Co zrobić, aby karmnik dla ptaków przyciągnął wiele gatunków podczas trwającej zimy. Co zrobić, aby był on atrakcyjny dla ptactwa i korzystały z niego na naszym podwórku. Wybór karmników jest bardzo szeroki, ale na nic zda się piękny karmnik bez kilku sposobów na przyciągnięcie do niego ptaków.
Wabienie paktów do nowego karmnika
Zwabienie ptaków do karmnika, który jest im obcy nie jest proste. Oczywiście wybór karmników jest bardzo szeroki i prezentują one wiele ciekawych rozwiązań, ale nie każde będzie atrakcyjne dla ptaków. Możemy oczywiście takie karmnik zbudować samodzielnie, ale to wymaga pracy i sporego zaangażowania, zwłaszcza jeśli chcemy zbudować karmnik dla całego stada. Jeśli decydujemy się na zakup karmnika, warto pamiętać o kilku kwestiach:
- musi on zawisnąć lub stanąć w dobrym punkcie i dobrej widoczności, ponieważ ptaki muszą mieć możliwość dostrzeżenia karmnika, żeby w ogóle do niego zajrzeć,
- ważne są również odpowiednie otwory dostosowane do rodzaju nasion i pożądanych gatunków ptaków,
- warto zorganizować kilka grzęd i platform, aby ptaki mogły się swobodnie zmieścić,
- karmnik powinien mieć konstrukcję odporną na szkodniki, takie jak przegrody przeciw gryzoniom,
- warto zadbać o wodopój, czyli wanienkę z wodą,
- dobrze byłoby, aby karmnik był łatwy w konserwacji i czyszczeniu.
Karmniki to również duży wybór kształtów i kolorów, a także motywów artystycznych. Jednakże, nie zależnie od tego jaki mamy karmnik, musimy pamiętać o powyższych podstawowych zasadach.
Zobacz również artykuł: Jaką budkę lęgową dla kosa wybrać!
Jak zachęcić ptaki do pobierania pokarmu z nowego karmnika?
Jeśli karmnik jest odpowiednio skonstruowany i środowisko w ogrodzie sprzyja, to ptaki mogą potrzebować zaledwie kilku minut by się w karmniku zadomowić. Ale mogą być również miejsca, gdzie adaptacja nie trwa tak krótko i może to zająć nawet kilka dni, a nawet tygodni, dlatego warto wypróbować poniższe sposoby:
- całkowicie nowy karmnik, warto umieścić w tym samym miejscu co stary karmnik, ptaki pamiętają to miejsce i powracając będą szukać starego karmnika, nawet jeśli nie mamy możliwości powieszenia karmnika w tym samym miejscu, to powieśmy go chociaż w zbliżonym,
- karmnik powinien znajdować się w bezpiecznym miejscu, najlepiej koło żywopłotu lub roślinności, aby ptaki czuły schronienie i bezpieczeństwo,
- użyjmy popularnych nasion, które przyciągną ptaki. Najbardziej znane ziarna dla ptaków, to słonecznik, serca słonecznika, nasiona Nyjer, następnie możemy mieszać nasiona dowolnie, ale stopniowo.
- Rozsyp trochę nasion na górze karmnika, na pobliskiej platformie lub na ziemi w pobliżu karmnika, aby zwrócić uwagę na to miejsce jako nowe i wartościowe miejsce do żerowania.
- Tymczasowo usuń inne karmniki oferujące podobne nasiona, aby ograniczyć ptakom możliwość wyboru miejsca żerowania. W miarę przyzwyczajania się ptaków do nowego karmnika, można przywrócić inne karmniki, a ptaki będą z nich korzystać.
- Nowy karmnik należy odpowiednio wyposażyć w platformę do karmienia, aby przyciągnąć więcej ptaków lub przegrodę dla wiewiórek, aby odstraszyć szkodniki i uczynić karmnik bardziej atrakcyjnym dla ptaków.
Top10 pomysłów na zwabienie ptaków do karmnika!
Oferuj różnorodne pożywienie, aby przyciągnąć ptaki do karmników
Dobrze jest oferować ptakom różnorodne menu. Ptaki dużo prędzej przyciągnie karmnik pełny smakowitości, nasion, soków, a także wody z cukrem. Możemy również poczęstować ptaki owocami, takimi jak pomarańcze, czy winogrona. Atrakcyjnym rozwiązaniem będzie również powieszenie różnych karmników w rożnych częściach ogrodu.
