Najbardziej znane modele krzeseł i foteli w historii

Egg Chair czy rattanowa Cesca? A może luksusowy fotel z podnóżkiem Eames Lounge? Chyba każdy miłośnik designu ma na swojej liście marzeń któryś z kultowych modeli krzeseł. Nie ma się czemu dziwić – piękne krzesło albo oryginalny fotel z lat 70. potrafią nadać charakter całemu wnętrzu! Przedstawiamy najbardziej znane, najciekawsze i najczęściej poszukiwane modele krzeseł i foteli w historii.

Fotel Egg, Arne Jacobsen

Fotel Egg, czyli Jajo to jeden z najbardziej znanych mebli w historii designu. Nawet osoby, które nie interesują się wzornictwem, z pewnością ten model kojarzą. Fotel zaprojektował w 1958 roku Arne Jacobsen dla legendarnego SAS Royal Hotel w Kopenhadze (dziś Radisson Blu Royal Hotel). Jacobsen miał zaprojektować całe wyposażenie hotelu – postanowił zrobić to tak, by połączyć piękne linie mebli z ich funkcjonalnością. Fotel Egg otrzymał więc zaokrągloną formę, która przypomina kokon albo jajko – i zachęca do tego, by się w nim zagłębić i wyciszyć. Na przestrzeni lat fotel ten nie stracił nic ze swojej oryginalności i elegancji – jest wciąż chętnie wybierany do prywatnych domów, a także do przestrzeni biurowych czy hotelowych.

Krzesło nr 14, Michael Thonet

Krzesło zaprojektowane przez Michaela Thoneta w 1859 roku nieco pompatycznie, choć nie bez przyczyny nazywa się często krzesłem wszystkich krzeseł. Model, który powstał pod nazwą „krzesło nr 14”, zyskał miano wiedeńskiego krzesła kawiarnianego, a z czasem stał się jednym z najpopularniejszych produktów w historii wzornictwa. O jego wyjątkowości świadczy fakt, że był pierwszym krzesłem produkowanym masowo – w ciągu 150 lat po świecie rozeszło się 60 mln sztuk autoryzowanych egzemplarzy. Ilość podróbek i inspiracji jest nie do policzenia.

– Nigdy nie stworzono lepszego i bardziej eleganckiego projektu oraz bardziej precyzyjnie wykonanego i praktycznego przedmiotu – zachwycał się nim sam Le Corbusier.

Krzesło Louis Ghost, Philippe Starck

Fotel nazwany Duchem – z jednej strony przywołujący ducha baroku z okresu panowania Ludwika XVI, z drugiej sam przezroczysty jak duch. Został stworzony w 2002 roku przez współczesną ikonę designu – Philippe’a Starcka. Ma zaledwie 20 lat, a już uważa się go za klasyk designu. Jest odlany z poliwęglanu i to właśnie sprawia, że jest tak wyjątkowy – połączenie ludwikowskiej estetyki z pospolitym tworzywem jest bardzo ekscentryczne!

Fotel Swan, Arne Jacobsen

Arne Jacobsen zaprojektował głęboki fotel Swan, podobnie jak opisany wcześniej model Egg do lobby hotelu SAS Royal w Kopenhadze w 1958 roku. Wówczas Swan był innowacyjnym technologicznie krzesłem – nie miał żadnych linii prostych. Dzisiaj model ten występuje w wielu kolorach i obiciach – za około 14 tys. złotych można mieć na przykład swoje własne czarne, czerwone albo białe krzesło obrotowe projektu Jacobsena. Podobne modele (w nieco spokojniejszej wersji) znajdziesz w naszej ofercie – sprawdź krzesło obrotowe do biurka albo fotel biurowy gabinetowy.

Panton Chair, Verner Panton

Krzesło zaprojektowane i wyprodukowane w 1967 roku przez Vernera Pantona to pierwszy model w całości zrobiony z jednego kawałka plastiku. Wyglądem przypomina rzeźbę, dzieło sztuki – jest charakterystycznie wyprofilowane i wygięte. Niestety, ówczesna technologia nie pozwoliła na masową produkcję projektu Pantona. Dopiero w latach 90., wraz z rozwojem technologii udało się wyprodukować krzesło na szeroką skalę.

Fotel Barcelona, Ludvig Mies van der Rohe i Lilly Reich

Fotel ten powstał w 1929 roku jako jedno z dzieł szkoły Bauhausu. Został wykonany z czterdziestu kawałków pikowanej skóry opierającej się na lśniących nóżkach w kształcie litery „X”. Te charakterystyczne nogi były inspirowane siedziskami z okresu starożytnego Rzymu i Egiptu. Pikowane poduszki zawieszone zostały natomiast na skórzanych paskach. Fotel błyskawicznie zyskał popularność i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych mebli w stylu Bauhaus.

Fotel Womb, Eero Saarinen

Fotel Womb miał specyficzną konstrukcję ze szklanych włókien i żywicy, które nie były powszechnie dostępne. Wysoki komfort odpoczynku sprawił, że mebel szybko zyskał fanów. Choć fotel zaprojektował fiński designer Eero Saarinen, jego pomysłodawczynią była Florence Knoll, która chciała stworzyć projekt wyjątkowo wygodnego fotela, „na którym można zwinąć się w kłębek”. Pierwszy model fotela Womb powstał ostatecznie w 1946 roku. I rzeczywiście, był bardzo wygodny i stylowy. Wyznaczył też nowe standardy dla wypoczynkowego wzornictwa użytkowego.

W naszej ofercie znajdziesz szare krzesło tapicerowane z siedziskiem zbliżonym formą do kultowego fotela Womb – kubełkowe krzesło do jadalni.

Fotel Eames Lounge, Charles i Rae Eames

Praca nad kultowym dzisiaj modelem fotela trwała dobrych kilka lat, by ostatecznie projekt ujrzał światło dzienne w 1956 roku. Był to pierwszy tak drogi i luksusowy produkt zaprojektowany przez małżeństwo Eames, znane raczej z tworzenia mebli użytkowych i przystępnych cenowo. Fotel Eames Lounge został wykonany z elementów giętkiej sklejki i obity naturalną skórą. Łączył w sobie cechy wygodnego, klasycznego fotela salonowego oraz angielskiego fotela klubowego. Fotel uzupełniał podnóżek, dzięki któremu siedzisko było jeszcze wygodniejsze.

Fotel ten jest bardzo drogi (trzeba zapłacić za niego około 20 tys. złotych), co nie odejmuje mu popularności. Regularnie pojawia się na przykład w filmach – siedział na nim Iron Man, Dr House, a także Martin Scorsese.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *