Wentylacja to proces, który polega na wymianie powietrza w domu. Pranie, gotowanie, czy nawet oddychanie, te wszystkie czynności, które na co dzień wykonujemy w domu, związane są z zużyciem powietrza. Wszelkie drobinki kurzu, zapachy, para wodna, cząstki tłuszczu oraz różne opary substancji chemicznych emitowane przez meble, sprzęty, czy procesy związane z odzyskiem ciepła wpływają na komfort domowników. Jaka wentylacja w domu będzie sprawdzała się lepiej? Wentylacja mechaniczna, czy może wentylacja grawitacyjna?
Nie ma wątpliwości, że zużyte powietrze przyczynia się do pogorszenia samopoczucia. Wszelkie zanieczyszczenia powietrza, które się w nim znajdują, mają na to duży wpływ. Jak sobie z tym poradzić? Zrobimy to, zapewniając odpowiednią wentylację grawitacyjną lub korzystając z mocy wentylacji mechanicznej.
Niemal od zawsze stosuje się ten pierwszy sposób, czyli naturalny proces związany z siłami przyrody. Starsze budowle posiadały różne nieszczelności, na skutek których świeże powietrze dopływało z zewnątrz zupełnie bez ingerencji człowieka. Proces ten można było w razie potrzeby wzbogacić wietrzeniem. Od pewnego czasu obserwuje się jednak wzrost popularności budowy domów energooszczędnych, w których nie ma tzw. mostków termicznych, a korzystanie z wentylacji grawitacyjnej nie jest w zasadzie możliwe.
Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna – którą wybrać?
Warto wspomnieć, że swobodna wymiana powietrza nie może odbywać się za pomocą dwóch systemów wentylacyjnych. Przepisy przewidują wybór jednego zastosowania. Urządzenia, które wchodzą w skład systemu z rekuperacją, są znacznie droższe niż w przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej, która wymaga jednie zastosowania takich rozwiązań jak kratki wentylacyjne, kominy, czy nawiewniki. W związku z tym cieszy się także nieco mniejszym zainteresowaniem.
Wentylacja grawitacyjna – jak działa?
Im cieplejsze jest powietrze, tym jest lżejsze. Oznacza to, że zimne jest cięższe i opada, wypierając cieplejsze ku górze. W praktyce tak właśnie działają m.in. kominy, które tworzą najważniejszą część przepływu powietrza w naturalnej wentylacji. Ciepłe powietrze wymieniane jest w wentylowanych pomieszczeniach na zimniejsze, które napływa przez przewody wentylacyjne oraz wszelkie szczeliny. Takie rozwiązanie ma jednak pewne wady. Nie mamy kontroli nad intensywnością wentylacji.
Aby wentylacja grawitacyjna mogła działać, potrzebny jest dość silny przepływ powietrza, co latem powoduje jedynie wiatr. Zimą natomiast zbyt duża ucieczka ciepła może powodować duże straty energetyczne budynku i konieczność zapotrzebowania na znaczne większe ogrzewanie domu. Trudno więc uznać takie rozwiązanie za komfortowe.
Wentylacja mechaniczna — zasada działania
Istnie jednak alternatywne rozwiązanie związane z wydajniejszą wymianą powietrza. To również szansa na uniezależnienie się od panujących warunków atmosferycznych. To opcja, w której przepływ powietrza wymuszają kanały wentylacyjne postaci wentylatorów. Mowa oczywiście o wentylacji mechaciej. Wentylator zapewnia stały przepływ określonej ilości powietrza. Dostosowuje się je indywidualnie do pomieszczeń i ich przeznaczenia.
Gdy zachodzi taka potrzeba wentylatory wyciągowe, wystarczy przełączyć na wyższy bieg, aby uzyskać możliwość szybkiego przewietrzenia pomieszczenia.
Najprostszym wariantem takiej wentylacji jest system wyciągowy. Wentylatory wówczas zamontowane są zamiast kratek wentylacyjnych. Wydajność pracy może być automatycznie dostosowana do zmian jakości powietrza i dzięki specjalnym czujnikom. Taka opcja z pewnością pozwala powstrzymać wszelkie starty ciepła spowodowane przez wentylację naturalną. Podczas budowy domu można także wybrać system centralny, który będzie umożliwiał zastosowanie jednego wentylatora, obsługującego wszystkie pomieszczenia.
Jaką wentylację wybrać?
Z uwagi na to, że obecnie budowane budynki są niezwykle szczelne i tworzone z myślą o oszczędności energii, niezbędna jest wentylacja mechaniczna w celu zapewniania ciągłości dopływu powietrza. Jeżeli dodatkowo wzbogacimy taki system o wymiennik ciepła (rekuperator), to możemy liczyć na spore oszczędności w odzysku energii cieplnej zimą. Dla niezdecydowanych dostępna jest także wentylacja hybrydowa, która łączy zalety obu rozwiązań.