Okna to wbrew pozorom skomplikowane konstrukcje, które zużywają się wraz z upływem kolejnych lat intensywnego użytkowania i oddziaływania na nie różnorodnych warunków atmosferycznych. Wiedza na temat tego, jak wyregulować okna, pozwoli nam nie tylko zaoszczędzić nieco gotówki na pracy fachowca, ale również i przydłużyć żywotność okien. Podpowiadamy jak samodzielnie wyregulować okna pcv i kiedy takie działania będą konieczne.
Regulacja okien PCV – dlaczego warto to robić?
Okna to niezwykle istotny element, wpływający na komfort funkcjonowania w naszych domach i mieszkaniach. Jednak częste otwierania i zamykania okna czy też oddziaływanie szkodliwych warunków atmosferycznych powodują, że zabiegi takie jak regulacja okien stają się koniecznością. Każde okno jest codziennie narażone na mróz, wilgoć i ostre słońce. Rozszczelnienie okna to również efekt częstego otwierania i zamykania. Jak widać, zarówno temperatura, jak i użytkowanie mają wpływ na szczelność okna. Ta z kolei gwarantuje komfort termiczny w pomieszczeniach. Z czasem zmienia się również położenie skrzydła co powoduje, że do pomieszczenia może wpływać zimne powietrze z zewnątrz. Wiele osób rezygnuje wówczas z pomocy fachowców i decyduje się samodzielnie wykonać regulację okien plastikowych. Aby podjąć się takiego zadania, warto wiedzieć, na czym polega regulacja okien i jak ją przeprowadzić.
Kiedy regulować okna?
Samodzielna regulacja i serwis okna to czynność, która powinna być przeprowadzana sezonowo. Systematyczna regulacja okien PCV jest konieczna nawet wówczas, gdy nie mamy z nimi większych problemów. Takie działanie pozwala zwiększyć żywotność okna oraz zapobiec problemom w przyszłości. Jest to szczególnie istotne w zimie, kiedy to regulacja siły docisku może zapobiec wpadaniu zimnego powietrza do pomieszczenia przez okno. Z kolei w okresie letnich upałów, odpowiednia regulacja docisku skrzydła okiennego, zapewni właściwą wentylację i komfort termiczny w domu i mieszkaniu. Wiesz już więc, dlaczego regulacja okien jest tak ważna. Pora więc dowiedzieć się, jak wyregulować okno, w zależności od konkretnych potrzeb.
Jak samodzielnie wyregulować okna PCV?
Zanim przystąpimy do pracy, mającej za cel zwiększyć szczelność okna, konieczne będzie przygotowanie odpowiednich narzędzi. Będą to zwykłe klucze, klucze imbusowe oraz torx.
Sezonowa regulacja okien plastikowych
Okucia okienne powinny być ustawione w pozycji neutralnej, czyli skrzydło powinno przylegać do ramy. Jeśli skrzydło zmieniło położenie względem ramy lub doszło do znacznego obniżenia temperatury w mieszkaniu, może to oznaczać konieczność szerzej zakrojonych prac. W innym przypadku musimy tylko zmienić znacznik na zaczepie na godz. 9, by zmniejszyć siłę docisku skrzydła. Należy pamiętać przy tym, by robić to na początku lata. Wraz z nadejściem chłodów, znacznik powinien wrócić na pozycję neutralną, co z kolei pozwoli zwiększyć docisk skrzydła do ościeżnicy.
Regulacja siły docisku
Aby wyregulować docisk skrzydła do ramy, należy wykorzystać Torx T10. Rolki mimośrodkowe będą widoczne po otwarciu okna. Okno należy wyregulować tak, by rolki znajdowały się w jednej pozycji. Takie działanie należy podjąć, gdy np. na skutek wpływu warunków atmosferycznych, okno straciło swoją szczelność.
Regulacja pozycji skrzydła
Aby znacząco zwiększyć żywotność okna, należy przede wszystkim dokonywać regulacji pozycji skrzydła. Aby zmienić pozycję skrzydła, należy lekko uchylić okno, zdejmując przy tym ochronę zawiasu. Przydatny okaże się tuz pewnością klucz Imbus 4. Aby zmienić położenie skrzydła, klucz należy przekręcić w prawo lub w lewo. W pierwszym przypadku skrzydło zostanie podniesione, w drugim zaś obniżone.