Jak zwabić ptaki do karmnika?

Karmniki dla ptaków są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, stylów i wzorów, ale nowy karmnik, który wybierzesz, nie zawsze jest tym, który będzie najbardziej atrakcyjny dla ptaków na Twoim podwórku. Wiedząc, jak przyciągnąć ptaki do karmnika pomoże im przejść z jednego karmnika do drugiego, dzięki czemu możesz wybrać karmnik jaki tylko chcesz.

drewniany karmnik dla ptaków

Wabienie paktów do nowego karmnika

Wybór odpowiedniego karmnika dla ptaków nie jest prosty. Jako klienci do wyboru mamy wiele rozwiązań od karmników dla małych ptaków po duże, rozbudowane karmniki dla całych stad. Decydując się na zakup nowego karmnika warto mieć na uwadze kilka elementów, które szybciej i łatwiej pomogą zwabić ptaki do karmnika.

 • Widoczność, aby ptaki zauważyły nowy karmnik i zobaczyły dostępne nasiona
 • Odpowiednie otwory do karmienia dla rodzaju nasion i pożądanych gatunków ptaków
 • Wiele grzęd lub platform, aby wygodnie pomieścić wiele ptaków
 • Pojemność karmnika i oczekiwania dotyczące częstotliwości napełniania
 • Cechy odporne na szkodniki, takie jak wbudowane przegrody lub konstrukcja uniemożliwiająca gryzienie
 • Dostosowanie do klimatu, aby utrzymać nasiona suche lub wolne od śniegu i lodu, jeśli to konieczne
 • Trwałość i łatwość konserwacji i czyszczenia, aby utrzymać karmnik w jak najlepszej formie

Karmniki są również dostępne w szerokiej gamie stylów dekoracyjnych, od naturalnych wzorów, przez miniaturowe budynki, po abstrakcyjne kształty artystyczne. Niezależnie od rodzaju wybranego karmnika, może upłynąć trochę czasu, zanim ptaki przyzwyczają się do niego i będą chętnie pobierać pokarm.

Zobacz również artykuł: Jaką budkę lęgową dla kosa wybrać!

karmnik dla kuropatw

Jak zachęcić ptaki do pobierania pokarmu z nowego karmnika

Na niektórych podwórkach i w niektórych ogrodach ptaki mogą potrzebować zaledwie kilku minut, aby zacząć korzystać z nowego karmnika, podczas gdy na innych może to trwać kilka dni lub tygodni, zanim poczują się komfortowo z nowym karmnikiem. Aby zachęcić ptaki do korzystania z nowego karmnika spróbuj:

 • Umieść nowy karmnik w tym samym ogólnym miejscu, co stare karmniki. Jeśli karmnik musi być umieszczony w innym miejscu,dokładnie zastanów się gdzie powiesić karmnik, odsuwaj go stopniowo od starego miejsca dokarmiania, aby ptaki wiedziały, że należy do niego podążać.
 • Ustaw karmnik w atrakcyjnym, bezpiecznym miejscu, najlepiej w pobliżu żywopłotu lub innego rodzaju schronienia, aby ptaki czuły się bezpiecznie podczas odwiedzin.
 • Wypełnij nowy karmnik najpopularniejszym rodzajem oferowanego przez Ciebie ziarna dla ptaków, nawet jeśli docelowo będzie on używany do innego rodzaju nasion lub pokarmu. Najbardziej popularne są nasiona czarnego słonecznika, serca słonecznika i nasiona Nyjer, które przyciągają ptaki szybciej niż nasiona mieszane. Stopniowo mieszaj pożądane nasiona, aby zmienić skład karmnika, w miarę jak ptaki będą się do niego przyzwyczajać.
 • Rozsyp trochę nasion na górze karmnika, na pobliskiej platformie lub na ziemi w pobliżu karmnika, aby zwrócić uwagę na to miejsce jako nowe i wartościowe miejsce do żerowania.
 • Tymczasowo usuń inne karmniki oferujące podobne nasiona, aby ograniczyć ptakom możliwość wyboru miejsca żerowania. W miarę przyzwyczajania się ptaków do nowego karmnika, można przywrócić inne karmniki, a ptaki będą z nich korzystać.
 • Nowy karmnik należy odpowiednio wyposażyć w platformę do karmienia, aby przyciągnąć więcej ptaków lub przegrodę dla wiewiórek, aby odstraszyć szkodniki i uczynić karmnik bardziej atrakcyjnym dla ptaków.

odżywianie ptaków

Top10 pomysłów na zwabienie ptaków do karmnika!

Oferuj różnorodne pożywienie, aby przyciągnąć ptaki do karmników

Karmniki pełne nasion, soku, wody z cukrem i owoców, takich jak pomarańcze i galaretka z winogron, zachwycą Twoich skrzydlatych gości. Rozważ też zawieszenie różnych stylów karmników w całym ogrodzie, aby zwiększyć atrakcyjność.

Ptaki uwielbiają orzeszki ziemne

Kurki, kowaliki, pełzacze brunatne i dzięcioły uwielbiają kawałki orzeszków ziemnych. Wymieszaj je z nasionami lub powieś specjalny karmnik z orzeszkami ziemnymi, aby przyciągnąć dodatkową uwagę. Orzeszki ziemne w łupinach są ulubione przez sójki. Uważaj na wybredne sójki, które podnoszą kilka orzeszków, zanim wybiorą ten właściwy.

Pamiętaj o ptakach żerujących na ziemi

Niektóre ptaki, które nie odwiedzają karmników, pobierają nasiona rozsypane na ziemi wokół krzewów.

Obserwuj ptaki w swoim ogrodzie

Obserwując ich przyloty i odloty w poszczególnych porach roku, będziesz wiedział, jakich ptaków możesz się spodziewać i kiedy. Dowiesz się również o zwyczajach każdego z odwiedzających Cię gatunków.

Zaangażuj swoich sąsiadów

Poszerzaj lokalne siedliska ptaków zapraszając do współpracy swoich sąsiadów. Dzięki dodatkowej przestrzeni, grzędom i dostępnemu pożywieniu, z pewnością przyciągniesz więcej ptaków do swoich karmników.

Utrzymuj karmniki w czystości

Upewnij się, że regularnie czyścisz i dezynfekujesz karmniki oraz wyrzucasz stare lub mokre nasiona.

ptaki naszych ogrodów

Stosuj rośliny jako schronienie wokół karmników

Ptaki lubią osłonę, zwłaszcza w pobliżu karmników, dlatego w pobliżu karmników należy sadzić wiecznie zielone drzewa, krzewy, pnącza lub rośliny okrywowe.

Utrzymuj siedlisko przez cztery pory roku

Gdy już przyciągniesz ptaki do karmników, nie poprzestawaj na tym. Przykładowo zwabienie Kosa do karmnika nie jet trudne, większym problemem jest aby ci zaufał i przylatywał codziennie. Spraw, by Twoje podwórko stało się centrum sąsiedztwa, zapewniając im pożywienie, schronienie i wodę przez cały rok, nawet gdy jest ciepło. Rośliny rodzące nasiona i jagody przyciągną głodne ptaki na Twoje podwórko. Wybierz rośliny, których szczyt kwitnienia przypada na różne pory roku, aby stworzyć długotrwały podwórkowy bufet.

Pozostaw trochę śmieci w ogrodzie na zimę

Zamiast robić gruntowne porządki jesienią, pozwól ptakom, takim jak złotooki, cieszyć się pestkami, stosami liści, opadłymi owocami i innymi naturalnymi materiałami, które zazwyczaj usuwane są kilka tygodni wcześniej.

Zielony ogród

Gdy już zdecydujesz się przyciągnąć ptaki do swoich karmników, podejdź do pielęgnacji ogrodu w sposób przyjazny dla środowiska, unikając toksycznych środków chemicznych. Wybieraj produkty, które są bezpieczne dla stworzeń, które będziesz gościć.

10 thoughts on “Jak zwabić ptaki do karmnika?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 × 2 =