Orzeszki ziemne, to rarytas dla ptaków
Niektóre gatunki ptaków uwielbiają również orzeszki ziemne. Do ptaków, które szczególnie gustują w tego rodzaju orzeszkach, należą dzięcioły, kowaliki i pełzacze brunatne, a także kurki i sójki. Te ostatnie, szczególnie lubią orzeszki ziemne w łupinkach. Orzeszki można podawać wraz z innymi nasionami, lub osobno w oddzielnym karmniku.
Pamiętaj o ptakach żerujących na ziemi
Niektóre gatunki ptaków, poszukują pokarmów wyłącznie na ziemi, warto je obserwować i zadbać o pożywienie również dla nich, poprzez rozsypanie ziaren wokół krzewów. Warto także obserwować przyloty i odloty ptaków, w poszczególnych porach roku. Wówczas będziemy mogli określić jakie ptaki przylecą o danej porze i jakim pożywieniem można je częstować.
Obserwuj ptaki w swoim ogrodzie
Obserwując ich przyloty i odloty w poszczególnych porach roku, będziesz wiedział, jakich ptaków możesz się spodziewać i kiedy. Dowiesz się również o zwyczajach każdego z odwiedzających Cię gatunków.
Zaangażuj swoich sąsiadów
Poszerzaj lokalne siedliska ptaków zapraszając do współpracy swoich sąsiadów. Dzięki dodatkowej przestrzeni, grzędom i dostępnemu pożywieniu, z pewnością przyciągniesz więcej ptaków do swoich karmników.
Utrzymuj karmniki w czystości
Czystość zachowana w karmnikach to ważny aspekt. Ptaki dużo chętniej będą przebywać w czystym karmniku, gdzie łatwiej znaleźć im pokarm. Inaczej jest, gdy karmnik pełny jest piór i odchodów, a także resztek pokarmu, warto zadbać również o tę sferę przygotowując karmnik. Powinniśmy regularnie czyścić i dezynfekować karmniki, a także utylizować stare, mokre nasiona, które w ogólnie nie są apetyczne dla przylatujących ptaków.
Stosuj rośliny jako schronienie wokół karmników
Mówiliśmy już o bezpieczeństwie, ale warto podkreślić rolę roślinności w pobliżu karmników. Dobrze jest sadzić tam wiecznie zielone drzewa, krzewy, a także rośliny pnące, dzięki którym ptaki znajdą schronienie i cień.
Utrzymuj siedlisko przez cztery pory roku
Kiedy już założymy karmnik i siedlisko ptaków, nie spoczywajmy na laurach i nie róbmy tego wyłącznie zimą. Ptaki możemy dokarmiać przez cały rok, zwłaszcza jeśli zdobędziemy ich zaufanie i przyciągniemy do naszego karmnika. Jeśli będziemy dbać o ptaki cały rok, będziemy je oglądać ciągle, a one poczują, że są bezpieczne i mają u nas schronienie. Wystarczy dostarczać im wody i pożywienia przez cały rok. Pamiętajmy, że otoczenie roślin, które rodzą nasiona i jagody jest sprzyjające dla ptaków.
Pozostaw trochę śmieci w ogrodzie na zimę
Jesienią lub wiosną, często wykonujemy gruntowne porządki, ale nie zawsze brak liści, pestek, czy opadłych owoców sprzyja przylatującym ptakom. Możemy zostawić stosik liści i inne naturalne odpady, by ptaki mogły się swobodnie czuć na naszym podwórku. Mimo, że zaleca się zostawić trochę odpadów naturalnego pochodzenia, to warto dbać o roślinność i zieleń, która nas otacza. Używajmy do pielęgnacji roślin mniej toksycznych środków chemicznych, które będą bezpieczne nie tylko dla ludzi, ale również dla roślin i innych zwierząt.
Fajny poradnik, po zimie wypróbuje może zwabie jakieś nowe ptaki do mojego ogrodu!
Nic tylko spróbować 😉 Póki co ptaszki omijają mój karmnik szerokim łukiem, nie wiem dlaczego.
Myślałem, że zwabienie ptaków do ogrodu to mniejsza filozofia
Ja starałem się zwabić kosa przez pół roku i nic
Fajnie napisane, dobrze się czytało ten poradnik.
Jest trochę zabawy z tym wabieniem ptaków
Fajny poradnik, wiosną spróbuje przyciągnąć jakieś ptaki na moje podwórko
Ile waszym zdaniem powinien kosztować dobry karmnik?
Wypróbuje waszych metod, może uda mi się zwabić jakiegoś ptaka
Od roku czasu próbuje zwabić jakiegoś ptaka i nic…