👉🏻Aktualizacja artykułu: 8 Grudnia 2021 roku
👉🏻Opublikowano dnia: 14 października 2021 roku
Olejek różany jest zaliczany do najbardziej popularnych olejków eterycznych na świecie. Jeśli zastanawiamy się nad jego właściwościami, czym jest i jak go używać, to te informacje znajdziemy poniżej. Cenną informacją jest również jak zrobić olejek różany lub na co zwrócić uwagę wybierając kosmetyki z jego zawartością.
Właściwości olejku różanego!
Olejek eteryczny różany jest produkowany z kwiatów róży damasceńskiej, która uprawiana jest w Bułgarii. Jest to bardzo cenny olejek eteryczny z róży, który posiada bardzo przyjemny i relaksujący zapach. Proces produkcji olejku różanego jest dość skomplikowany, więc za kupnem gotowego olejku stoi też wyższa cena. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować ten specyfik i nauczyć się go używać w codziennej pielęgnacji.
Warto zacząć przygodę z olejkiem różanym zwłaszcza, dlatego, że niesie on ze sobą wiele korzyści dla organizmu człowieka. Ma wiele właściwości zbawiennych dla naszego organizmu, dla ciała, ale również umysłu. Z racji, że olejek różany posiada takie składniki jak:
- Flawonoidy to związki bioaktywne występujące bardzo powszechnie w warzywach i owocach. Nadają roślinom barwę i pełnią w nich wiele innych istotnych funkcji. Mają właściwości antyutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, detoksykujące. Flawonoidy powinny występować w diecie w jak największej ilości, aby wykorzystywać ich potencjał prozdrowotny.
- Nerol to alkohol alifatyczny, cis izomer geraniolu. Ten naturalny związek występuje w wielu olejkach eterycznych. Jednak w przypadku zrobienia olejku różanego znajdziesz my go tam całkiem sporo i dobrze, bo ma bardzo ciekawe właściwości.
- Eugenol – Jest chemicznym związkiem organicznym z grupy terpenów. Eugenol jest również związkiem zapachowym, występującym w wielu olejkach eterycznych. Sam eugenol jest substancją ciekłą i oleistą. Eugenol posiada działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, jest szeroko stosowany w stomatologii a w niektórych kulturach jest traktowany jako afrodyzjak.
- Geraniol, czyli organiczny związek chemiczny z grupy nienasyconych alkoholi terpenowych. Związek ten ma bardzo intensywny i ciekawy zapach często kojarzony z kwiatem pelargonii. Podobnie jak pozostałe związki, które można znaleźć w olejku różanym geraniol posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Ciekawą informację jest również to, że olejki zawierające geraniol wykorzystywane są do odstraszania komarów!
Może działać przeciwbólowo, przeciwzapalnie, antyseptycznie i uspokajająco. Olejek różany jest skuteczny również w leczeniu migreny, napięciach przedmiesiączkowych, a także bywa pomocny podczas ogólnego osłabienia organizmu. Co ważne zwalcza również nudności, a jest całkowicie naturalny, więc może okazać się przydatny kobietom w ciąży, ale nie do stosowania doustnego, jedynie do wdychania. Innymi sytuacjami, w których olejek różany jest istotny i ma znaczenie w leczeniu jest:
- nadciśnienie,
- zapalenie żołądka,
- leczy oparzenia,
- pomaga zwalczać pleśniawki,
- łagodzi podrażnienia,
- regeneruje skórę, nawilża ją i sprawia, że jest bardziej sprężysta,
- pomaga w walce z trądzikiem,
To tylko kilka cudownych właściwości olejku różanego, ale warto podkreślić również to, że olejek poprawia nastrój, daje zastrzyk energii, ale również pomaga w walce z nerwicą. Ponad to, właściwości olejku pomagają w kłopotach z niskim libido, ponieważ pomaga w leczeniu zaburzeń seksualnych. Aromatyczny olejek z róż, jest często stosowany w aromaterapii, ponieważ korzystnie wpływa na układ nerwowy.
Olejek różany ma wiele cennych właściwości, wynikających z jego składu. Olejek z róż składa się w dużej części z nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 i omega-9. Witamin A, C, D E, minerałów i wspomnianych wyżej flawonoidach o karotenoidach.
Olejek różany uważany jest za jednej z najcenniejszych olejów eterycznych na świecie. Jak podają źródła do produkcji 1 litra płynu potrzebne jest około 5 ton płatków róż. Nic z w tym dziwnego, że olejek różany jest tak drogi i coraz więcej osób próbuje go zrobić samodzielnie w domu.
Jak zrobić olejek różany samodzielnie w domu?
Olejek różany do twarzy jest bardzo popularny wśród kobiet. Pomaga on w utrzymaniu świetnego stanu cery, ale nie tylko. Używanie olejku różanego pozytywnie wpływa również na inne strefy organizmu, także te umysłowe.
Jest on jednym z najcenniejszych olejków kosmetycznych. Olejek eteryczny natomiast można kupić w sklepach i drogeriach, ale jest możliwe wykonanie go samodzielnie w domu. Jak zrobić olejek różany? Jest to bardzo prosty proces. Oto jak zrobić olejek różany w domu w kilku krokach:
- sięgamy po odpowiedni olej do włosów lub twarzy, najlepszy będzie olej roślinny, lib migdałowy,
- do słoika szklanego wsypujemy płatki róży i rozgniatamy je,
- rozgniecione płatki róży zalewamy olejem,
- odstawiamy słoik na trzy tygodnie, warunkiem jest dobrze nasłonecznione miejsce.
Olejek różany otrzymuje się w procesie maceracji, czyli fermentowania. Pod wpływem temperatury, pochodzącej z promieni słońca, olej wyciągnie z płatków róży wszystkie niezbędne właściwości. Po ukończeniu maceracji, czyli po upływie kilku tygodni, należy substancję przecedzić na sitku, tak, by został sam olejek i przelać w ciemną buteleczkę.
Jak zrobić wodę różaną? (Poradnik krok po kroku)
Wiedząc już jak zrobić olejek różany, możemy pomyśleć również nad wodą różaną. Ta z kolei jest idealna do przemywania twarzy i spłukiwania włosów. Jak zrobić wodę różaną z płatków róży? Poniżej prezentujemy prosty i sprawdzony sposób, dzięki któremu samodzielnie w domu przygotujesz wodę różaną. Co będziesz do tego potrzebować?
- Kilka garści płatków róż
- Woda destylowana (koniecznie destylowana)
- Szklane naczynie (lepiej używać szklanego, by uniknąć nieprzyjemnego zapachu plastiku)
- Sitko do odsączenia płatków róż od wody destylowanej
- Butelkę, pojemnik do przetrzymywania gotowej wody różanej
Krok 1 – Jak zrobić wodę różaną?
Przygotowane wcześniej płatki zalewamy w garnku lub szklanym naczyniu wodą destylowaną
Krok 2 – Jak zrobić wodę różaną?
Gotuj przez 12-15 min płatki róży pod przykryciem aż nie stracą koloru.
Krok 3 – Jak zrobić wodę różaną?
Gdy płatki stracą kolor, użyj sitka aby odcedzić płatki od wody
Krok 4 – Jak zrobić wodę różaną?
Czystą i przefiltrowaną wodę wlej do butelki lub innego naczynia. Po ostygnięciu najlepiej przechowywać w lodówce.
Zastosowanie olejku różanego w kosmetykach
Ekstrakt różany, z którego produkowane są oleje, można kupić w drogeriach w niewielkich buteleczkach, ale ma on swoje zastosowanie również w innych kosmetykach. Aromatyczny olejek różany można spotkać w kremach pod oczy, w kremach do twarzy, różnych balsamach do ciała, a także płynach do kąpieli. Można go również spotkać w postaci serum do ciała. Ponad to bardzo popularny jest również pod postacią olejków do masaży ciała i twarzy.
Dzięki niemu skóra jest sprężysta, miękka, świeża. Poleca się go również używać do olejowania włosów, a jest to ostatnimi czasy zabieg bardzo popularny, który zapewnia włosom gładkość i miękkość.
Przykładowe zastosowania olejku różanego
- Aromaterapia – olejki eteryczny z różny można stosować w kominkach i dyfuzorach do aromaterapii. Optymalna proporcje to 5 kropli oleju z róży na 2-3 łyżki wody.
- Kąpiel – Olejek z róży idealnie sprawdzi się w długich relaksujących kąpielach. Wystarczy wlać 5 kropli olejku do wody, ewentualnie dodać ulubione kosmetyki i płyny do kąpieli i cieszyć się długą relaksującą kąpielą.
- Masaż – Olejek z róży może być również stosowany podczas masażu leczniczego i rehabilitacyjnego. Dobrą praktyką jest dodanie kilku kropli do oliwki do masażu w celu zapewnienia poślizgu.
- Kosmetyki – Olejek z róży można bez problemu dodawać do innych kosmetyków do pielęgnacji skóry. Łącząc olejek z róży z innymi kosmetykami uzyskujemy jeszcze lepszy efekt nawilżający.
Gdzie kupić sprawdzony olejek z róż?
Sprawdzone i godne polecenia ekstrakty z róży, to olejek różany Kuos, a także olejek z dzikiej róży Nacomi. To olejki cieszące się bardzo dobrymi opiniami, intensywnie nawilżające, działają regenerująco i odżywczo. Ponad to, działają przeciwstarzeniowo. To ważne, jeśli chcemy utrzymać skórę w bardzo dobrej kondycji.
Olejek różany odżywia skórę i spłyca zmarszczki, działa również bardzo dobrze podczas leczenia blizn. Ponad to, zmniejsza utratę wody w organizmie i łagodzi fotostarzenie. Co oznacza, że można go stosować latem, by uchronić skórę przed promieniami, gdy jest mocniej narażona na starzenie się.
Jak stosować olejek różany?
Jeśli wiemy już jak zrobić olejek różany do twarzy i włosów w domu, a także wiemy co nieco o wodzie różanej do mycia twarzy, warto również wiedzieć jak go stosować, aby nie przesadzić, ale by przyniosło to efekty, których się spodziewamy. Dawniej, róża była stosowana wręcz doustnie, w przypadkach silnych bólów brzucha, podczas leczenia chorób układu trawiennego, czy na zaparcia. Teraz poleca się go stosować zewnętrznie i przynosi to namacalne efekty. Najczęściej występujące stosowanie olejku różanego, to:
- masaże i aromaterapia,
- kąpiele,
- kosmetyki do pielęgnacji twarzy, włosów i ciała.
Jeśli chodzi o proporcje, to wystarczy zaledwie kilka kropelek by wzmocnić działanie nawilżające. Olejek ma jednak przeciwwskazania do stosowania, a mianowicie, są to kobiety karmiące piersią, a także kobiety w ciąży. Dla niektórych może on być drażniący i może wywołać silną reakcję alergiczną. Mimo to, olejek jest jednym z najcenniejszych olejków na świecie i zdecydowanie jego stosowanie ma więcej zalet niż wad.
Przeciwwskazania do stosowania olejku różanego
Jak udowodniliśmy w tym artykule olejek różany ma bardzo wiele cennych właściwości. Stosowany regularnie może działać odmładzająco na naszą cerę i wyraźnie poprawić jędrność skóry.
Jak w przypadku wszystkiego, olejek różany posiada pewne przeciwwskazania do stosowania. Wyjątkową ostrożnością muszą się wykazać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Wszystkie osoby, uczulone na którykolwiek związek zawarty w olejku różanym. W przypadku uczulenia nałożony na skórę może spowodować podrażnienie i stany zapalne skóry. Olejku z róży nie powinny również stosować dzieci poniżej 7 roku życia.
Myślałam, że zrobienie takiego olejku różanego to większa filozofia. Dziękuje Bandvan za ten poradnik!
Nie ma za co 🙂 Niedługo napiszemy kolejne poradniki o innych olejkach jakie bez trudu przygotujesz w domu!