Jaka farba do ścian sprawdzi się w pokoju dziecka?

Jako rodzic każdego dnia chronisz swoje dziecko przed niebezpieczeństwem. Prawdopodobnie wybierasz tylko najlepsze, sprawdzone produkty. To zrozumiałe. Farba do ścian, którą pomalujesz dziecięcy pokój, również powinna być wybrana z największą starannością. Szczególnie kiedy Twoje dziecko jest alergikiem. Unikaj szkodliwych związków, intensywnego zapachu i niejasnego składu produktu. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było bezpieczne, postaw na farby znanych i cenionych marek. Nie kieruj się wyłącznie ceną. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę.

Skład wybranego produktu

Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, ile szkodliwych substancji potrafią wydzielać farby. Świadomy wybór pozwoli Ci uniknąć chemikaliów w Twoim domu. Postaw na farbę do ścian rozcieńczoną wodą. Do niektórych produktów dodaje się rozpuszczalnik zamiast wody. Taka farba nie sprawdzi się w pokoju najmłodszego członka rodziny. Dobrym rozwiązaniem będą farby emulsyjne lub mineralne, czyli takie, które nie wydzielają szkodliwych substancji, kiedy schną.

Możesz zainteresować się również farbami do ścian, należącymi do grupy winylowych. Mają one w składzie polichlorek winylu i nie zaszkodzą Twojemu dziecku. Zazwyczaj produkt tak wysokiej jakości posiada specjalistyczne atesty, na przykład Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Mikroklimat w pokoju dziecka

Farby emulsyjne posiadają wiele zalet. Dobrze kryją ścianę, nawet nakładane na ciemniejszy kolor. Ich schnięcie nie trwa zbyt długo, a ponadto są paroprzepuszczalne. Oznacza to, że jeśli w Twoim mieszkaniu panuje wysoka wilgotność powietrza, to ściany wchłoną jej nadmiar i oddadzą na zewnątrz. Dlatego są tak popularnym wyborem w przypadku pokoi dziecięcych – pozwalają zachować optymalny mikroklimat we wnętrzu mieszkania. W pokoju Twojego dziecka nie zagości pleśń. Jest to bardzo istotne, ponieważ pociechom w latach młodości kształci się cały układ odpornościowy. Pojawienie się grzybów lub pleśni mogłoby skutkować np. chorobami płuc.

Warto wiedzieć przed zakupem farby

Twoje dziecko dużo mocniej odczuwa zapachy – szczególnie te syntetyczne. Wybierając farbę, postaraj się wykluczyć produkty pachnące. Zapach jabłek, konwalii czy czekolady może być kuszący. Niestety zazwyczaj wywołuje alergię u najmłodszych domowników. Ponadto farba do ścian powinna zawierać jak najmniej lotnych związków organicznych (inaczej LZO). Idealnie jeśli nie posiada ich wcale. Unikaj także produktów, które mają w składzie substancje, takie jak: aceton, węglowodory alifatyczne czy węglowodory aromatyczne. Zdrowie Twojego dziecka jest najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *