Metale mogą podlegać technologicznym i chemicznym przemianom. Do dokonania wszelkich zmian niezbędne są odpowiednie narzędzia. Z tego względu każdy specjalistyczny warsztat powinien być wyposażony w maszyny, które przydadzą się do obróbki metalu. Z poniższego artykułu dowiesz się o sposobach obróbki i urządzeniach, które warto mieć na wyposażeniu.
Maszyny do obróbki mechanicznej
Do obrabiania materiałów mechanicznie najlepiej sprawdzą się maszyny sterowane manualnie lub automatycznie. Są to m.in.:
- Tokarki – wykorzystywane w procesie obróbki materiałów obrotowych wewnętrznie lub zewnętrznie. Dzięki niej metal może przyjąć postać stożka, walca lub kuli. Przy pomocy tokarki uzyskuje się nieograniczone kształty i formy materiału. Wiele urządzeń tego typu może dodatkowo posłużyć do wygładzenia powierzchni. O dostępnych rodzajach tokarek i szczegółach technicznych przeczytasz na stronie: https://jptech-maszyny.pl/tokarki-do-metalu.
- Szlifierki – wykorzystywane przede wszystkim do cięcia blach i prętów. Przy jej użyciu można także wygładzić powierzchnię metalu lub oczyścić ją z wszelkich zanieczyszczeń. Do szlifowania większych elementów warto wykorzystać szlifierkę do płaszczyzn. W przypadku polerowania najlepiej sprawdzą się szlifierki mimośrodowe.
- Wiertarki – dzięki wyborze urządzenia o dopasowanym wiertle, mocy i prędkości obrotów, można przy ich pomocy wywiercić lub pogłębić otwory. Służą także do ich rozwiercania. Wiertarki są również przydatne np. do ostrzenia wierteł lub czyszczenia metalu.
- Frezarki – ułatwiają nadanie skomplikowanych kształtów z niezwykłą precyzją. Frezarka ułatwia wykonanie zadań, takich jak nacinanie lub żłobienie.
Maszyny do obróbki plastycznej
Do obrabiania materiału w sposób plastyczny, koniecznym jest właściwe wywieranie nacisku. Służą do tego następujące maszyny:
- Walcarki – dzięki nim możliwe jest zwijanie blach. Proces ten przeprowadza się na trzech lub czterech walcach albo rolkach, które się obracają. Ważną rolę odgrywa właściwie dobrana prędkość obrotowa, nacisk i położenie.
- Ciągarki – narzędzia są potrzebne do wytworzenia prętów lub drutów. Proces ten przeprowadza się na zimno.
- Giętarki – ich zadaniem jest nadawanie np. rurom pożądanego kształtu. Pomagają zaginać elementy pod odpowiednim kątem.
- Prasy mechaniczne/hydrauliczne – działanie prasy mechanicznej polega na przenoszeniu energii z silnika na używane narzędzie. Z kolei prasa hydrauliczna usprawnia procesy tłoczenia, formowania oraz cięcia lub zaginania blach. Zastosowanie któregoś z tych urządzeń zwiększa wydajność obróbki plastycznej.
Obróbka metali – jakie są rodzaje?
Zmiana kształtów, wymiarów i właściwości poszczególnych metali to zasługa wielu technik, wykorzystywanych w różnych procesach obróbki. Ze względu na to wyróżnia się kilka jej rodzajów.
Obróbka cieplna
Metal poddawany jest wysokiej temperaturze, aby zmienić właściwości fizyczne i chemiczne metali. Zalicza się do niej: wyżarzanie, stabilizowania oraz hartowanie.
Obróbka chemiczna
Służy oddziaływaniu na powierzchnię stalowego materiału. Procesy zachodzą dzięki wykorzystaniu wysokiej temperatury i związków chemicznych. Są to nasiarczanie i nakrzemowanie.
Obróbka plastyczna
Pomaga w odkształcaniu metalu, w zmianie m.in. jego struktury czy gładkości. Można stosować ją na ciepło lub na zimno, w zależności od warunków rekrystalizacji. Na obróbkę plastyczną składają się następujące procesy: walcowanie, kucie, gięcie, ciągnienie i tłoczenie.
Obróbka mechaniczna
Zwana inaczej skrawaniem. Ten rodzaj obróbki zapewnia nadanie określonego kształtu i pożądanych wymiarów poprzez usuwanie nadmiaru obrabianej powierzchni metalu. Skrawanie obejmuje: frezowanie, toczenie i szlifowanie.