Gdzie można wykorzystać deski dębowe?

Dąb to drewno wyjątkowe, o dużych walorach estetycznych, uchodzące za bardzo trwałe i wytrzymałe na uszkodzenia. Jest droższe od innych popularnych gatunków drewna, ale i tak chętnych na dębinę nie brakuje – właśnie ze względu na swoje parametry, dąb traktowany jest jako dobra inwestycja na długie lata. Gdzie to drewno najczęściej jest stosowane?

Jakie są zalety drewna dębowego?

Drewno pozyskiwane z dębów ma niezwykłe właściwości. Jest twarde i ciężkie, przez co trudne w obróbce, ale końcowy efekt usprawiedliwia ten trud oraz wysoką cenę dębowych desek. Meble, podłogi czy ściany wykończone dębem wytrzymają bez większego trudu nawet bardzo intensywną eksploatację – dębowe deski są niezwykle wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i zarysowania. Do tego dąb pięknie wygląda i nawet po latach wnętrza wykończone tym materiałem prezentują się bardzo atrakcyjnie i stylowo.

Dębina jest odporna na działanie wilgoci, ale pod wpływem wody dębowe deski stają się ciemniejsze, co jednak w żadnym razie nie odbiera im uroku. Deski z dębu nadają się jako wykończenie dla ogrzewania podłogowego, można też stosować je w łazienkach i kuchniach, ale konieczna jest wtedy dodatkowa impregnacja chroniąca dębinę przed szkodliwym działaniem wilgoci.

Gdzie warto wykorzystać dębinę?

Dobrej jakości deski dębowe, dostępne na Siekierki.com.pl, stosowane są głównie do wykańczania wnętrz oraz produkcji mebli. Jak najbardziej z dębu można zrobić klepkę podłogową – dębowy parkiet jest zdecydowanie wytrzymalszy niż podłogi sosnowe bądź świerkowe, pod względem wytrzymałości dorównuje tutaj deskom z drewna egzotycznego. Po pewnym czasie, gdy na deskach zaczynają już być widoczne ślady użytkowania, można je poddać szlifowaniu, które przywróci pierwotny wygląd.

Dębowe meble również są bardzo trwałe, a ich jedyną wadą jest ciężar, co może być problematyczne przy remontach albo przeprowadzkach. Dębinę wykorzystuje się ponadto jako materiał konstrukcyjny w budownictwie wodnym, do budowy maszyn, produkcji beczek i wytwarzania drewnianych podkładów. Wady tego drewna? Deski dębowe mają tendencję do pękania, kiedy są wystawione na działanie dużego mrozu, dlatego nie używa się tego drewna do stolarki zewnętrznej oraz wykończenia tarasów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *