Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Zbliżający się sezon grzewczy i nieciekawe prognozy dotyczące cen za ogrzewanie skłaniają coraz więcej osób do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób ograniczyć coraz wyższe koszty ciepła. Nie chodzi o to, aby cierpieć z powodu permanentnego chłodu w mieszkaniu lub domu, ale żeby zmienić kilka nawyków lub też zdecydować się na modernizację w celu pomniejszenia comiesięcznych rachunków. Jak to zrobić? Poniżej znajduje się kilka przydatnych wskazówek.

Jak obniżyć koszty ogrzewania domu i mieszkania?

Regularny przegląd instalacji

Przegląd instalacji przed każdym sezonem grzewczym to podstawa, którą lubimy bagatelizować, podczas gdy może mieć wpływ na grubość naszego portfela jesienią i w okresie zimowym. Wszelkie zabrudzenia oraz osad mają wpływ na efektywność instalacji w domu i mogą przyczynić się do większego zużycia paliwa, dlatego stan techniczny urządzeń grzewczych jest w tym wypadku istotny.

Zadbaj o to, aby okna i drzwi były szczelne

Ta porada dotyczy przede wszystkim osób, które mieszkają w kamienicach, domach lub blokach wybudowanych kilkadziesiąt lat temu. Uszczelnienia wokół okien i drzwi w takich lokalach powodują, że do środka dostaje się zimne powietrze, a tym samym system grzewczy usiłuje nadrobić straty generując więcej ciepła lub też sami jesteśmy zmuszeni, do zużywania większej ilości paliwa, aby czuć się komfortowo.

Nieszczelności można w łatwy sposób wyczuć, kontrolując okolice futryn własną ręką, a jednorazowy zakup uszczelek zostanie zrekompensowany przez tańsze ogrzewanie w całym sezonie grzewczym.

Kontroluj poziom temperatury i dostosuj go do potrzeb domowników

Przegrzewanie pomieszczeń jest nie tylko drogie, ale też zupełnie niekorzystne dla naszego zdrowia. Warto więc kontrolować temperaturę w pomieszczeniach i ustalić taką, która okaże się optymalna dla naszych potrzeb. Nie chodzi o to, aby w okresie zimowym w mieszkaniu było tak gorąco, że można by było w nim hodować palmy. Temperatura powinna zapewnić nam komfort, a jeśli nie przepadamy za nadmiernym ciepłem przez cały rok, nie ma sensu, aby zapewniać je sobie zimą.

Dowiedz się, czy wentylacja w domu działa poprawnie

Sprawna wentylacja jest kluczem do prawidłowego przepływu ciepła w domu, dlatego warto sprawdzić, czy wszystkie uszczelki są dobrze zamontowane i zapewniają jej sprawne funkcjonowanie. Czynnik ten ma również wpływ na efektywne odprowadzanie nadmiaru wilgoci w domu, a w rezultacie na odczuwalną w pomieszczeniach temperaturę.

Prosty trik z użyciem ekranów zagrzejnikowych

Ekrany zagrzejnikowe opierają swoje działanie na genialnym w swojej prostocie patencie. Ogromna część emitowanego przez grzejnik ciepła zostaje pochłonięta przez najbliższą mu powierzchnię, a więc najczęściej przez ścianę. Jeśli jednak na ścianie znajdzie się tak zwany ekran zagrzejnikowy, zadziała on jak lustro i odbije ciepło w przeciwnym kierunku, a więc do środka pomieszczenia.

Ekrany tego rodzaju to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a więc niewielka inwestycja, biorąc pod uwagę odczuwalne od razu skutki montażu. Ich dodatkowym walorem jest fakt, że nie zajmują w ogóle przestrzeni użytkowej i nie są zbyt inwazyjne dla całej aranżacji wnętrza.

Prawidłowe wietrzenie pomieszczeń

Niestety, nawet zimą pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone. Nie tylko ze względu na chęć wpuszczenia do domu świeżego powietrza, ale również ze względu na gromadzącą się w środku parę i chęć uniknięcia wilgoci. Oszczędne wietrzenie powinno trwać od kilku do kilkunastu minut i przebiegać po uprzednim zakręceniu zaworów w grzejnikach.

Po zamknięciu okien i ponownym odkręceniu zaworów temperatura w pomieszczeniach szybko wróci do normy, a w mieszkaniu nie będzie gromadziła się wilgoć, która w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do pojawienia się grzyba w najwilgotniejszych miejscach.

Sprawdź, czy meble nie zastawiają grzejników

O ile latem i wiosną wszelkie aranżacyjne pomysły są kwestią walorów estetycznych i naszych preferencji, w okresie grzewczym warto ustawić meble tak, aby żadne z nich nie zasłaniały grzejników. Nawet ciężkie zasłony są w stanie ograniczyć przepływ ciepła do pomieszczenia, nie wspominając o kanapach czy szafach.

Rozważ alternatywne metody ogrzewania

To wskazówka dla tych, którzy właśnie budują nowy dom lub też są w trakcie generalnego remontu. Warto poświęcić trochę czasu na rozważenie innych metod ogrzewania domu, tym bardziej, że w ramach termomodernizacji można liczyć na programy finansowania lub współfinansowania. Być może któryś z dostępnych wariantów okaże się o wiele bardziej intratnym niż inne, a jednorazowa inwestycja zwróci się z czasem.

Więcej artykułów z kategorii ogrzewanie budynków znajdziesz na portalu WdomuZogrodem.pl w dziale: https://wdomuzogrodem.pl/tag/ogrzewanie-domu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *