Dom buduje się na lata, więc jego projekt musi być naprawdę dobrze przemyślany, bo ewentualne późniejsze poprawki będą bardzo kosztowne. Myśląc o domu, warto więc wziąć pod uwagę nie tylko obecne, ale i przyszłe potrzeby domowników. Jak to wygląda w przypadku domu parterowego?
Budynek parterowy – dla kogo to rozwiązanie?
Jednokondygnacyjny dom to wygodna opcja, bo unika się schodów, co z pewnością docenią osoby starsze, niepełnosprawne oraz rodzice małych dzieci. Parterowy budynek jak najbardziej może mieć dużą powierzchnię, tu jednak pojawia się pierwszy problem – jest trochę kłopotów z zaprojektowaniem przestrzeni, bo sporą jej część zajmą ciągi komunikacyjne, a do tego taki dom ma dużą powierzchnię dachu, czyli generuje większe straty ciepła. Jeśli dom ma być podpiwniczony, to kolejny poważny wydatek, z kolei budowa piwnicy tylko pod częścią domu jest bardziej skomplikowana.
Z tych właśnie powodów inwestorom poleca się parterowe domy o niezbyt dużym metrażu, dużą popularnością cieszą się także nowoczesne stodoły, których projekty znaleźć można między innymi na projektyzwizja.pl. Dom-stodoła wyróżnia się prostą, geometryczną bryłą i praktycznym ułożeniem pomieszczeń, bardzo często też są to budynki energooszczędne.
Projekt domu a działka
Metraż parterowego domu uzależniony jest także od wielkości działki – trzeba pamiętać, że ściany budynku muszą być oddalone od granicy działki o przynajmniej 3 metry (4 m, jeśli ściana ma drzwi bądź okna). Na działce małej, i do tego wąskiej, może być ciężko wybudować odpowiednio przestronny dom z jedną tylko kondygnacją, natomiast gdy parcela jest większych rozmiarów, właśnie taki budynek będzie komfortowym rozwiązaniem – z każdego pokoju jest łatwy dostęp do ogrodu.
Czy dom parterowy jest tańszy w budowie?
Trudno jednoznacznie ocenić, czy parterowy dom będzie tańszy od tego z dodatkową kondygnacją. Uwzględnić należy tutaj szereg czynników, jak powierzchnia domu, technologia budowy, obecność piwnicy. Na pewno odpada konieczność budowy schodów, a izolacja akustyczna domu nie musi być aż tak dobra jak na poddaszu użytkowym. Pozostaje jednak kwestia strat ciepła, dlatego warto wybierać projekty domów parterowych o zwartej bryle i prostej formie dachu. Koszty eksploatacyjne zależą zarówno od metrażu, jak i zastosowanych rozwiązań budowlanych.