Jakie okna wybrać do nowego domu?

Stolarka otworowa jest jednym z najważniejszych elementów budynku. Odpowiedni dobór okien i drzwi wpływa znacząco na komfort cieplny oraz akustyczny. Współczesne profile okienne są dostępne w wielu kształtach i kolorach, dzięki czemu można je z łatwością dopasować do wyglądu elewacji. Jakie okna wybrać do nowego domu? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu. Podpowiadamy, jakie parametry mają kluczowe znaczenie dla zachowania właściwości termoizolacyjnych i dźwiękoszczelnych.

 

Jakie okna do nowego domu wybrać?

Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór modeli PCV oraz drewnianych. Produkty wykonane z polichlorku winylu i drewna mają zbliżone właściwości cieplne. Okna drewniane są jednak cięższe, masywniejsze oraz znacznie droższe niż plastikowe. Trzeba je regularnie pielęgnować i poddawać specjalnym zabiegom konserwacyjnym. Okna drewniane są mniej odporne na wilgoć oraz działanie czynników atmosferycznych. Generalnie pasują do tradycyjnych elewacji czy klasycznego wystroju wnętrz.

Jakie wybrać okna do nowego domu? Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne są modele PCV, których profile zostały wykonane z wysokoudarowego polichlorku winylu. Wykazują dużą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzują się nie tylko doskonałymi właściwościami użytkowymi, ale też wysokimi walorami estetycznymi. Ramy okien PCV są dostępne w bogatej palecie RAL. Oferta rynkowa dotyczy też modeli z okleinami drewnopodobnymi, które do złudzenia przypominają naturalne drewno.

Propozycje dla budujących nowy dom – okna energooszczędne

Producenci stolarki otworowej posiadają w sprzedaży egzemplarze doskonale wpisujące się w wymogi budownictwa pasywnego. Mowa o oknach energooszczędnych, których konstrukcja bazuje na sześciokomorowym systemie profili. Warto zainwestować w modele z trzyszybowym pakietem z ciepłymi ramkami i kształtownikiem wzmocnienia tworzącym w ramie siódmą komorę. Właścicielom nowych domów poleca się okna z zaczepami antywłamaniowymi na całym obwodzie, renomowanymi okuciami Winkhaus activPilot oraz mechanizmem stopniowania uchyłu.

Z katalogu produktów premium warto też wymienić innowacyjne modele PCV, które wyróżniają się ultrawąskimi profilami oraz ukrytym skrzydłem. Minimalistyczny design doskonale wpasowuje się w trend nowoczesnego budownictwa. Okna innowacyjne optymalnie doświetlają domowe wnętrza naturalnym światłem i optycznie powiększają każdą przestrzeń. Modele wyprodukowane w technologii acrylcolor są wyjątkowo odporne na działanie czynników zewnętrznych, rozrywanie, ściskanie czy zrywanie.

Czym kierować się podczas zakupu okna do nowego domu?

  • Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw jest jednym z najważniejszych parametrów. Stanowi wyznacznik doskonałych właściwości termoizolacyjnych. Im niższa jest jego wartość, tym więcej energii cieplnej można zaoszczędzić.
  • Współczynnik przenikania ciepła przez szybę okienną Ug, na który składa się rodzaj i grubość szkła, ilość tafli czy typ gazu w wypełnieniu przestrzeni międzyszybowej. Obecnie produkowane są okna o wartości Ug na poziomie 0,5 W/ m2K.
  • Współczynnik przenikania ciepła przez ramy okienne Uf, którego wyznacznik stanowi szerokość zastosowanych profili. Producenci stolarki otworowej coraz częściej sięgają po wypełnienia izolowane dodatkowo pianką poliuretanową.
  • Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw jest wyrażany w decybelach i informuje o tym, w jakim stopniu okno chroni przed hałasem dobiegającym z zewnątrz. Im wyższa wartość Rw, tym lepsze parametry dźwiękoszczelności zachowują elementy stolarki otworowej.

Energooszczędne okna PCV posiada w sprzedaży firma Domel. W ofercie znanego producenta stolarki okiennej znajdują się modele, takie jak: Energetic, Energetic Silent czy Infinity Passive. Energooszczędne i innowacyjne okna marki Domel optymalnie chronią przed stratami ciepła z domowego wnętrza oraz hałasem dobiegającym z ulicy. Polecane produkty zostały wyposażone w renomowane okucia firmy Winkhaus, zabezpieczenia antywłamaniowe i uszczelki rozmieszczone w trzech płaszczyznach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *