Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Jeśli złapie cię przeziębienie, skręcisz kostkę na oblodzonym chodniku, albo zmagasz się z przewlekłą chorobą i nie możesz przez jakiś czas pracować, jedynym wyjściem jest zwolnienie lekarskie. Możesz je otrzymać, bez konieczności wychodzenia z domu i czekania w kolejce do lekarza. Wystarczy tylko umówić się na konsultację online.

1. Czym jest elektroniczne zwolnienie lekarskie?

2. Jak uzyskać zwolnienie online?

3. Ile kosztuje zwolnienie lekarskie online?

Czym jest elektroniczne zwolnienie lekarskie?

Zwolnienia lekarskie online zwane e-ZLA są elektronicznymi odpowiednikami tradycyjnych zwolnień L4. Są wystawiane przez lekarzy coraz częściej, zarówno w czasie konsultacji w gabinecie, jak i za pośrednictwem internetu. W tym ostatnim przypadku, najlepiej zalogować się na jednej z platform, świadczących usługi medyczne, np. telemedi.com. To  bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które z powodu choroby, mają ograniczone możliwości przemieszczania się. Po uzyskaniu zwolnienia, nie trzeba robić nic więcej, ponieważ to lekarz wprowadza je do systemu. Odpada więc konieczność zawożenia lub wysyłania zwolnienia do pracodawcy.

Jak uzyskać zwolnienie online?

W celu uzyskania zwolnienia lekarskiego przez internet, należy odwiedzić stronę placówki, oferującej zdalne usługi medyczne. Potem trzeba wybrać specjalizację lekarza i dogodny termin konsultacji online. Jeśli zależy nam na czasie, może to być lekarz rodzinny lub internista. Usługi te są dostępne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. W czasie konsultacji, trzeba opisać specjaliście wszystkie objawy choroby. Lekarz każdorazowo podejmuje decyzję, czy stan zdrowia pacjenta wymaga pozostania w domu, na zwolnieniu lekarskim. Ważne jest to, że nie musisz już znać numeru NIP płatnika składek, czyli pracodawcy. Wystarczy podać jedynie numer pesel pacjenta, ponieważ reszta danych niezbędnych do wystawienia zwolnienia, znajduje się w systemie informatycznym.

Ile kosztuje zwolnienie lekarskie online?

Konsultacja lekarska online wraz z wystawieniem zwolnienia, to wydatek rzędu 79 zł za poradę internisty, lekarza rodzinnego lub pediatry. Za konsultację ze specjalistą, zapłacimy 99 zł. Lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej, zarówno z powodu choroby samego pacjenta, jak i na opiekę nad członkiem rodziny, np. nad dzieckiem. Możliwe jest też otrzymanie recepty online i skierowania na badania specjalistyczne. Zwolnienie może być wystawione z datą wsteczną, do trzech dni od daty konsultacji. Tylko lekarz psychiatra ma prawo określić większą liczbę dni wstecz, jeśli uzna to za uzasadnione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *