można liczyć na poprawne działanie ogumienia przez wiele lat. Ostatecznie zatem zakup nowych opon, prosto ze sklepu, okazuje się rozwiązaniem zdecydowanie bardziej opłacalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *